Nagyarányú győzelmet aratott a Fidesz-KDNP – választás percről percre
Utolsó frissítés:
A Fidesz-KDNP elsöprő győzelmet aratott: a budapesti kerületek négyötödében, míg a megyei jogú városok 95 százalékában állított polgármestert a vasárnapi önkormányzati választásokon.
Most érkezett
11 óra: 16,31 százalék
Délelőtt 11 óráig a választópolgárok 16,31 százaléka ment el szavazni, 2006-ban 18,53 százalék volt a megjelentek aránya ebben az időpontban, mígy 2002-ben 17,91 százalék..
A legmagasabb részvételi arány továbbra is Heves megyében van 19,83 százalékkal, a legalacsonyabb pedig Zalában 15,31 százalákkal. Budapesten 13,97 szavazott.
A választásra jogosultak 22,91 százaléka, 50.438 ember járult az urnákhoz.
A Fidesz-KDNP elsöprő győzelmet aratott: a budapesti kerületek négyötödében, míg a megyei jogú városok 95 százalékában állított polgármestert, Budapest főpolgármestere pedig Tarlós István (Fidesz-KDNP) lett. A megyei közgyűlések mindegyikét e pártszövetség politikusai irányíthatják a vasárnapi önkormányzati választások eredménye alapján.
A tízezer főnél nagyobb lélekszámú települések közül csak néhányban győztek a szocialisták: Szeged, Makó, Ajka, Tiszaújváros, Kazincbarcika, Szentes, Ercsi, Dombóvár, Dorog, Polgár, Répcelak és Celldömölk tartozik ezek közé.
A valamivel több mint nyolcmillió választópolgár közül vasárnap mintegy 3,6 millió szavazott. A mostani 46,53 százalékos arányt csak a 2002-es és a 2006-os választási részvétel haladta meg.
Percről percre
Mozgóurna csak írásban
Már csak írásban kérhet vasárnap mozgóurnát a szavazatszámláló bizottságtól az a választópolgár, aki beteg vagy mozgásában korlátozott. Azokat a választókat, akik mozgóurnát igényeltek, a szavazatszámláló bizottság két tagja keresi fel.
Ipkovich is lányával érkezett
Ipkovich György (MSZP) polgármester a szombathelyi 11. választókerület 53. szavazókörében, a Hermann Ottó Szakközépiskolában adta le szavazatát. Orbán Viktorhoz hasonlóan ő is lányával érkezett.
Semjén is túl van rajta
Leadta szavazatát az önkormányzati választásokon vasárnap reggel Semjén Zsolt a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke a főváros II. kerületében. A miniszterelnök-helyettes feleségével érkezett szavazni nem sokkal fél nyolc után a Rákóczi Ferenc Gimnáziumban kialakított szavazókörbe.
Így voksolt Orbán Viktor
Orbán Viktor és lánya Ráchel már reggel leadta szavazatát.
9 óráig 6,6 százalék szavazott, Heves a legaktívabb
A választásra jogosultak 6,6 százaléka, 540 022 ember járult az urnákhoz a vasárnapi önkormányzati választásokon reggel 9 óráig az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint.
A részvételi arány 9 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 8,45 százalék, ami 21 673 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Pest megyében volt, 6,09 százalék, ebben a megyében 59 218-an voksoltak.
A fővárosban a szavazók 4,56 százaléka, 63 938 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig.
Az 1998-as önkormányzati választáson 5,05 százalék, a 2002-es választáson 6,42 százalék szavazott 9 óráig. A négy évvel ezelőtti önkormányzati választáson a választásra jogosultak 7,70 százaléka voksolt 9 óráig.
Az OVI kétóránként közöl adatokat, reggel 7 óráig a választásra jogosultak 1,19 százaléka, 2 623 ember szavazott.
Papír nélkül nem megy
Csak azok szavazhatnak, akik a szavazatszámláló bizottság előtt bemutatják valamelyik érvényes személyazonosító okmányukat és lakcímigazolványukat. A szavazáson megjelenő választópolgártól - még a szavazólapok átadása előtt - a szavazatszámláló bizottság elkéri a személyazonosság és a lakcím megállapításához alkalmas igazolványokat. A szavazáshoz nem kell az értesítő, de aki magával viszi, megkönnyítheti vele a testület munkáját, a szavazás menetét, mivel az értesítőn fel van tüntetve a névjegyzékbeli sorszáma, a névjegyzéket pedig minden megjelent választónak alá kell írnia.
A választópolgár a személyazonosságát bármilyen típusú (régi, könyv formátumú vagy kártya alakú) érvényes személyi igazolvánnyal igazolhatja. A bizottság elfogadja az útleveleket, valamint a kártyaformátumú jogosítványokat is a személyazonosság igazolásához. Ha a választópolgár nem a könyv formájú személyi igazolvánnyal igazolja magát, akkor a lakcímkártyára is szükség van a szavazáshoz.