![Rogán: kell a kamatplafon! - tudósítás a parlamentből](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/d6473b55-8a74-4807-aa43-5d780ca401de.jpg)
Rogán: kell a kamatplafon! - tudósítás a parlamentből
Utolsó frissítés:
Napirend előtti felszólalásokkal kezdődik az Országgyűlés hétfői ülésszaka. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Módosítókkal tenne a Fidesz pluszpénzt a közösségi ellátásba
Szabó Tímea a közösségi szociális ellátás, illetve a pszichiátriai szenvedély miatt aggódik. Igaz-e, hogy több mint 3500 ember marad ellátatlanul, ahogy ezt a szakmai szervezetek állítják? - kérdezte Szabó Tímea Szócska István államtitkárt.
Szócska válaszában elmondta, a kormány kiáll ezekért az emberekért. Mint mondta, emelkedni fog a támogatás ahhoz képest, mint amennyi összeg most szerepel a költségvetési tervezetben. Ennek érdekében módosító indítványt nyújtanak majd be.
Szabó kíváncsi arra, hogy milyen összegre viszik vissza a támogatást a módosító indítvánnyal. Szócska erre válaszolva közölte: jövő héten megjelenik a módosító indítvány. Pontos számot azonban nem mondott.
Percről percre
Jobbik: hol vannak az egészségügyre szánt pluszforrások?
Gyenes Géza (Jobbik) arról érdeklődik, honnan lesz az egészségügyre pluszforrás. Szócska Miklós államtitkár válaszában elmondta, egyes területekre valóban forrásokat vonnak be, ilyen például a rezidenseknek tervezett ösztöndíj. "Ez egy hosszú folyamat, több évtizedes bérszintbeállítást kellene nekünk néhány év alatt kezelni" - mondta. "Nincs könnyű helyzet" - tette hozzá.
Nyakó az új-régi egyházakról kérdezősködik
Nyakó István (MSZP) arról kezdett el beszélni, hogy júliusban a Fidesz - a KDNP-s képviselőtársakat átverve - vitte át a parlamenten az új egyháztörvényt. Ennek egyik paragrafusa rendelkezik arról, milyen adatokat kell szolgáltatni a jogfosztott szervezeteknek ahhoz, hogy visszakapják egyházi státuszukat.
Navracsics Tibor miniszter válaszában elmondta: a rendszerváltás után született egyháztörvénnyel többen visszaéltek. Eddig nagyjából 15 olyan kérelem érkezett, amelyben a szervezetek egyházi státuszhoz folyamodnak.
Nyakó viszontválaszában elmondta, hogy ma egy egyháznak sincs joga benyújtani semmilyen papírt, mivel erre a jogszabály csak 2012-től engedélyezi ezt nekik. Szerinte módosítani kellene ezt a javaslatot. Navracsics erre válaszolva elmondta: ők befogadják a kérelmeket, és amikor majd ezt a jogszabály lehetővé teszi, döntenek.
A Jobbik a "farkaselvű, neoliberális gyakorlat" ellen
Egyed Zsolt az agrártámogatások körüli túlburjánzó adminisztrációról beszélt, szerinte korábban jól működött a rendszer, de az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében a szaktanácsadás igénybevételéhez "megalázó feltételeknek" kellett megfelelni, ezért sokan inkább nem is éltek a lehetőséggel, a Magyar Agrárkamara nem tudott megfelelni a rá bízott feladatoknak. "Farkaselvű, neoliberális gyakorlat" uralkodik az ágazatban a Jobbikos képviselő szerint.
V. Németh Zsolt államtitkár válaszában azt mondta, az ügyfélszolgálati szaktanácsadók "általános tájékoztatást" adnak, majd hosszas fejtegetésbe kezdett a szaktanácsadásról, amiben olyan kifejezések szerepeltek, mint hogy "egységes pályázat kitöltési útmutató", és bejelentette, még idén megalakul az Országos Szaktanácsadási Bizottság.
Egyed Zsolt szerint nem kapott választ a kérdéseire, ezért nem fogadta el a választ. A parlament elfogadta.
Pál Béla a magas benzinárakról
Pál Béla (MSZP) a magas benzinárak miatt Varga Mihályt idézte 2008-ból, aki akkor jövedéki adót akart csökkenteni, mint akkor mondta, "csak akarni kell" ezt, pedig akkor csak 300 forint volt egy liter benzin. Most mi gátolja meg ebben Varga Mihályt? - tette fel a kérdést. Szerinte az áfa emelésével úgyis többletbevételhez jut a költségvetés, mire használja ezt a pénzt a kormány, miért nem adja vissza az autósoknak? - kérdezte. Önnél még nem tiltakozott Varga Mihály, Szijjártó Péter, Révész Máriusz a magas üzemanyagárak miatt? - mondta.
Szatmáry Kristóf államtitkár válaszában arról beszélt, hogy 2011-ben lesz először az államháztartás 3 százalék alatt, egyébként pedig nem a kormányon múlik a benzinár, hanem külső tényezőkön.
![](https://img.hvg.hu/Img/7fcefbf8-ac48-4ee6-aef5-32203afa118c/ad702708-27c4-4bf6-9af9-ea432a95ce12.jpg)
Tóth Csaba: a rokkant emberek nem csalók
Az MSZP-s Tóth Csaba a rokkant emberekről beszél "Szimulált szimulátor" című interpellációjában. A téma az a munkaszimulátor, amellyel a rokkant embereket vizsgálnák meg, alkalmasak-e a munkára vagy sem. Szerinte egy ilyen vizsgálat során 1500 emberből 3 esetben vették el az ellátást, ami arra utal, hogy nem mindenki csaló, aki rokkantellátásra jogosult. Halász János államtitkár szerint "még folyamatban" van az új minősítési rendszer kialakítása. Mint mondta, a kormány támogatásokkal fogja segíteni azokat, akik az új vizsgálat szerint képesek munkát végezni, és a közmunkarendszerben is lehetőséget akarnak majd nekik adni. Tóth Csaba nem fogadta el az államtitkár válaszát.
LMP: mi lett a magánnyugdíjvagyonnal?
A nyugdíjpénztári vagyonra kíváncsi az LMP-s Vágó Gábor. Szerinte a kormány rejtegeti az 1557 milliárd forint értékű vagyont és nem árulja el, hogyan gazdálkodik ezzel a pénzzel. Az LMP-s képviselő azt feltételezi, hogy a Fidesz-kormány rossz gazdája az állami vagyonnak.
Szatmáry Kristóf államtitkár szerint senki előtt nem titkolnak semmit, hiszen az Államadósság Kezelő Központ honlapján minden, az állam által kezelt állampapíralap állománya elérhető. A nyugdíjpénztár átvételével sikerült 1400 milliárd forinttal csökkenteni az állam adósságát - mondta Szatmáry.
Vágó Gábor nem fogadta el Szatmáry válaszát, mert szerinte a kormány tételesen nem sorolja fel, milyen vagyonelemekkel rendelkeznek. Az Országgyűlés viszont elfogadta az államtitkár válaszát.
Szigor az ittas vezetőknek
"Hogyan módosult az ittas vezetésről szóló jogi szabályozás?" - kérdezi a belügyminiszter helyett Kontrát Károly államtitkárt a fideszes Borbély Lénárd. Szerinte szigorítani kell a meglévő szabályozást. Kontrát Károly államtitkár válaszában elmondta: ha valaki a jövőben ittasan vezet, magasabb bírságot fog fizetni, második alkalommal pedig a jogosítványát is bevonják. A rendőrség elektromos szondákkal fogja szűrni a vezetőket. Borbély ehhez sok sikert kívánt és elfogadta a választ.
A Jobbik a cigányintegrációra szánt pénzeket másra költené
"Otthonteremtés vagy kilátástalanság?" címmel intéz interpellációt a jobbikos Z. Kárpát Dániel a gazdasági miniszterhez. A jobbikos képviselő szerint nem tudni, hogy a lakhatási támogatási kiterjed-e a lakás bővítésére. Z. Kárpát Dániel szerint "minősített magyar vállalkozások" bevonásával kellene támogatni a fiatalokat. Hozzátette: "az elmúlt években a cigányintegrációra elszórt" pénzeket a közrend fenntartására és az otthonteremtés támogatására kellene fordítani. Szatmáry Kristóf államtitkár válaszában elmondta: a kormány megfelelően próbálja segíteni az otthonteremtés ügyét. Z. Kárpát hiányolta, hogy az államtitkár nem mondta el, hogy milyen forrásból képzelik el a lakhatási támogatásokat. A parlament elfogadta az államtitkár válaszát.
Az MSZP a munkavállalókat félti
"Miért akarja megnyomorítani a dolgozókat a kormány az új Munka törvénykönyvével?" - kérdezi Gúr Nándor. A szocialista politikus nem érti, miért kell az embereknek a jövőben többet dolgoznia kevesebbért.
Czomba Sándor államtitkár szerint azért van szükség új munkatörvénykönyvre, hogy minél nagyobb legyen a foglalkoztatottság. Az Mt. már nem módosítható, új törvény kell - közölte. Marad a védett kor intézménye, a fizetett szabadság, bővülnek a szülők számára biztosított jogosultságok - sorolja az államtitkár a munkavállalók számára kedves pontokat.
Gúr nem fogadta el a választ, a parlament viszont igen.