Nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz-KDNP – választás percről percre
Utolsó frissítés:
A Fidesz-KDNP elsöprő győzelmet aratott: a budapesti kerületek négyötödében, míg a megyei jogú városok 95 százalékában állított polgármestert a vasárnapi önkormányzati választásokon.
Most érkezett
Rendőrt kellett hívni
Két választópolgár hangoskodása miatt a rendőrség segítségét kérte a helyi szavazatszámláló bizottság vasárnap a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyíribronyban. Délben jelent meg két férfi a község 1-es számú szavazókörében. Közölték, most értesültek arról, hogy lakásukba két ember be van jelentve. A bejáratnál vitába keveredtek az egyik ott tartózkodó szavazatszámláló bizottsági taggal, majd az elnökkel is, aki magatartásuk befejezésére hívta fel a fenyegetőző férfiakat.
A két választó ennek először nem tett eleget, de aztán mégis rendben leszavaztak. A bizottság viszont úgy döntött, hogy az esetről értesítik a rendőrséget; a rendbontókat a kiérkező járőrök igazoltatták.
A Fidesz-KDNP elsöprő győzelmet aratott: a budapesti kerületek négyötödében, míg a megyei jogú városok 95 százalékában állított polgármestert, Budapest főpolgármestere pedig Tarlós István (Fidesz-KDNP) lett. A megyei közgyűlések mindegyikét e pártszövetség politikusai irányíthatják a vasárnapi önkormányzati választások eredménye alapján.
A tízezer főnél nagyobb lélekszámú települések közül csak néhányban győztek a szocialisták: Szeged, Makó, Ajka, Tiszaújváros, Kazincbarcika, Szentes, Ercsi, Dombóvár, Dorog, Polgár, Répcelak és Celldömölk tartozik ezek közé.
A valamivel több mint nyolcmillió választópolgár közül vasárnap mintegy 3,6 millió szavazott. A mostani 46,53 százalékos arányt csak a 2002-es és a 2006-os választási részvétel haladta meg.
Percről percre
Egy urna teteje beszakadt
Egy édesanya gyermekével ment szavazni Jász-Nagykun-szolnok megyében, Tiszabőn. A gyermek beleesett az urnába, és annak teteje beszakadt. Az elnök papírragasztó szalaggal átkötötte az urnát és aláírásával hitelesítette - tudatta az országos Választási Iroda a valasztas.hu-n, a rendkívüli események között.
13 óra: 23,68 százalék
A választásra jogosultak 23,68 százaléka, 1 937 972 ember járult az urnákhoz. A részvételi arány 13 órakor Nógrád megyében volt a legmagasabb, 28,35 százalék, ami 48 178 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Bács-Kiskun megyében volt, 21,27 százalék, ebben a megyében 92 996-an voksoltak.
A fővárosban a szavazók 22,7 százaléka, 318 628 választópolgár adta le szavazatát 13 óráig.
Az 1998-as önkormányzati választáson 22,66 százalék, a 2002-es választáson 26,33 százalék szavazott 13 óráig. A négy évvel ezelőtti önkormányzati választáson a választásra jogosultak 26,98 százaléka voksolt 13 óráig.
Darálni és égetni kezdenek
A jogszabály szerint az összegyűjtött, de le nem adott ajánlásokat a jelölteknek, jelölőszervezeteknek szeptember 6-án 16 óráig kellett megsemmisíteniük, az erről szóló jegyzőkönyvet pedig szeptember 9-én 16 óráig kellett eljuttatniuk az illetékes választási bizottsághoz.
A leadott ajánlószelvényeket pedig a választási irodáknak kell megsemmisíteniük a szavazás napján. Ennek módja nincs meghatározva a jogszabályban, a cédulákat általában ledarálják vagy elégetik.
Schmitt, Makray, Klebelsberg
Nem sokkal dél után leadta szavazatát az önkormányzati választáson Schmitt Pál köztársasági elnök. Az államfő feleségével, Makray Katalinnal együtt érkezett a főváros II. kerületében lévő Klebelsberg Kunó Művelődési Központban berendezett szavazókörbe.
Segítség a voksoláshoz
A szavazáshoz segítséget kérhetnek a testi fogyatékkal élő, valamint az írni, olvasni nem tudó választópolgárok; ebben az esetben a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket, továbbá együtt segíthetnek a szavazólap kitöltésében is.
Lökdösődött a bizottsági tag és a jelölt
Vitába keveredett, majd lökdösni kezdte a szavazatszámláló bizottság tagját az egyik képviselőjelölt vasárnap a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ópályiban - közölte Fazekas János, a helyi választási iroda vezetője. A hölgy férjével együtt érkezett szavazni a szabolcsi község 2-es számú szavazókörébe, ahol valamiért összeszólalkozott a bizottság egyik delegált tagjával, majd lökdösni kezdték egymást.
A vitatkozó felek a bizottság elnökének közbelépésére abbahagyták a veszekedést. Személyi sérülés nem történt - tette hozzá a választási iroda vezetője.
Tarlós és Schiffer délben szavazott
Leadta szavazatát Tarlós István, a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje Budapest III. kerületében, az óbudai Waldorf iskolában. A politikus 12 óra után érkezett a szavazókörbe, ahol feleségével együtt adta le voksát.
Schiffer András a Fővám téren adta le szavazatát. Az az LMP parlamenti frakciójának vezetője egyedül érkezett a szavazóhelyiségbe.