Orbán évértékelő beszéde élőben, szakértői kommentárral
Utolsó frissítés:
Orbán Viktor kormányfő Magyarország megújul címmel mondja el hagyományos beszédét a Millenárison a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére. A Political Capital elemzője, Juhász Attila élőben kommentálja a beszédet hétfőn 15 órától a hvg.hu-n. Olvassa élőben az elemzői kommentárt portálunkon!
Most érkezett
Kommentár: újra az aktivitásról beszélt
A konkrét reform/megszorító intézkedéseket várhatóan majd a parlamenti beszédében mondja el, de általánosságban ebben a beszédben is utalnia kellett erre. Ezért beszélt arról, hogy az egyik feladat lesz 2011-ben az államadósság csökkentése.
Magyarországon az összes társadalomkutatás azt mutatja: attól félnek leginkább a magyarok, hogy nem lesz munkájuk. Orbán erre a félelemre is épít. Másrészt úgy fogalmazza meg ezt az üzenetet, hogy azzal önmagában is igyekezzen az aktivitás értékét felmutatni ("a magyar ember szeret és akar dolgozni").
Percről percre
Félelem és küzdelem
Sorsfordító küzdelem előtt állunk. Ez a legbátrabb ember számára is egyszerre félelmetes és felemelő - mondja a kormányfő. Félelem van bennünk, hiszen az egész nyugati világot fenyegeti egy óriási lavina, amit válságnak nevezünk. Mindenki félti az otthonát, hazáját - teszi hozzá. Nincs okunk szégyenkezni amiatt, hogy félünk. Az eurozónához csatlakozott államok komoly lépésre szánták el magukat, közös gazdaságpolitikát hoznak létre - emlékeztet.
Mi elszalaszottuk a biztonságos kikötőt. Mi lesz így velünk? - tette fel a kérdést. Felidézi, hogy sok kérdést kapott erre vonatkozóan, s idéz egy svájci frank-hiteles ember leveléből is.
Kommentár: a képi üzeneteknek szerepe van
Nagyon jellemző, hogy az Orbán-beszédek szimbolikus képi üzenetekből bontják ki azokat a gyakorlati kihívásokat, amelyek a politikában megjelennek (pl. hólavina - gazdasági válság). A folyamat vége, hogy lebontja a hasonlatot azokra a kérdésekre, amelyeket például az interneten tettek fel neki korábban.
Kommentár: nem kerüli meg az alkotmányozást
A várakozásoknak megfelelően nem kerüli meg az alkotmányozás kérdését, ami a következő időszak egyik kiemelt témája lesz. Először azt indokolja meg, hogy miért van szükség új alaptörvényre.
Az Alkotmányról
2010-ben kiengedtük a magyar szellemet a palackból - mutatott rá Orbán Viktor. A munkahelyek mellett a magyar szellem táplálására is szükség van - mondja. De ezt egyelőre nem találjuk az Alkotmányban. A mostanit nem a magyar szellem alkotta, hanem politikai paktumok írták, s habár nagyszerű jogászok dolgoztak rajta, mégis kényszerű kompromisszumok eredménye - mondja. A magyar szellem azonban ebben nem vert tanyát.
Magyarországnak olyan Alkotmányra van szüksége, amely lezárja a múltat, szilárd alapot teremt Magyarországnak, biztonságba helyezi a jövőt - fogalmazott a kormányfő.
Kommentár: nemzeti hívószavak
Amellett, hogy az aktívakra építi a politikáját, Orbán Viktor a nemzeti hívószavakra is épít. Ezt a 2002-es választás után vezette be ("A haza nem lehet ellenségben") - ez azóta jelen van beszédeiben.
A magyar szellem
A megújulás azt jelenti: újjászületés, hogy a fejéről a talpára fordítjuk a világot. Az újjászületés az, hogy hosszabb sodródás után ellenállhatatlan erővel vesszük kezünkbe a sorsunkat - mondja Orbán Viktor. Ilyenkor még azok is, akik kételkednek abban, hogy a nemzetnek lenne szelleme, azokról is talán lemálik a cinizmus és a nihill. A nemzet szelleme kiszabadul egy rossz korszak börtönéből, ilyenkor szoktak a nyugati nemzetek nagy tetteket véghez vinni.
Mi, magyarok is ismerjük a közös és nagy tettek mámorát, a magyar szellem nagyszerű megnyilvánulásait - hangsúlyozta. A magyar szellem az, ami számtalan új dolgot adott a világnak, és számtalan csapás után talpra tudta állítani az országot. A nagy elődök tartják bennünk a lelket, az önbecsülést, az önérzetet, emlékeztetnek arra, hogy hanyatlásunk csak időleges. A magyar szellem ott bujkál minden magyar ember mozdulataiban - mondta a komrányfő.
Kommentár: az aktívakra épít
A Fidesz alapvetően az aktívakra építi politikáját. Az adórendszer és a szociálpolitika említése is azt jelzi, hogy politikájukat az inaktívak helyett az aktívakra építi, ami az első Orbán-kormány politikájára is jellemző volt.
Kommentár: a változást hangoztatja
A beszéd eddigi szakasza azt hivatott érzékeltetni, hogy a kormányváltozással forradalmi, gyökeres változás történt.
Kommentár: ugyanazok a panelek
Orbán ugyanazokat a szövegpaneleket használja, mint a korábbi évértékelőiben. De fontos különbség, hogy most másképp hallgatják a szavazók, mert most kormányfőként beszél.