Orbán: az ország átszervezése európai módon történt - élőben az EP-ből
percről percre

Orbán: az ország átszervezése európai módon történt - élőben az EP-ből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „magyarországi közelmúltbeli politikai fejleményekről" tartott vitát az Európai Parlament. Orbán Viktor az ország átfogó, nagyszerű megújításáról beszélt. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-val!

Most érkezett

"Liberálisnak lenni nem betegség"

"Ön is liberális volt, gondolom, elfogadja, hogy liberálisnak lenni nem betegség" - mondta Orbánnak a liberálisok szóvivője, Guy Verhofstadt, aki felhívta a figyelmet, számos komoly liberális politikus volt a nemzetközi politikában, például Joseph Konrad és Kennedy.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

A szocialisták zárszava

A szocialisták cseh frakcióvezetője azt mondta, nem Magyarországot támadják és kritizálják, hanem bírálatukat Magyarország iránti szeretetük vezérli, mert szabad, toleráns országként szeretnék látni az országot.

Még kiosztották Orbánt a végén

A levezető elnök a végén kiosztott egy sallert Orbánnak: mint mondta, katolikusként is úgy véli, hogy Európának nem csak kereszténynek, hanem pluralistának is kell lennie.

Orbán Viktor meghívta a kritikusokat Budapestre

Orbán Viktor zárszavában megköszönte a lehetőséget, és a magyar politikai váltógazdálkodás miatt aggódókat azzal nyugtatta meg, hogy ő személyesen korábban 15 évet ellenzékben politizált, így "ha van a politikai versenynek híve, én az vagyok". Guy Verhofstaadt leveléről, amiben a 13 ellenzéki felszólalását idézte, azt mondta, ezek az emberek a korábbi liberális párt vezetőségének tagjai voltak, amelyik teljesen elveszítette a támogatását, már nem is tagja a parlamentnek.

A kritikusoktól azt kérte, hogy olvassák el a magyar alkotmányt, mert abban számos megfontolandó elem is van, például jelnyelv-védelem, GMO-védelem, kisebbségvédelem.

A vitáról azt mondta, annak politikai vetülete is van, és az EP-ben is "sajnos kisebbségben vagyunk álláspontunkkal, amiben a családot, a szabadságot védjük". "Ez egy európai álláspont" - mondta, és Schumant idézte, aki szerint az európai demokrácia vagy keresztény lesz, vagy nem lesz. A bírák nyugdíjáról azt mondta, ez nem az igazságszolgáltatás ügye, hanem nyugdíjrendszerbeli kérdés.

A nemzeti bankról azt mondta, már csak egy pontban van éles konfliktus; a Bizottság azt kéri, az alelnökök ne tegyenek esküt a magyar parlament előtt. "Ezt fontoljuk meg" - mondta. A régi és az új alkotmányról azt mondta, a régi nem védte meg az országot a válságtól, az új alkotmány orvosolja a bajokat.

Mi magyarok úgy gondoljuk, Európát a kultúra teszi azzá, ami; "sajnálom, hogy a mai vitában nem érveket, hanem abszurd tévedéseket, indulatot, dühöt kaptam, ezek nem méltóak Európához. Hiszünk az európai értékekben, Magyarország európai volt és az is marad, akiknek kétségeik vannak, jöjjenek Magyarországra, és ismerjenek meg minket" - mondta.

A Tanács bízik Orbánban

Az EU Tanácsa nevében Nicolai Wammen azt mondta, a fő kérdés biztosítani, hogy a magyar jogszabályok illeszkedjenek az európai jogrendbe, és hogy ezt miképpen lehetne elérni. "Mi is azt várjuk, hogy Magyarország igazítsa a kérdéses jogszabályokat az európai jognak megfelelően, erre Orbán Viktor ígéretet tett."

Reding zárszava: a cél, hogy a magyar törvények összhangban legyenek az uniós értékekkel

Viviane Reding zárszavában azt mondta, a viták ellenére a parlament és a Bizottság is azt szeretné, hogy a magyar törvények összhangban legyenek az európai értékekkel, ennek szellemében léptek. Emiatt indították a három kötelezettségszegési eljárást is, és emellett van még egy előzetes figyelmeztetés az igazságszolgáltatással kapcsolatban. Nelie Kroes távközlési biztos új levelet küldött Orbánnak tegnap a média függetlenségével kapcsolatban az EU alapjpgi charta 47-es cikkelyére hivatkozva, míg az Európa Tanács a vallásszabadsággal kapcsolatban emelt kifogásokat. Reding szerint jó lenne, ha a Bizottság az Európa Tanáccsal, és a Velencei Bizottsággal együtt dolgozna a magyar jogszabályok vizsgálatán, és felvették a kapcsolatot a magyar igazságügyi minisztériummal is. Orbán Viktor jövő kedden José manuel Barrosóval tárgyal ezekről a témákról.

Mesterházy: Brüsszelben is hazudott Orbán

Az MSZP elnöke szerint már nemcsak itthon, hanem Brüsszelben is hazudik Orbán Viktor. Mesterházy Attila a miniszterelnöknek az Európai Parlament szerdai ülésén, a Magyarországról szóló vitában elmondott beszédére reagálva újságíróknak ugyanakkor azt mondta: helyes, hogy a kormány kész módosítani az Európai Bizottság által kifogásolt törvényeket, és az is, hogy Orbán Viktor változtatott korábbi stílusán.

Az MSZP elnök-frakcióvezetője hazugságnak minősítette, hogy az Orbán-kormány csődközeli helyzetben vette volna át az országot. Mint mondta, a szocialista kabinet fenntartható fejlődési pályát hagyott hátra, ma viszont a Fidesz gazdaságpolitikája miatt valóban csődhelyzet fenyeget. Szintén hazugság, hogy az alaptörvénnyel szemben nem érkezett uniós kifogás, hiszen a bírók nyugdíjkorhatárára vonatkozó szabályok az új alkotmányban is benne vannak - tette hozzá.

Mesterházy Attila szerint nem igaz az sem, hogy a kormány strukturális reformokat hajtott végre, az átalakítások pedig nem azokon a területeken történtek, ahol erre szükség lett volna, hanem például a közjogi rendszerben. A politikus azt mondta: üdvözlik, hogy a kormányfő ezúttal "nem üzent hadat senkinek" Strasbourgban, és kész a kifogásolt jogszabályok módosítására. Az MSZP azt sürgeti, hogy ez mielőbb történjen meg.

Mesterházy Attila mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a Brüsszelben megfogalmazott jogi aggályok csak kis részét képezik azoknak a problémáknak, amelyeket az Orbán-kormány okozott, ezért azt sürgette, hogy a kabinet "tegye le a fegyvert", és további terheket ne rakjon az emberekre.

Gyürk a baloldalt támadja

A külföldi sajtóból úgy tűnik, a rossz időjárásról is a magyar kormány tehet - mondta Gyürk András a Fidesz képviselője. Arra számított, hogy ma sikerül higgadtan lefolytatni a vitát, de "a baloldalon érdekeltek a rágalomhadjárat folytatásában". Mint mondta, "a baloldal inkább teleszórja a hamis vádakkal a házat, mint az igazságot megismerjék".

Szerinte a baloldal a magyar szuverenitást támadja, de a legnagyobb kárt a közös európai gondolatnak okozza, és amit tesz, az a szélsőséges pártokat segíti. "Ez pedig megbocsáthatatlan" - tette hozzá.

"Szélsőséges Orbán retorikája"

A román Corina Cretu szerint szélsőséges retorikájával Orbán veszélybe sodorja a kisebbségeket. "El kell mondania, valójában mit gondol az autonómiára vonatkozó törekvésekől a térségben" - tette hozzá.

Orbán Viktor

Gál Kinga: ez kettős mérce

Gál Kinga néppárti képviselő szerint kettős mérce van az Európai Parlamentben, mivel a képviselők akkor nem voltak érzékenyek, amikor szocialista képviselőt kellett volna elítélni.

Szerinte sok régi tagállam nem felelne meg ma a csatlakozási feltételeknek, ha másért nem, a kisebbségek védelmének hiánya miatt.

Szerinte a bírói ítéletekre évekig kellett várni, a választókerületi aránytalanságok miatt nem értek ugyanannyit a szavazatok.

Nem elfogadható, hogy sajtóhírek alapján nevezik diktatúrának Magyarországot - mondta.

1 2 3 4 5 6