Orbán: nincs vesztegetni való időnk! - percről percre a Parlamentből
Utolsó frissítés:
Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában az euróválsággal foglalkozott. Mint mondta, nincs vesztegetni való időnk, ezért a legfontosabb az államadósság csökkentése és a devizahitelesek megmentése. Nem lesz kedvezőbb a gazdasági környezet szerinte, "a mi válaszunk annyi, hogy ragaszkodnunk kell a sajátos megoldásunkhoz" - közölte. A KDNP frakcióvezetője a tüntetőket kritizálta, a Jobbik szerint népszavazást kellene tartani az uniós tagságunkról.
Most érkezett
Józsa István jól szórakozik
A szocialista Józsa István hangosan kacag, amikor azt mondja, "mi akkor adtunk padlógázt, amikor el kellett kanyarodni a szakadék mellett, Önök pedig akkor, amikor odaértek".
Az államadósság hajtogatásából nem lesz kilábalás. "Mitől javul majd az ország gazdasági helyzete 2012-ben?" Komplex gazdaságpolitikára van szükség, ami a gazdaság élénkítésére is szolgál, nem csak a megszorításokra.
Percről percre
A földgolyó legbiztonságosabb helye Devecser
"Érdemes lenne elmenni oda, és tájékozódni, mert egy s más történt ott" - mondja Fazekas Sándor miniszter válaszában. Szerinte a földgolyó legbiztonságosabb helye éppen Devecser, Kolontár és Ajka. "Ez a tragédia még egyszer nem ismétlődhet meg." 109 új ház épült, senki nem került az utcára. Nincs olyan részlet, amiről ne értesült volna a közvélemény - véli Fazekas.
A vörösiszapos területekért aggódnak
Élet a vörösiszap után - a szociális rehabilitációra nem fordítottak elég energiát - mondja interpellációjában az LMP-s Szilágyi László. Nem látnak erőfeszítést az elvándorlás megakadályozására, "ugye nem gondolják komolyan, hogy a térséget magára lehet hagyni?"
Indokolt a szakértői csoport felállítása
Réthelyi Miklós szerint ezt a kérdést már 2004 óta vizsgálják. Magyarország és Szlovákia között folyamatosak a tárgyalások. "A kérdés rendezése érdekében egy szakértői csoport felállítása is indokolt lenne" - mondja Réthelyi. Példának hozta fel a mentést és a betegszállítást, amely területeken ez gond nélkül megoldható lenne.
Határ menti egészségügyi együttműködést javasolnak
Molnár Attila fideszes képviselő az uniós tagországok határ menti településeinek egészségügyi ellátási gondjairól beszél. Határ menti egészségügyi együttműködés előkészítését javasolja, a részletes megvaslósítást a határ menti települések önkormányzataira bízná. Milyen feltételekkel lenne ez megvalósítható? - tette fel Molnár a kérdést.
Ismét Cséfalvay beszél Matolcsy helyett
Cséfalvay Zoltán válaszol Matolcsy helyett. "Létezik egy uniós irányelv, ami meghatározza a jövedékiadó-minimumot" - mondja. Ez 18 tagállamban magasabb, mint Magyarországon. "Jusson eszébe, hogy a benzin jövedéki adója nem változik, a gázolajé változik" - mondja Zagyvának.
Zagyva szerint az átlagpolgárt csak az érdekli, hogy mennyi a gázolaj és mennyi a benzin, az uniós átlagárakkal nem foglalkozik.
Az üzemanyagárakról kérdezik a minisztert
Zagyva György az üzemanyagárakról kérdezi a nemzetgazdasági minisztert. A kormány által emelt jövedéki adó súlyosbítja a helyzetet - mondja. 2008-ban Varga Mihály még az üzemanyagárak fékentartásáért küzdött - mondta a képviselő, aki ezután számos ilyen irányú nyilatkozatával szembesíti a kormány tagjait.
Interpellációk kezdődnek
Elsőként a szocialista Ipkovich György beszél. Ő többek között a szombathelyi képtárról kérdezi a minisztert.
Szűk az idő Gaudinak
Az időkeret szükőssége nem tetszik sem Schiffer Andrásnak, sem Gaudi-Nagy Tamásnak.
MSZP: távozott a gyurcsányizmus
Egy korszak lezárult, Gyurcsány Ferenccel együtt a gyurcsányizmus is távozott az MSZP-ből – értékelt hétfői sajtótájékoztatóján Tóbiás József, a szocialisták frakcióigazgatója. Tóbiás József kifejtette: a frakció egyetértett a párt választmányával abban, hogy a korábbi kormányfőnek és a vele együtt távozóknak "ott kellene hagyniuk" mandátumukat a szocialista pártnál, ez volna a tisztességes eljárás, és korábban Gyurcsányék is ezt várták el a frakcióból távozóktól.
Az elválásról szólva úgy fogalmazott: az MSZP új lehetőséget kapott arra, hogy saját útját járja, és baloldali pártként határozza meg magát. "Sok sikert kívánunk a távozóknak, Gyurcsány Ferencnek egy SZDSZ, egy liberális párt megteremtésében" – fűzte hozzá.