Orbán: az ország átszervezése európai módon történt - élőben az EP-ből
Utolsó frissítés:
A „magyarországi közelmúltbeli politikai fejleményekről" tartott vitát az Európai Parlament. Orbán Viktor az ország átfogó, nagyszerű megújításáról beszélt. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-val!
Most érkezett
Kezdődik a vita
Martin Schulz bejelentette, hogy elkezdődik a vita Magyarországról, amelyen Orbán Viktor is felszólal. Az EP elnöke nagyon fontosnak nevezte a mai vitát.
Percről percre
Kiderült, ki képviseli az ET-t
A vitán az Európai Tanácsot a soros uniós elnökségi programját szerdán délelőtt a képviselőknek bemutató Dánia Európa-ügyi minisztere, Nicolai Wammen képviseli. A dán minsizter korábban országa parlamenti EU bizottságának ülése után úgy fogalmazott, amennyiben Magyarország most kérné felvételét az Unióba, nem vennék fel.
Orbánék tisztességes bánásmódot kérnek
Tisztességes bánásmódot és a reagálás jogának biztosítását várja Győri Enikő attól a plenáris vitától, amelyet az Európai Parlament strasbourgi ülésén, Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében, szerda délután folytatnak le a közelmúlt magyarországi politikai fejleményeiről. Az unióügyi államtitkár a vita előtt újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen szólt erről, hasonló hozzáállásra kérve a nemzetközi sajtót is. Azt is kérte, hogy véleményalkotás előtt ismerjék meg alaposan a tényeket és az egyes jogszabályokkal kapcsolatos jogi környezetet.
Ugyanezen a tájékoztatón Szájer József (Fidesz) EP-képviselő szót emelt az unión belüli kettős mérce ellen, és megismételte, hogy a kormány megalakulása óta feszített törvényalkotási munka folyt. Hozzátette, hogy ez utóbbi során elkerülhetetlenül előfordulhattak hibák, és ezeket készek korrigálni. Magyarország demokrácia, a demokrácia alapszerkezetét nem változtatták meg. A kormány úgy igyekszik mélyreható reformokat végrehajtani, hogy közben tiszteletben tartja az uniós értékeket és erősíti azok érvényesülését - hangoztatta a két előadó.
Össztűz zúdul Orbánra
Szerdán délután háromtól Strasbourgban a tavalyi médiatörvényről, majd az alkotmányról lezajlott viták után ismét Magyarország lesz a téma a 736 képviselőt számláló Európai Parlament idei első plenáris ülésén.
A vita keretében az Európai Bizottságot José Manuel Barroso elnök képviseli, akinek az EP előtti meghallgatását eredetileg a szocialista és demokrata (S&D) frakció kérte, melyhez a zöld és a liberális frakció is csatlakozott. Az EP legnagyobb frakciója, az Európai Néppárt korábban annyit reagált a magyar ügyek kapcsán, hogy az EB-t támogatja, amennyiben bebizonyosodik, hogy hazánk az uniós joggal ellentétes törvényeket fogadott el.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a szokásoktól eltérően a hét elején kérte az EP-t, hogy lehetőséget kapjon a Magyarországról szóló vitában való felszólaláshoz. Orbán kérésének intézményi jóváhagyása előtt közzétette meghívatásáról szóló közleményét. Felháborodást keltett a képviselők között, hogy Orbán a “nemzetközi baloldal” támadásaként aposztrofálta a magyar reformoknak és demokráciának, illetve az EB által vitatott törvényeknek szentelt vitát.