Megszólalt Németh Lászlóné - parlament percről percre
Utolsó frissítés:
Nem volt több dobása Németh Lászlónénak, ezért válaszolnia kellett az ellenzéki interpellációkra. Ott vagyok, ahova a megbízatásom szól, a minisztérium élén – nyugtatta meg Némethné az MSZP képviselőjét, majd hosszasan sorolta, hogy „a rendkívüli intenzív három hónap alatt” miket csinált, és a tárcához milyen területek tartoznak. Kiderült az is, hogy a kormány szerint az országnak csak egy Orbán Viktora van. Közvetítés a Parlamentből.
Most érkezett
Némethné kettőből egyet mond
Bödecs Barna (Jobbik) is a miniszterasszonyt kérdezi. A vasútakkal kapcsolatban azt kérdezi: csak ellenzékben fontos a kisposták, egészségügyi intézmények és vasutak sorsa?
Némethné azt mondja, két dolgot mond erre: "zajlik a MÁV struktúrális átalakítása, tervek készültek már eddig is, de újra kellett kezdeni a feltérképezést. A munka elkezdődött, határideje június vége." A miniszterasszony végül csak ezt az egy dolgot mondja.
Viszontválaszában azt mondja: nem zárnak be vasútvonalakat, és nem térünk el a kormányprogramtól.
Percről percre
Navracsics nem kell
Ketten is a miniszterelnöktől kérdeznének, és a válaszadó személyét - Navracsics Tibort- egyikük sem fogadta el.
...és Németh Lászlóné nem mond semmit
Józsa István (MSZP) köszönti a minisztert, és három húsbavágó kérdést tesz fel: hol volt Ön, amikor be kellett volna számolni az Országgyűlésnek a MOL- részvényekről? Mikorra tervezi a kormány a Paksi Atomerőmű bővítését? Igaz-e , hogy el akarják adni a stratégiai földgáztárolót?
Németh Lászlóné picit izgul, és sajnos egyetlen kérdésre sem sikerült válaszolnia, ugyanis kizárólag a minisztériumának feladatköréről beszélt. A válaszának nem volt vége, mert az időkerete lejárt. Viszontválaszában sem sikerült konkrétumokat adni: "mindhárom kérdésre megkapják majd a választ."
Azonnali kérdések következnek
Azonnal, amint vége az egyperces szünetnek.
A tompai Noikás dobozok
Hegedűs Lórántné "Ha a tompai nokiás dobozok beszélni tudnának" címmel interpellál. "48 milliót nyert a város,a belváros felújítására, amihez még 30 milliót önerőből tett hozzá. Az elvégzett munka viszont rendkívül silány lett. Valaki nagyon jól járt Tompán, de a város nagyon nem járt jól. "Mit tervez a minisztérium, és a különösen nagy vagyonú kárra való tekintettel tervezik-e az ügyészség bevonását?"
Fónagy János válaszában azt mondja: a kormány rugalmasabb, átláthatóbb rendszert alakított ki, gátat szabva a korrupciónak. Az NFÜ felügyeli a közbeszerzéseket, és a 300 millió forint feletti beruházásokat. A szabálytalansági eljárások száma eléri a 4000-et, összértékük meghaladja a 30 milliárd forintot. A konkrét esetről csütörtökön értesültek, de vizsgálatot indítanak majd, és ha szabálytalanságot állapítanak meg, akkor megteszik a szükséges lépéseket.
Meglepő módon a jobbikos politikusok elfogadták a választ.
Városi kórházak terítéken
Szocialista képviselők közösen interpellálnak. Kovács Tibor (MSZP) azt mondja, a Fidesz kormány csak forrást vont ki az egészségügyből, az illetékes államtitkárság szerint 16 városi kórházat akar bezárni vagy funkciót váltatni. "A betegek számára a mentés több utazással jár, ez biztos. Törődnek azokkkal a munkavállalókkal, akik ezekben az intézményekben dolgoznak?" Az államtitkártól azt kéri, válaszoljon konkrétan a kérdésre.
A kormány nevében Halász János válaszol, akit megdöbbenti a szocialisták kérdése. "Igen, van jövője itt az egészségügyi dolgozóknak és az embereknek. Az egészségügy eljutott a teljesítőképessége határára. Nem a források kivonása a cél, hanem azok újraelosztása." Halász határozottan cáfolja a kórházbezárásokat, csakis átalakításokról beszél. Az egészségügyben nem marad senki munka nélkül, mert éppen a humánerő-forrás hiány a probléma.
Garai István Levente válaszában azt mondja: a kiskunfélegyházi kórházat már sikerült leamortizálni, ahol vége az aktív betegellátásnak, ott mindenki mehet, amerre lát. "Arra is kéne valami házszabályi kitételt találni, ha valaki konzekvensen nem válaszol a kérdésekre"- mondta ingerülten a képviselő.
Szekeres majdnem elfogadta a választ
Szekeres Imre Moldova Györgyöt idézi, majd azt mondja: 31 vonalból 11-et sikerült visszaállítani, "de kormányra kerülve 412 járat megszüntetését rendelték el áprilistól." A szocilaista politikus szerinta kormány az utasszámlálási adatokat nem veszi figyelembe. Egyeztetettek-e a polgármesterekkel, várhatóak-e elbocsájtások?
Fónagy János államtitkár válaszol: önök zártak be 31 vonalat, mi 11-et nyitottunk újra."Szükség van-e az út-és energiahálózatra, és vasúthálózatra? A válasz egyértelműen igen." Fónagy szerint a kérdés az, hogy mit szeretnénk: legyen évek múlva is vasút, amire fel tudnak szállni utasok? Elveket nem szabad feladni, de kompromisszumot kell kötni. Nem szűntetünk meg vonalakat, és egyeztetünk azokkal, akikkel kell. "Nem azt kérem, hogy tőlem fogadja el a választ, azt kérem, hogy azok fogadják el a válaszom, akik utazni szeretnének vasúton"- mondta Fónagy.
Cséfalvay: lehetne rosszabb is
Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára szerint a 150 napos határidő még így is jobb, mint a lánctartozások átlagos időtartama, a kormány pedig nem diktátumokkal kommunikál, hanem csak egy tárgyalási folyamat közepén vagyunk. Scheiring Gábor szerint Cséfalvay legalább őszinte volt a válaszában, és elismerte, hogy 2012 végéig, kamat nélkül fizetnek a beszállítóknak, de még így sem tudja elfogadni a választ. A parlament megtette.
Saját cégeit nyírja az állam
Scheiring Gábor arról beszélt, hogy még az állami cégek sem fizetik ki a beszállítóikat, így a 2011. évi teljesítések után is csak 2012 végére kaphatják meg a pénzüket. A képviselő szerint a gyakorlat cinikus és embertelen, és hatása is végzetes lehet a foglalkoztatásra nézve, ráadásul a kormány 150 napra tolná ki a fizetési határidőt. Ezzel újabb ígéretét szegi meg a kormány, amelyik a körbetartozások felszámolását és harminc napos határidőt ígért. A NAV ehhez képest pár napos fizetési késésekre csap le. Mikor vet véget a kormány az önámításnak? - tette fel a kérdést.
Újabb kemény kormánypárti interpelláció
Sáringer Kenyeres Tamás Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert izzasztja meg: arról érdeklődik, hogy jut ki a magyar élelmiszer a keleti piacokra? Szerinte az elmúlt 20 év vesztese a magyar élelmiszergazdaság, amely elveszítette korábbi picait. Lát ön lehetőséget piacbővítésre a keleti piacokon? - hangzott a kermény kérdés Budai Gyulához. Az államtitkár szerint az orosz piac nagyin ígéretes. "Az irány jó, ezt kell tovább folytatni" - mondta Budai Gyula, ami annyira meggyőzte képviselőtársát, hogy Sáringer Kenyeres Tamás egyből elfogadta.