Bokrosozás és perverz adórendszer a parlamentben
percről percre

Bokrosozás és perverz adórendszer a parlamentben

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavalyi zárszámadásról - amely "hamis adatok" közlésével vádolja a Bajnai-kormányt -, az energiastratégiáról és három fideszes képviselő mentelmi jogáról dönt ma az Országgyűlés.

Most érkezett

"Kelet-Európa lesz az EU gazdasági motorja"

Ismét a nemzetgazdasági minisztérium államtitkára reagált, ő is hangsúlyozta, az a helyes út, amelyet a kormány akar. Stabilitás és versenyképesség egyszerre - mondta, hozzátéve, hogy az EU is ugyanezt vallja.

Mint mondta, a jövő azt mutatja, hogy a válság után Kelet-Európa lesz az EU gazdasági motorja.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Pálffy: nincs más reális út

Pálffy István felszólalásában azt mondta, hogy az előző kormányzati ciklusokban Magyarország több öngólt rúgott: a kormányok meghamisították a jelentéseket, becsapták az embereket, "főbűnként személyes adósságcsapdába kényszerítettek egymillió embert". Ezzel szemben a Fidesz-KDNP-kormány másfél év alatt rendbehozta az országot - tette hozzá.

A KDNP-s politikus ezt azzal támasztotta alá, hogy több európai ország bankadóban gondolkodik, amelyet a magyar kormány vezetett be elsőként, az EU strukturális reformokat követel, ezt a magyar kormány a Széll Kálmán-tervben már lefektette.

Nincs más reális út, mint ezt a politikát támogatni - tette hozzá.

Cséfalvay: ne legyen Magyarország védtelen

Nem tetszik nekem az, amikor az országvédelmi tervet lesajnálva említik - így reagált Cséfalvay Zoltán. A nemzetgazdasági államtitkár válaszában hangsúlyozta, hogy azért kell ilyen gazdaságpolitikát követni, azért kell "szabadságharcot" folytatni, mert a görögök politikájába például a németek annyira beleszólnak most, hogy azt is megmondják, mit privatizálhatnak.

Jobbik: a kormány túltett Bokros Lajoson

Önök azt ígérték, nem lesznek megszorítások, aztán az önök gazdaságpolitikája egyre keményebb megszorításokat tartalmaz - mondta a jobbikos Volner János. Az elhibázott gazdaságpolitika költségét ráterhelték az emberekre.

Mint mondta, elherdálta a kormány a pénzt, hiszen például Mol-részvényeket vettek, elköltöttek 500 milliárd forintot az egykulcsos adórendszerre, amelynek semmilyen gazdaságélénkítő hatása nem volt. Felidézte azt is, hogy a magán-nyugdíjpénztári pénzekből is elköltött a kormány legalább 529 milliárd forintot.

"Mindezzel túltettek Bokros Lajoson, a megszorítások koronázatlan királyán" - hangsúlyozta.

Cséfalvay: a szocialistáké volt a "perverz adórendszer"

Cséfalvay Zoltán válaszában azt hangsúlyozta, hogy a szegénységből csak a munkán keresztül lehet kijutni. A nemzetgazdasági minisztérium államtitkára szerint egyébként éppen a szocialista kormány alatt volt perverz adórendszer, mert arra öszönözte az embereket, hogy segélyből és ne munkából éljenek. Ráadásul a szürkegazdaságot támogatta az elmúlt évek adórendszere.

A cél az, hogy egyszer eljussunk oda, hogy egykulcsos, családbarát adórendszer jöjjön létre, amely elfér egy söralátéten - hangsúlyozta.

Burány: hol a söralátét?

Tavaly Orbán Viktor azt ígérte, olyan adóbevallást kell majd készíteni, ami egy söralátéten is elfér - kezdte napirend előtti felszólalását Burány Sándor. A szocialista politikus szerint azonban nem az adóbevallás mérete a lényeg, hanem az adó mértéke. "Sokkal súlyosabb gondok vannak" - hangsúlyozta az ellenzéki képviselő. Szerinte a kormány adópolitikája a legtöbbet keresőket támogatja úgy, hogy a legkevesebbet keresőktől vesz el.

Sőt, szerinte a jövő évi elkézelésekkel a világ legbonyolultabb adórendszerét és adóbevallását készíti elő a kormány. Ráadásul a kompenzációkkal olyan terhet tesz a vállalkozásokra, amellyel csökkenteni fogja a foglalkoztatást.

Kevesebb szabadságot kapna a vezető beosztású közalkalmazott

Csökkentenék 2012-től a magasabb vezetői megbízatású, oktató-nevelő munkát végző közalkalmazottak pótszabadságát, Kósa Lajos (Fidesz) erről szóló önálló indítványát hétfői ülésén tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak minősítette az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága. Jelenleg ugyanis egy oktató-nevelő munkát végző magasabb beosztású vezetőt évi 56 munkanap szabadság illet meg, amelynek igénybe vétele a tapasztalatok alapján gondot jelent az intézményvezetők számára, továbbá indokolatlan különbségtételt eredményez az oktató-nevelő munkát nem végző magasabb vezetőkhöz képest, akiknek szabadsága a fizetési fokozat függvényében évi 31–45 munkanap.

A megszorításokról beszél az ellenzék

Minden parlamenti párt képviselője felszólal napirend előtt. A szocialista Burány Sándor "a perverz adórendszerről", az LMP-s Schiffer András a zöld fordulatról beszél. A jobbikos Volner János "Megszorításokon alapuló neoliberális fordulatot hajt végre a Kormány" címmel tart felszólalást. Pálffy István Magyarország és az Európai Unió irányáról értekezik, míg a fideszes Gulyás Gergely a 2006-os rendbontásokról beszél majd.

Fideszesek mentelmi jogáról döntenek

Három fideszes képviselő - Budai Gyula, Meggyes Tamás és Szekó József - mentelmi jogáról döntenek a képviselők. Mindhárman gyakori szereplői magánvádas mentelmi ügyeknek: az elszámoltatási kormánybiztos esetében negyedszer, a volt esztergomi polgármesterrel kapcsolatban tizedszer kell határoznia a parlamentnek ebben a ciklusban, míg a Mohácsot 1998 óta vezető Szekó József mentelmi jogáról a tavalyi kormányváltás óta már tizenkettedik alkalommal szavaz a Ház, miután a baranyai város egyik polgára sorra becsületsértéssel és rágalmazással vádolja. A szakbizottság, ahogy eddig, a magánvádas ügyekben megszokottal összhangban most is a politikusok mentelmi jogának fenntartását javasolja.

Az energiastratégiáról dönt ma az Országgyűlés

Két törvényről, a tavalyi zárszámadásról és a nemzeti energiastratégia elfogadásáról is dönt ma a parlament. Szavaz a Ház arról a határozati javaslatról is, amellyel Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter 865 országgyűlési határozat hatályon kívül helyezését indítványozta, köztük 171 olyanét, amelyet még az 1990 májusában tartott szabad választások előtt fogadott el a törvényhozás. Ugyancsak zárószavazás lesz a fideszes Hörcsik Richárd javaslatáról, ez a közbeszerzési törvény építési beruházásokra vonatkozó szabályait módosítaná.

1 2 3