Orbán: vannak, akik szégyellik a magyar embereket - percről percre a Parlamentből
percről percre

Orbán: vannak, akik szégyellik a magyar embereket - percről percre a Parlamentből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden akadály elhárult az elől, hogy Magyarország is csatlakozzon az EU-paktumhoz - mondta Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában. A miniszterelnök ismét tengerészeti és hajós hasonlatokkal magyarázta el, hogy Magyarország jövője az Európai Unión belül van. Ugyanakkor szerinte sokan "a Nyugathoz futnak, ha bajuk van". A képviselők már az első napon nem tudtak dűlőre jutni egymással: végül nem szavaznak a dohányárusítás állami monopóliumáról szóló tervezetről. Folyamatos tudósításunk a parlamentből.

Most érkezett

A kormány válasza: mi mindent megtettünk

Rétvári Bence arról beszélt, a kormány az elmúlt hetekben egymillió embert szabadított meg a devizahiteltől, ehhez képest négy embert hozott csak ide az LMP. Az egyéni nehéz helyzetekkel együttérzünk, és szeretnénk rajta javítani, de máshol még sokkal súlyosabb a helyzet, Romániában, Írországban, Spanyolországban fizetést, nyugdíjat csökkentettek - mondta. A felsőoktatás átszervezése "bölcsebb döntésre" késztet mindenkit Rétvári szerint: aki piacképes képzést választ, az a piacról törlessze a költségeit. A vidéki munkanélküliséggel kapcsolatban arról beszélt, ez a kormány vezette be a rezsistopot. A vállalkozók számára eltöröltek egy csomó adót, adminisztrációt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Az LMP emberi sorsokkal szembesíti a kormányt

Az LMP négy ember sorsán keresztül szembesíti a kormányt azzal, hogy becsapta az embereket. A karzaton helyet foglaló négy ember, egy érettségiző diák, egy munkanélküli, 28 ezer forintból élő pedagógus, egy szociális hajléktalanokkal foglalkozó munkás és az áfaemelés miatt csőd szélére került vállalkozó sorsán keresztül mutatják be az Orbán-kormánynak, mi is a valóság a kormány állításaival szemben.

Bréking: Orbán megköszönt valamit Mesterházy Attilának!

Mesterházy Attila támogató szavait köszönöm, csak azt kérem, kérje meg a szocialista EP-képviselőket, hogy időnként álljanak ki a kormány mellett - mondta. Taps. Orbán szerint hátba támadásnak élték meg a magyarok, hogy Göncz Kinga azt mondta, rosszul érzi magát az EP-ben mint magyar képviselő. "Próbáljuk meg kiiktatni az együttműködést akadályozó gesztusokat", egyébként számítok a magyar parlament minden frakciójára és együttműködésére a paktum ügyében - mondta.

Orbán: kell a nagytőke, de ne vegye át a hatalmat

A középosztállyal kapcsolatban arról beszélt a kormányfő, személyes felfogása szerint a 2002-2010 közötti időszak arról szólt, hogy a nagytőke megszerezte a politikai hatalmat is, nem lenne jó erre az útra visszatérnünk. Ez nem elit ellenesség. hangsúlyozta, nagytőkére szükség van, de a politikai hatalmat ne szerezze meg a gazdasági mellé. A kormány a teljes középosztályban gondolkozik, mondta, és szerinte ebbe beletartoznak a nyugdíjasok is. A középosztálynak alulról nyitva kell lennie, hogy bárki bekerülhessen, ezen dolgozik a kormány - mondta.

Fotógalériánk az ülésről - kattintson a képre!

Orbán: Isten hozta az LMP-t a szabadságharcosok táborában

Az LMP is szabadságharcossá vált a paktumról alkotott nézetei alapján - mondta Orbán, aki azt is kérte, hogy "senki ne akarja szembeállítani Lengyelországot Magyarországgal". A paktummal kapcsolatban azt mondta, a benne vállalt reformvállalások teljesíthetők, sőt már most is túlteljesítjük őket. Az ide települt multik támogatásával kapcsolatban azt mondta, minden olyan vállalkozást támogatni kell, amely olyan terméket állít elő Magyarországon, amire maguntól nem lennénk képesek, így lehetünk Európa egyik kiemelkedő termelési központja.

Az Alkotmánybírósághoz fordult a kormány

Orbán Viktor viszonválaszában először Balczó Zoltánhoz szólt: szerinte még semmi nem dőlt el a paktummal kapcsolatban, senki nem írt alá semmit, majd márciusban írnak alá egy szerződést, amit utána még a magyar parlament elé is beterjesztenek. Mint mondta, még nem dőlt el, hogy a leendő szerződést feles vagy kétharmados többséggel szavazzák meg, ezért a kormány az AB-hoz fordult.

Rogán: régen megérte csalni

Rogán Antal a Fidesz nevében megköszönte a kormányfőnek fáradozásait és sikeres politikáját. Taps. A képviselő szerint ez éles ellentétben áll olyan pártok magatartásával, akik ehelyett pártérdekeket jelenítettek meg. A kormány az örökölt gazdasági bajok kezelésére érdeksérelemmel járó lépéseket tett, kiszélesítette a közteherviselést a nagy gazdasági érdekcsoportokra is. Erre szükség volt ahhoz, hogy új gazdaságpolitikai úton induljunk el, aminek jellemzője: Magyarországon érje meg dolgozni, családot alapítani, és ne érje meg csalni. Végül azt kérte Orbántól, hogy haladjon tovább az úton, mert ehhez képest két alternatíva létezik - Rogán Antal szerint is éppen az a kettő, amit Orbán felvázolt.

Harrach Péter karakteres, mint mindig

Harrach Péter a KDNP részéről kiállt Orbán Viktor mellett, szerinte igenis következetes volt a miniszterelnök, és a KDNP is mindig éppen azt tartotta fontosnak, amit Orbán Viktor. Szerinte Magyarország új szakaszhoz érkezett, és "természetes, hogy a régi rend képviselői tiltakoznak": a hazai ellenzék, a nemzetközi körök és az ultraliberálisok. De "Európa-szerte repedeznek az ultraliberalizmus bástyái", bár harcosaik az utolsó leheletükig küzdenek nemtelen eszközökkel.

Az ultaraliberálisok Harrach szerint a gyűlölet kultúráját védik, ráadásul tájékozatlanok is, de szerencsére a magyar lakosság előtt nyilvánvalóvá vált a küzdelem, amit Orbán Viktor képviselt. Harrach Péter példát is mondott: a demográfiai helyzet javításával szemben az ultraliberálisok a hagyományos értékek rombolására törekszenek, nem véletlen, hogy az európai kultúra hanyatlóban van. Beengedték az "ezek ellen lévő" szemléletet. Végül további következetes küzdelmet ígért a kormánynak a kereszténydemokrata frakcióvezető.

Bréking: az MSZP dicséri Orbánt

Mesterházy Attila szerint rendben is lett volna Orbán beszéde, mert végre egyszer teljes mértékben hitet tett az EU mellett, csak az a baj, hogy a kormány elmúlt másfél éve nem erről szólt. Az MSZP a paktum mellett érvelt a kezdetektől, mert ez esik egybe szerintük Magyarország érdekeivel. Ez helyes irány, kár, hogy nem mindig volt ez így - mondta az MSZP elnöke, pedig ha Orbán tárgyalni megy Brüsszelbe, nem kioktatni, eredményesebb.

Mesterházy Attila - fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Az MSZP nem örül, hogy a magyar kormányfő a nyugati lapok karikatúrarovataiban szerepel; ha nem így lenne, sokkal több szövetségesünk lenne. A paktum egyik (a 9.) bekezdésével kapcsolatban azt mondta, ez nagyon fontos, ez szól arról, hogy a szociális kohéziót is meg kell teremteni. Az MSZP erről részletesebben is szeretne tárgyalni a kormányfővel.

Balczó: Orbán nem mond igazat a paktumról

A jobbikos Balczó Zoltán hiányolta Orbán beszédéből, hogy a költségvetési paktum alakulásáról nem számolt be, pedig a december 8-9-i csúcson először azt lehetett hallani, Orbán David Cameronnal együtt nem akart csatlakozni a paktumhoz. Ehhez képest a paktum a teljes gazdasági és politikai unió felé mutat, ezen az úton indította el Orbán is Magyarországot, mert a szerződés minden pontjában vonatkozik majd ránk is egy idő után - mondta.

December 12-én parlamenti vitáról beszélt Orbán, ehhez képest most csak dönteni akarnak róla, a Jobbik ezért akart januárban parlamenti vitanapot az ügyben. A párt szerint az alacsony adókulcs önmagában nem jelent versenyképességet, amire jó példa a Nokia is, amely 2300 ember elbocsátását jelentette be. Balczó azt is kifogásolta, hogy a paktumnak még a teljes magyar nyelvű fordítása sem ismert, ehhez képest dönteni kellene róla.

A Jobbik azt is elvárta volna, hogy Orbán mondja el, hogyan akadályozza meg az alsó középosztály leszakadását.

1 2 3 4 5 6