Orbán: vannak, akik szégyellik a magyar embereket - percről percre a Parlamentből
Utolsó frissítés:
Minden akadály elhárult az elől, hogy Magyarország is csatlakozzon az EU-paktumhoz - mondta Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában. A miniszterelnök ismét tengerészeti és hajós hasonlatokkal magyarázta el, hogy Magyarország jövője az Európai Unión belül van. Ugyanakkor szerinte sokan "a Nyugathoz futnak, ha bajuk van". A képviselők már az első napon nem tudtak dűlőre jutni egymással: végül nem szavaznak a dohányárusítás állami monopóliumáról szóló tervezetről. Folyamatos tudósításunk a parlamentből.
Most érkezett
"A padlást is lesöpörték"
"Több pénz, több forrás, több lehetőség jut majd az embereknek" - mondja válaszában Czomba Sándor. "Az emberek világosan látják, hogy nem az elmúlt két év miatt tartanak ott, ahol, és azok vezették a éhségmenetet, akik a padlást is lesöpörték."
Nyakó: Önöknek nőtt a jövedelme, ezért értem a tapsot. "Nem lett jobb a foglalkoztatási rendszer, adjuk ezt át a Foglalkoztatási Bizottságnak kivizsgálásra."
Percről percre
Valaki lenyúlta Nyakó arcszeszét
Hólapátolás közben valaki lenyúlta az arcszeszemet Mezőkövesden, ezért nem tudok megborotválkozni - válaszolt vissza Nyakó Kövér Lászlónak, aki fealjánlotta a képviselőnek az interpelláció előtt, hogy átöltözhet. Ő amúgy arról kérdezi a nemzetgazdasági minisztert, mikor lesz tisztességes bér, tisztességes foglalkoztatás ebben az országban.
Cséfalvay: a 47 ezer forint a megélhetés felé visz
Cséfalvay Zoltán azt mondta, szeretné, ha Magyarországon nem így, hanem adózott, elszámolható formában mozognának a pénzek Magyarországon. Az államtitkár szerint a 47 ezer forintos minimálbér "a megélhetés felé vezeti azokat, akik eddig 28 ezer forintból rejtélyes módon meg tudtak élni", nyilván azért, mert feketén dolgoztak. A közfoglalkoztatás bére azért alacsonyabb, mint a minimálbér, hogy ösztönözzön az álláskeresésre az elsődleges munkaerőpiacon. Az államtitkár szerint az adórendszer is afelé visz, hogy a családok tisztességesen éljenek meg. Szerinte a devizahitelek végtörlesztése is nagyon sok átlagembernek segített. Magyarországon egyébként is az élbolyban van a társadalmi egyenlőség szempontjából az EU-ban, mondta, majd megkérte Gúr Nándort, hogy vigye vissza a pénzt.
Gúr Nándor 47 ezret adott Matolcsynak: éljen meg ebből!
A parlament egyik felszólalóbajnoka, Gúr Nándor az éhségmenetről beszélt, amely ekkor ért Budapestre. Négymillió ember él a létmimimum alatt - mondta az anorákban fellépő képviselő, aki szerint a kormánynak el kéne gondolkodnia, hogy a munkanélküliség semmit nem csökkent, ehhez képest a szociális biztonságot a sárba tiporta a kormány.
"Európában a legvisszafogottab támogatást adja a munkanélkülieknek a kormány" - mondta. Eközben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma csökken. "Önök azt a kicsiny világot sem látják, ami körülvesz minket. Matolcsy György azt mondta, 47 ezer forintból meg lehet élni; én leteszek ennyit a miniszter úr asztalára, hogy meg lehet-e, kössenek egyezséget és próbálják meg" - mondta, majd letette a pénzt a miniszter asztalára. Végül azt kérte, az egy kulcsos adó helyett inkább a járulékokat csökkentsék. Gesztusát sok bekiabálás kísérte, Kövér László színháázi előadásnak minősítette.
Rétvári ismét: sokat fogunk konzultálni
Ismét Rétvári Bence szól a kormány részéről: az őszi 99 helyett most 42 törvény lesz, szellősebb lesz a munka, több idő lesz a vitára. A kormány megállapodott a szakszervezetekkel és a Bankszövetséggel is. A kormány is várja a civilek, tudósok, ellenzék érveit a nagy kódexekkel kapcsolatban.
Ismét egy dörgedelmes kormánypárti napirend előtti
Rubovszky György, az alkotmányügyi bizottság elnöke arról beszélt, az őszi jogalkotás idején az alkotmányozás terén ellenzéki politikusok hiába dolgozták ki elképzeléseiket, a bizottsági ülésekről kivonultak, pedig ő minden ellenzéki észrevételt végigtárgyaltatott a bizottsággal. Azt lehet sérelmezni, hogy nem szavaztak meg egy indítványt, de azt nem lehet mondani, hogy valaki nem lett meghallgatva - mondta, majd felhívta a figyelmet, hogy tavasszal is számos nagy horderejű törvényt kell elfogani, például az új Btk.-t és Ptk.-t. A Btk. tervezetét már nyilvánossá is tették, május 9-ig van lehetőség véleményezni, ezután kerül majd az anyag a kormány elé, ugyanezt tervezik a Ptk.-val is.
Cséfalvay Zoltán: a szigor jó!
Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára válaszolt a Jobbik képviselőjének; mint mondta, a paktum semmilyen szuperállamhoz nem vezet, csak a tagállamok költségvetési politikájának összehangolásáról van szó a 2008-as válság megismétlődésének elkerülése érdekében. A költségvetési szigor európai szinten pénzben kifejezhető hozamot jelent Magyarország számára - mondta az államtitkár. A paktum azért is fontos, hogy az európai belső piac tovább épüljön. A paktummal nem oldódott meg minden, de egyfajta bizalmat jelent, hogy a válsághoz vezető út nem ismétlődik meg - mondta.
"Orbán gyülevész had előtt kapitulált"
Gyöngyösi Márton, a Jobbik képviselője arról beszélt, hogy Orbán Viktor harcos retorikáját teljes kapituláció követi, például Románia csatlakozása ügyében, vagy hogy "stréber nebuló módjára" szavaztatta meg frakciójával még a szocialista kormány alatt a Lisszaboni Szerződést. Most ugyanezt fogja tenni az említett uniós paktummal - mondta Gyöngyösi, aki szerint Orbán "gyülevész had előtt" hátrált meg, pedig teljhatalmat kapott idehaza. A Jobbik szerint nem nemzeti érdek az eurócsatlakozás, az európaktum elfogadása után Orbán Viktornak nem lesz gazdaságpolitikai eszköze a magyar gazdaság feltámasztására. A Jobbik szerint ezért nemcsak a paktumot, de az egész EU-t ell kell utasítani.
Rétvári: ne lehessen az egyház névvel visszaélni
Rétvári Bence válaszában arról beszélt, hogy a vallásszabadság garantált marad ezután is, de az egyház névvel nem lehet majd visszaélni.
A "bizniszegyházakról"
Gulyás Gergely (Fidesz) az új egyházi törvényről beszélt, mint mondta, Magyarországon 368 bejegyzett egyház volt, ezek nagy része nyilvánvalóan nem igazi egyház volt, gazdasági tevékenységet végzett. Az emberi jogi bizottság 17 egyház elismerésére tesz javaslatot, ezzel Gulyás szerint valamennyi világegyház jogi képviseletet nyer. A képviselő ezután olyan nemzetközi példákat sorolt, ahol sokkal nehezebb egyházat bejegyezni.