Orbán biztonságos változásokat ígért, Bajnaiék feljelentést tesznek
Utolsó frissítés:
Megalakult az új összetételű Országgyűlés, amelynek ülését Sólyom László köztársasági elnök nyitotta meg, beszédet mond Bajnai Gordon és Orbán Viktor.
Most érkezett
Névsorolvasás és eskütétel
Dúró Dóra és Samu Tamás Gergő jobbikos korjegyzők névsorolvasást tartottak, amit a képviselői eskü követett. Az eskütételt a történelmi zászlók bevonulása előzte meg.
Az eskü szövegének végén Horváth János azt mondta, hogy "Isten engem úgy segéljen". Ez opcionális. Ezt követően Horváth bejelentette, hogy az új Országgyűlés megalakult.
A Fidesznek 227, az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, a KDNP-nek 36, a Lehet Más a Politikának (LMP) 16 képviselője van, s egy független képviselő is dolgozik majd a Házban.
Orbán Viktor kormányfőjelölt gyökeres, de biztonságos és megfontolt változásokat ígért beszédében. Bajnai Gordon bejelentette, hogy kormánya ügyvezető kormány a mai naptól.
Idén nem a legfiatalabb képviselő, hanem az Országgyűlés korelnöke, Horváth János olvasta előre a képviselői eskü szövegét. A Jobbik elnöke, Vona Gábor a betiltott Magyar Gárda mellényében ül be a parlamentbe, azt viselte zakója alatt, majd zakó nélkül. Ezért az államelnök élesen támadta, az igazságügyi miniszter pedig feljelentést tesz. Az időközben megválasztott házelnök, Schmitt Pál közölte, házbizottsági ülést hív össze az ügyben.
A képviselők arról döntöttek, hogy az MSZP vezetheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, míg a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki tisztét a Jobbik képviselője töltheti be.
A Fidesz három, az LMP két törvénymódosító javaslatot nyújtott be pénteket, a Jobbik pedig egy határozati javaslatot.
Percről percre
A miniszter elnézést kért
Varga Zoltán önkormányzati miniszter beszélt, elmondta, hogy mivel csak ötvenhét választókerületben volt második forduló, ezzel sok pénzt spórolt a költségvetés, viszont a külképviseleti szavazatok hazaszállításának betett az izlandi hamu. Varga elnézést kért a választópolgároktól és a médiától az április 11-i esti sorbanállásokért.
Ezt húszperces szünet követi a képviselők mandátumvizsgálata erejéig.
Elfogadták a napirendet
Az Országgyülés "látható többsége" elfogadja a napirendi javaslatot. Horváth átadja a szót Szigeti Péternek, az Országos Választási Bizottság elnökének. Az OVB-elnök beszámolt a - most már jogerős - választási eredményekről, majd az első forduló estéjének anomáliáira próbált magyarázatot adni. Közben Ágh Péter fideszes képviselő, az előző ciklus korjegyzője a folyosón van.
A pénteki ülésen bejelentették azt is, hogy egyik képviselő esetében sem áll fenn összeférhetetlenség, így mind a 386-an gyakorolhatják képviselői jogaikat.
A korelnök hosszan beszél
Horváth János (kilencven esztendős) korelnök a gazdasági csődről, illetve a gazdasági hatalom rendszerváltás utáni átmentéséről beszél. "Több kárt okoznak a nemzetgazdsaságnak, mint zsákmányt önmaguknak", mondta, tapsvihart váltva ki. Horváth János a gazdaság és a politika összefonódásáról beszél.
Tüntetések a parlament körül
A Kossuth Lajos tér körül számos békés demonstráció zajlik. Jelen vannak a Kossuth téri tüntetők "utódai", a Magyar Rendszerváltók Országos Szövetsége, a Vértenúk terén Budaházy Györgyék támogatói, Iványi Gábor metodista lelkész is szervezett egy kisebb tüntetést, s volt egy "balos flash mob", amelynek résztvevői sima mellényt viselnek.
Orbánt javasolják kormányfőnek
Sólyom László köztársasági elnök Orbán Viktort javasolja miniszterelnöknek, majd Horváth János korelnököt kérte meg az elnöki és - az egyégként jobbikos - korjegyzőket a további föladatok ellátására.
Horváth János ült fel a pulpitusra, s az elhunyt képviselőkre való egyperces néma vigyázállásra szólított: Raj Tamásnak, Dragon Pálnak és Toller László emlékének szól a néma gyász.
Horváth János korelnöknek nagyon enyhe angol akcentusa van, ami érthető: ötven évet élt az Egyesült Államokban.
Sólyom: a mentelmi jog sem lehet menlevél az uszítónak
Sólyom László a húsz évvel ezelőtti alakulás nagyságáról beszél. Szerinte "az egész társadalmom együttműködése kell ahhoz, hogy nagy eredmények szülessenek". Húsz éve az Országgyűlésben nem volt radikális párt és frakció, most van - mondta az államelnök. Úgy fogalmazott: "le kell szögeznünk, hogy minden országgyűlési képviselő egyenlő legitimáció birtokosa, jogállásukban nincs különbség". Azt is mondta, hogy nem engedhető meg, hogy gyűlöletre uszítás hangozzék el az Országgyűlésben, vagy az Országgyűlés tagjának szájából. A mentelmi jog nem védheti azt a képviselőt, aki ezt a bűncselekményt elköveti, a mentelmi jog feladata az, hogy a képviselőt megvédje a munkáját akadályozó zaklatástól és támadásoktól, de nem lehet menlevél a tudatos jogsértőknek - tette hozzá. A köztársasági elnök rámutatott arra is, hogy emellett van néhány téma, amelyekre különösen fel szeretné hívni a figyelmet, mert ezeket a jövő számára különösen fontosnak tartja, és a gazdasági célkitűzésektől sem függetlenek.Az első a nevelés és oktatás rendszerének teljes újjáépítése, a második a korrupció megfékezése, valamint meg kell szabadítani az országot a szegénység keserűségétől, s ettől elválaszthatatlanul, a cigányság integrációját is meg kell oldani. Ehhez a munkalehetőség mellett mindenek előtt az iskolán keresztül vezet az út - mondta az államfő.
FIdesz-holdudvar a parlamentben
A Fidesz-közeli színészek közül a parlamentben van Eperjes Károly, Balázs Péter és Reviczky Gábor. Horváth János korelnök bajuszt növesztett.
Sólyom László megérkezett
Megnyitotta Sólyom László államfő az Országgyűlés alakuló ülését. Az államelnök köszöntötte a jelenlévőket és a Himnusz eléneklését kérte tőlük.
Az MTI értesülése szerint Sólyom László a parlament tekintélye és az alkotmányos értékrend védelme érdekében "szigorú" beszédet tervez elmondani a plenáris ülés előtt.