Egy éve történt a vörösiszapömlés - emlékezés óráról órára
Utolsó frissítés:
Ma egy éve öntötte el a Mal Zrt. Ajka melletti tározójából kiömlő vörösiszap Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember vesztette életét. Összeállításunkban nyomon követjük a tragédia első évfordulójának eseményeit.
Most érkezett
"Az ország nem tanult az iszapkatasztrófából"
Ha ma történne a katasztrófa, semmivel sem lennénk felkészültebbek - értékelte az LMP-s Szilágyi László az egy évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófára emlékezve. Szerinte a kormány viszonylag jól kezelte a helyreállítást, de a történtekből kinyerhető gazdasági-politikai profitját igyekezett maximalizálni, a környezeti rehabilitációs folyamat átláthatatlan, "sokak számára aranybánya".
Tállai András - aki szerint a felszólalás volt politikai haszonszerzés - elképesztőnek nevezte, hogy az első évfordulón nem az erőfeszítésekről és a kárt szenvedettekről beszélt az ellenzéki képviselő, hanem pénzügyi számonkérést tart "pitiáner" hivatkozásokkal. Erre nem lehetett felkészülni - mondta a katasztrófa kapcsán az államtitkár, hangsúlyozva: a fizikai helyreállítás megtörtént, elkezdődött a jogi következmények levonása, több jogszabály-módosítást meghoztak, például a vörösiszap veszélyes anyaggá vált. Sajnálatos, hogy a katasztrófa bekövetkezett, de a kormány és az ország helytállt - összegzett.
Percről percre
145 ezer ember segített a helyreállításban
Egy évvel a katasztrófa után befejeződik a katasztrófavédelem munkája az ajkai térségben, ahol a gátszakadás óta összesen 145 ezer ember végzett emberfeletti munkát a helyreállítással és az újjáépítésen.
A kül- és belterületi mentesítési munkálatokat, a helyreállítást-újjáépítést és a lakosság kárenyhítését is az OKF koordinálta, létrehozták az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központot az állami szervek, civil szervezetek és az építési munkálatokat végző vállalkozások tevékenységének összefogására, irányítására.
A vörösiszap a három településen 358 házat tett lakhatatlanná, többségüket le kellett bontani. Az elöntött és bontásra ítélt házak helyett Devecserben és Kolontáron is egy-egy újonnan épített lakóparkba költözhettek az otthonukat elvesztett családok, összesen 112 új ház épült fel.
A károsultak száma meghaladja a hétszázat, a vörösiszap-katasztrófára az állam eddig több mint 35 milliárd forintot költött. Ebből a többi között az újjáépítésre 6,29 milliárd forintot, a károsult ingatlanok helyreállítására 48,5 millió forintot fordítottak, a károsultaknak 125 használt lakást vásároltak 1,2 milliárd forint értékben. Az állam készpénzben térítette meg a családok gépjárművekben, konyhakertekben és ruhaneműkben keletkezett kárát, erre 475,6 millió forintot fizettek ki.
A Torna patak akkor és most
A Torna patak Devecseren tavaly október 4-én, március 28-án és idén október 1-jén.
A nyomozás lezárásáig nem indít pert az állam a Mal ellen
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda eljárása még nem zárult le, és újabb gyanúsítások is vannak. "Amíg tart a nyomozás, polgári peres eljárás biztosan nem indulhat az ügyben" - írták a közleményükben. Egy tavaly októberi kormányhatározat tartalmazza, hogy a kormány a károkozó Mal Zrt.-vel szembeni igényeit érvényesíteni kívánja, ezért felhívja a közigazgatási és igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja meg a Mal Zrt. ellen a magyar állam nevében indítható kártérítési eljárás lehetőségét, és intézkedjék az eljárás megindítására.
A vörösiszap-katasztrófával összefüggésben tizenöt embert gyanúsítanak, valamennyien a Mal Zrt. jelenlegi és egykori munkavállalói, mindannyian szabadlábon védekeznek.
A túlélők egyike akkor és most
Horváth Vilmosné korábbi, devecseri lakásában, épülő új lakásában és elkészült új otthona nappalijában.
Megemlékezést tart a Karitász Devecseren és Kolontáron
Egész napos megemlékezést tart a vörösiszap-katasztrófa első évfordulóján a Katolikus Karitász kedden Devecseren és Kolontáron, majd vasárnap szentmisével emlékeznek meg az áldozatokról. Kedd délelőtt koszorúzási ünnepség lesz a devecseri emlékparkban, majd okleveleket adnak át a segélyszervezetek képviselőinek, többek között Mádl Dalmának, a Katolikus Karitász jószolgálati nagykövetének. Délután Márfi Gyula veszprémi érsek vezetésével ünnepi szentmisével emlékeznek meg a tragédia áldozatairól a kolontári templomban.
Vasárnap Devecseren mutat be szentmisét Spányi Antal püspök, a Katolikus Karitász elnöke. Ennek során hálát adnak a Katolikus Karitász munkatársainak és önkénteseinek szolgálatáért, valamint mindazon adományozóért, akik összefogtak a tragédia áldozatainak megsegítésére, melynek eredményeként felépülhettek az új otthonok. A szentmisén az áldozatokról is megemlékeznek.
Még e hónapban elkészül a vizsgálóbizottság jelentése
A testület jobbikos elnöke, Kepli Lajos közölte: elég kicsi a valószínűsége annak, hogy a héten elkészüljön a végleges jelentés, de ez három héten belül bármikor bekövetkezhet. A dokumentum nyilvánosságra hozásának pontos időpontjáról a politikus nem tudott tájékoztatást adni. A mintegy ötvenoldalas dokumentumot az érintett tárcáknak, valamint az érdekelt feleknek, így a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-nek is meg kell küldeniük egyeztetésre. A jelentésnek az érintettek véleményét kötelezően tartalmaznia kell.
A tavaly december óta működő bizottság elnöke vasárnap a Magyar Televízió A lényeg című műsorában azt mondta: a jelentés megállapításai szerint nem természeti, hanem ipari katasztrófa történt tavaly október 4-én, s azért a Mal Zrt. vezetői és a regionális környezetvédelmi hatóság a felelős. A műsorban elhangzott, hogy a jelentésből kiderül: a testület szerint a cég vezetőit büntetőjogi felelősség terheli, ezért a dokumentumot eljuttatják a Nemzeti Nyomozó Irodának is. Kepli Lajos azt mondta, a felsővezetők részéről kimutatható hibás döntés és mulasztás is. Közölte: a bizottság a jelentésben több törvénymódosítási javaslatot is tesz, például a hatósági ellenőrzés szigorítására.
Semmi nem akadályoz meg egy újabb tragádiát?
A WWF Magyarország szerint egy évvel a kolontári vörösiszap-katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.