szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Hét pontból álló petíciót adtak át a BKV székháza előtt tüntető dolgozók a társaság vezérigazgatójának, amelyben többek között a felbontott kollektív szerződéssel megszerzett eddigi jogaik érvényben maradását és a szerződés meghosszabbítását is követelték. Kilátásba helyezték, hogy márciusban akár sztrájkolhatnak is, ha nem változik a helyzet. A BKV vezére azt mondta, a keddi demonstráció politikai tüntetés volt és az utcán nem lehet szakmai vitát folytatni.

Hét pontban foglalták össze követeléseiket a BKV tüntetői, akik az ezeket tartalmazó petíciót a keddi demonstráció végén a társaság vezérigazgatójának, Várszegi Gyulának adták át. A petícióban azt követelték, hogy maradjanak érvényben a korábban felbontott kollektív szerződéssel megszerzett eddigi jogok, illetve hosszabbítsák meg a szerződés hatályát július elsejéig.

A BKV tartsa be a szakszervezetekkel kötött megállapodásait, illetve vonja vissza az "indokolatlan és a munkakörülményeket negatívan befolyásoló" intézkedéseket, például az alkatrészek beszerzésének felfüggesztését - írták a petícióban, amelyben az is szerepel, hogy a demonstrálók szerint a BKV dolgozói számára újra meg kell szervezni a biztonságos munkába járást (a dolgozói bérleteket, illetve a szolgálati járatokat korábban felfüggesztették). Ki kell dolgozni a közösségi közlekedés rövid és hosszú távú finanszírozási modelljét és a BKV vezetése tegyen azonnali intézkedéseket - akár jogi lépéseket is - azért, hogy rendezni lehessen a BKV hátralékait és adósságát - tették még hozzá.

A petíció átadása után Nemes Gábor, a Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetsége (KEKSZ) alelnöke újságíróknak azt mondta, ha nem mozdulnak el rövid időn belül az álláspontok, akkor újabb, "vonuló demonstrációt" tartanak, azt követően pedig márciusra sztrájkot fognak bejelenteni, ha nem változik a helyzet.

Fotógalériánk a demonstrációról - kattintson a képre!
Túry Gergely

Kedden a szervezők szerint több ezren demonstráltak a BKV székháza előtt a dolgozók munkakörülményei miatt. "Sok a Mekk Elek a Akácfa utcában!", "Ti ellopjátok, mi kifizetjük!" - többek között ilyen feliratú transzparensekkel tüntettek a BKV-dolgozók a közlekedési vállalat Akácfa utcai székháza előtt.

Várszegi Gyula vezérigazgató a demonstráció után megtartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a vezetés és a dolgozók érdekei megegyeznek, de az utcán nem lehet szakmai vitát folytatni. Szerinte a keddi demonstráció inkább politikai tüntetés volt. Mostanából a csapból is a BKV folyik, ennek dacára az ügy nem halad előre - tette hozzá. A vezérigazgató szerint a médiában sok olyan hír jelenik meg, aminek nincs valóságalapja, például, hogy nincs pénz a működésre és az alkatrészekre. "Ha ez így lenne, akkor nem működnénk. De kénytelenek voltunk januárban visszafogni a költségvetést."

Azt mondta, a kollektív szerződés felbontása tulajdonosi döntés volt és az új Munka törvénykönyvének életbe lépése miatt volt rá szükség. Szerinte egy új kollektív szerződés körvonalai egyelőre "nem rajzolódnak ki" és várhatóan nem is fognak, amíg nem tudni, milyen fedezettel működik tovább a cég.

Várszegi Gyula sajtótájékoztatót tart
Túry Gergely

Hozzátette addig nem ír alá semmilyen megállapodást a további működésről, amíg annak feltételei nincsenek biztosítva. Azt is mondta viszont, hogy nem tartja elképzelhetőnek a BKV "egyik napról a másikra" történő megszűnését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!