Orbán: az ország átszervezése európai módon történt - élőben az EP-ből
percről percre

Orbán: az ország átszervezése európai módon történt - élőben az EP-ből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „magyarországi közelmúltbeli politikai fejleményekről" tartott vitát az Európai Parlament. Orbán Viktor az ország átfogó, nagyszerű megújításáról beszélt. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-val!

Most érkezett

Verhofstadt: indítsák meg a vizsgálatot

Guy Verhofstadt, a liberálisok frakcióvezetője szerint az Európai Bizottság súlyos aggályokat fogalmazott meg a hétfő eljárásokban. "Ez bizony nem más, mint összefoglalója azoknak a nemzetközi panaszoknak (EBESZ, EKB, IMF, Washington, Velencei Bizottság, AI, Human Rights Watch), amelyek felmerültek az utóbbi év során" - közölte.

Szerinte azt mondani, hogy Magyarországon nincs nagy baj, eléggé meglepő. Mint mondta, nem pusztán jogtechnikai kérdésekről van szó. A liberális vezető ezért minden oldal minden képviselőjét arra kéri, hogy indítsák meg a hetes cikkely alapján annak vizsgálatát, hogy Magyarország súlyosan megsérti-e az EU-s értékeket.

Verhofstadt idézett egy levélből, amelyet többek között Dalos György és Konrád György jegyez.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Nem vennék így fel Magyarországot az EU-ba

Johannes Swoboda, az S&D helyettes frakcióvezetője szerint az Európai Bizottság aktívabban is foglalkozhatott volna a témákkal. Csalódott Daul felszólalásában mélységesen.

Miért küzdöttek a szabadságért, Orbán úr, ha most lépésenként el akarja venni a polgároktól? Szerinte Horvátországot egy olyan kormánnyal, mint a magyar kormány, nem vették volna fel az EU-ba, "ezért gondoskodjon róla, hogy országa megfeleljen a kritériumoknak" - tette hozzá.

Néppárt: súlyos dolgokról beszélünk

Joseph Daul néppárti frakcióvezető szólalt fel Orbán Viktor után. Mint mondta, "2010-ben nagy bizalmat szavaztak meg önnek a magyarok". Szerinte gazdasági és korrpupciós szempontból is rossz helyzetben volt az ország, illetve Magyarország volt a Közép-Kelet-Európa utolsó országa, amelynek kommunista gyökerű alkotmánya volt.

Szerinte súlyos dolgokról beszélünk, mint a demokrácia és a szabadság. "Orbán úr, biztos vagyok abban, hogy ezen elveket tiszteletben tartja" - mondta Daul.

Orbán: az alkotmányt nem érte kritika

Az átszervezés szerinte a lobbicsoportok megsértésével is járt. Kijelentette, a volt megszállt országok közül utoljára hoztunk új alkotmányt a "kommunista alaptörvény" helyett.

Az átalakítás során támaszkodtunk az eddigi bevált gyakorlatokra. Hozzátette: "ilyen mértékű és tempójú átalakítás mellett természetes, hogy viták is felmerülnek".

Szerinte eddig egyetlen kifogás sem támadt az új alkotmány szövegével szemben, csak az átmeneti rendelkezés közül ért kettőt kifogás.

Magyarország számít az Európai Parlament támogatására - zárta rövid beszédét.

Orbán Viktor az Európai Parlament plenáris ülésén - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Orbán: átfogó, mély, izgalmas megújítás történt

Mindig öröm egy parlamentben felszólalni, mert a demokrácia mégis a parlamentben működik - kezdte beszédét Orbán Viktor. Azzal magyarázta felszólalását, hogy a képviselők első kézből értesüljenek a Magyarországot érintő hírekről.

Nem lep meg az érdeklődés, ami körbeveszi Magyarországot. Átfogó, mély, izgalmas megújítás történt az elmúlt másfél évben - tette hozzá. Orbán szerint ugyanis a gazdasági összeomlás szélén állt az ország, de azóta ezt megfordították. Ráadásul felszámolták a paramilitáris szervezeteket.

"Ez a vita Magyarországért van"

Felkérem a magyar hatóságokat, a demokratikus szabályokat és azok szellemiségét is vegyék komolyan - tette hozzá az Európai Bizottság elnöke. Továbbra is azt kéri, hogy tegyék kompatibilissé a magyar kormány tövényeit. Az EB-elnök utalt Kroes levelére is.

Ez a vita nem Magyarország ellen irányul, hanem Magyarországért van - közölte, hozzátéve, hogy tisztelik Magyarországot. Az európai család és Magyarország érdeke is az, hogy Orbán tisztelje a demokráciát.

Élő közvetítés az EP-ből

A „magyarországi közelmúltbeli politikai fejleményekről" tart vitát az Európai Parlament. Az eseményeket élőben követheti itt!

Barroso: nem fogunk hezitálni

 

Aggályokat fogalmaztunk meg az elmúlt hetekben, mint ahogy az Európai Bizottság is - közölte José Manuel Durao Barroso. Az Európai Bizottság elnöke felidézte, hogy számos levelet küldött az EB Budapestnek, világossá téve, hogy a jegybanktörvény módosítása nélkül nem indulhat tárgyalás, ezért elfogadása előtt kérték megszavazásának elhalasztását. "Ez azonban nem történt meg, emiatt kedden három témában megindítottuk a kötelességszegési eljárásunkat" - mondta.

"Nem fogunk hezitálni akkor, ha nem kapunk konkrét válaszokat és látjuk a cselekvést" - mondta, hozzátéve, ma levelet kapott Orbán Viktortól arról, hogy együttműködnek.

Magyarországnak is meg kell felelnie a szabályoknak

Az elnökség jól ismeri az Európai Parlament aggályait az újonnan elfogadott magyar jogszabályok miatt - így kezdte beszédét az Európai Tanácsot képviselő Nicolai Wammen, aki Dánia Európa-ügyi minisztere. Mint mondta, minden tagállamnak meg kell felelnie az EU-szerződések szabályainak, ez "Magyarországra éppúgy érvényes, mint bármely más tagállamra".

Az Európai Bizottság vizsgálatát teljesen pártatlannak nevezte. Felidézte, hogy három kötelezettségszegési eljárás indult, de ezzel egyidejűleg szélesebb körű tájékoztatást is kértek az igazságügy függetlenségével kapcsolatban. Reméli, hogy ez a rendkívül súlyos helyzet megoldódik a mai vitán.

Thorning-Schmidt, az EU soros elnöksége, José Manuel Barroso és Martin Schulz az Európai Parlament strasbourgi székházában

1 2 3 4 5 6