Orbán Viktor második 2011-es beszéde – percről percre
Utolsó frissítés:
Napirend előtt szólalt fel Orbán Viktor a parlamentben, a tavaszi ülésszak első napján. A szöveget, az azt kísérő elemzést és a parlamenti pártok reakcióit egy helyre gyűjtöttük. A miniszterelnök szavait Juhász Attila, a Political Capital elemzője kommentálta.
Most érkezett
Az előző kormány konszolidált helyzetben adta át a költségvetést
Az előző kormány konszolidált helyzetben adta át a költségvetést és a gazdaságot - mondja Mesterházy, amire hangos felzúdulással reagál a kormánypárt. Az előző kormány gazdaságpolitikája kiszámítható, stabil utat jelölt, míg az Orbán-kormány útja nem követhető - szögezi le Mesterházy.
Nem érti, miért kell módosítani a médiatörvényt, ha olyan nagy sikerrel vertük vissza a külföldi támadásokat. Ha olyan tökéletes az új adórendszer, akkor miért panaszkodnak sokan a fizetési papírjaik alapján? - kérdezi Mesterházy, aki szerint csak a hatalomátvételre készült a kormány az elmúlt időkben, nem a kormányzásra. Mesterházy is a konkrétumokat hiányolja.
Vagy tényleg nem tudja, hogyan kell megoldani a problémákat, vagy nem meri elmondani a saját polgárainkak azt, hogy négy éven keresztül folyamatosan hazudott, s nem létezik az a könnyebb és fájdalommentes út, amivel hitegették a választókat - mondja a politikus.
Percről percre
Mesterházy: Orbán csak öregebb lett
Vágyakat és célokat fogalmazott meg a miniszterelnök, nem konkrét terveket - kezdi Mesterházy Attila, aki egy autópályás viccet is felidézett, mondván, azt hiszi, mindenki szembe jön vele, pedig ő megy szembe a forgalommal.
Sokan sokat vártak ettől a kétharmadtól, bíztak Önben, hogy minden fájdalom nélkül lesz jobb, elhitték, hogy lesz egymillió munkahely, s hogy több lesz a fizetés és kevesebb az adó, s azt gondolták, hogy Orbán Viktor tapasztaltabb és megfontoltabb lett - sorolja Mesterházy, aki szerint mindennel kapcsolatban tévedtek az emberek. Véleménye szerint a kormányfő csak öregebb lett.
Mesterházytól majdnem megvonták a szót
Mesterházy Attila is visszautalt Vona felszólalására, felszólítva a házelnököt, hogy legközelebb lépjen közbe. Kövér László rendreutasította, hogy ne bírálja a házvezetést, különben megvonja tőle a szót.
Schiffer: vonják vissza az adócsomagot!
Schiffer azt mondja: nem akciócsoportot kellene szervezni a magánszektort érintő bércsökkenések miatt, hanem vissza kellene vonni ezt az adótörvényt. A politikus emlékeztetett: aki 300 ezer forint alatt keresett, nem járt jobban a jogszabály révén. Ma a jómodúak kapnak adócsökkenést, s ez az importot fogja generálni, ezt nevezik a közgazdaságtanban perverz újraelosztásnak - mondja a politikus.
A különadókról szólva azt mondta: nem lehet minden problémára megoldás. Nem válságadókat kellene kivetni, hanem a multinacionális cégek adózását kellene kezelni.
Az egymillió munkahellyel kapcsolatban azt mondja: mínusz kilencvenezerről indulunk, s nem látszik, miként lesz ebből az ígért szám. Az LMP járulékcsökkentést, zöldberuházásokat látna szívesen, valamint ökológiai adóreformot - hangsúlyozta Schiffer.
Schiffer konkrétumokat várt volna
Schiffer András, az LMP első embere kapott szót, aki azzal kezdte: méltatlan a magyar Országgyűléshez, amit Vona Gábor mondott.
A politikus szerint a miniszterelnök nem válaszolt arra, mi lesz a stabilitási alap forrása, s milyen megszorításokra készül a kormányzat. Az embernek déjá vu érzése van, mert nem volt olyan régen, amikor ebben az országban egy kormány kormányzás helyett programokat gyártott - mondta Schiffer.
Az LMP támogatja a kormányt a sikeres soros elnökségben - hangzott el. Ugyanakkor hozzátette a médiatörvényre utalva: az EP-ben senki nem vonat késtségbe a magyar emberek demokrácia melletti elkötelezettségét, sokkal inkább a benyújtott törvénnyel kapcsolatban voltak kétségek.
Vona felsorolta három problémáját
Vona Gábor azt mondta: az elmúlt hónapokban csapdahelyzetre rendezkedtünk be, amely hasonlatos a Gyurcsány-féle kormányzatéhoz.
Az alkotmánnyal az a problémájuk, hogy a történelmi jogfolytonosságot nem állítják vissza, ráadásul ez csak figyelemelterelés véleményük szerint. A politikus szerint a kormánynak be kell látnia: az EU-ban nincs jövője Magyarországnak, sokkal inkább a sorstárs nemzetekkel kellene szövetséget kötni, s emellett a keleti hatalmakkal kell megállapodásokat kötni.
A jelenlegi feltételek között a magyar gazdaság nem képes fellendülésre, s az adósságokat újra kell tárgyalni - teszi hozzá. A harmadik csapdának a magyarság fogyását és a cigányság "indokolatlan szaporodását" említette.
Vona: etnikai tisztogatás folyik Magyarországon
Olyan volt, mint a tanácstalan ember előremenekülése, de nem tudom, hova menekül előre - mondja Vona Gábor, aki úgy látja, hogy a semmibe. A médiatörvénnyel kapcsolatban azt mondja: a balliberális dementorok továbbra is ott kísértenek a médiában.
A devizahitelesek megmentéséről sem mondott semmit Orbán Viktor, ahogy az oktatásról és a közbiztonságról sem - teszi hozzá a jobbikos politikus. Hányszor jártak Borsodban vagy Szabolcsban? - kérdezi Orbántól és a belügyminisztertől, hozzátéve: a közbiztonság összeomlott. Magyarországon etnikai tisztogatás folyik - teszi hozzá.
Újra és újra ugyanaz történik: nekilendülünk, aztán jön a valóság - fogalmaz Vona, hozzátéve: az emberek fizetik meg ennek az árát.
A kormány készen áll
Mindenki tisztázza magában, készen áll-e arra, hogy az országot megóvja attól, hogy elsodorja az államadósság, a munkanélküliség. A kormány készen áll - mondta Orbán Viktor, befejezésképpen hozzátéve, arra kéri a képviselőket, hogy csatlakozzanak ehhez. A legvégén egy szocialista szakértő így kommentál: "a svájci frank plusz két forint, így kapásból".
Kommentár: részleteket nem tud továbbra sem
A két nagy állami ellátórendszer (egészégügy, oktatás) átalakításának a szükségességét is megfogalmazta, de itt sem mondott részleteket. Ugyanakkor kiérezhető volt a beszédből, hogy itt a kormányon belüli, a Fidesz és a KDNP közötti ellentétekre is utal, s ez az ellentét is közrejátszik abban, hogy nem tud a részletekről beszámolni, mivel a kérdések még nincsenek eldöntve.
Oktatás és egészségügy
Az oktatás területén is lesz tennivaló - olyan tudást kell adni a gyerekeknek, fiataloknak, amellyel lesz esélyük sikeressé válni. Azt kérem, hogy az ideológiai szemüvegét mindenki hagyja otthon, amikor erről vitázunk - mondja Orbán.
Az egészségügy területén is változásokra kell számítani. Ne a betegségből induljunk ki. Aki elvesztegeti az egészségét felelőtlen életmóddal, annak jobban hozzá kell járulnia a kiadásokhoz - teszi hozzá.