Megszólalt Németh Lászlóné - parlament percről percre
Utolsó frissítés:
Nem volt több dobása Németh Lászlónénak, ezért válaszolnia kellett az ellenzéki interpellációkra. Ott vagyok, ahova a megbízatásom szól, a minisztérium élén – nyugtatta meg Némethné az MSZP képviselőjét, majd hosszasan sorolta, hogy „a rendkívüli intenzív három hónap alatt” miket csinált, és a tárcához milyen területek tartoznak. Kiderült az is, hogy a kormány szerint az országnak csak egy Orbán Viktora van. Közvetítés a Parlamentből.
Most érkezett
Némethné nem menekülhet
Lejárt a három alkalom, amíg egy miniszter maga helyett mást jelölhet ki válaszadónak, mivel több MSZP-s képviselő sem fogadta el, hogy Németh Lászlóné helyett államtitkára szólaljon fel, így ma már a rejtőzködő miniszternek kell kiállnia.
Megvan a nap fogalmazási bravúrja is, Bertha Szilvia " Meddig tartja meg a Fidesz-KDNP kormány a miniszterelnök úr és a fogyatékosügyi kormánybiztos által már 2010-ben pazarlónak, igazságtalannak ítélt rehabilitációs költségtámogatási rendszert, és mikor fogják megadni a beígért azonnali segítséget a csőd szélén álló, rokkantakat foglalkoztató cégeknek?" címmel kérdezi majd a nemzetierőforrás-minisztert. Ezen kívül három, bizonyára nagyon kemény kormányzati interpelláció is elhangzik majd a magyar élelmiszerek exportjáról, az új mentőautókról, és az európai kisebbségvédelemről.
Percről percre
Súlyos megszorítás az önkormányzatoknál
Botka László a települések válságáról szólalt fel elsőként napirend előtt. A szegedi szocialista polgármester szerint a 22 éves magyar önkormányzati rendszer teljes jogfosztása folyik, a helyi közösségek utoljára tudtak saját költségvetést összeállítani, a megyei önkormányzatok már ma sem tehetik ezt meg, csak pár tíz milliós költségvetésük maradt. Milyen a magyar önkormányzatiság utolsó költségvetése? - tette fel a kérdést. Szerinte megszorítás folyik, csökkennek a normatívák, a támogatások, a helyi bevételek. Az áfaemelés nagy teher a helyhatóságoknak, az szja-változások is rosszul érintik az önkormányzatokat - a dolgozók többsége bérkompenzációra szorul, vagyis csökken a reálbére, de a bérkompenzációra is alig van pénz sok helyen. A kormány befagyasztotta a rezsidíjakat, de nem pótolta az önkormányzatoknál a kieső bevételeket, így növelni kellett a lakossági terheket. Nagyvárosi szinten 2 év alatt 30 százalékkal csökkent a segélyezésre fordítható összeg, ennyivel kevesebb emberen tudnak segíteni.
Matolcsytól azt kérdezik: Ázsiába tartunk vagy Skandináviába?
A címben feltett kérdést az LMP fogalmazza majd meg a nemzetgazdasági miniszternek. Csodálkoznánk, ha Matolcsy személyesen válaszolna. Ma összesen nyolc kérdésre kell majd a kormánytagoknak felelniük.
Tengeri nagyhatalom vagyunk?
Az „A tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló 1978. évi nemzetközi egyezmény 2010. évi manilai módosításaival egységes szerkezetbe foglalt szövegének kihirdetéséről szóló törvényjavaslat” alapján még azt is hihetnénk, igen, mert ez is a Ház napirendjén van. Bizonyára hatalmas vita várható a köztudottan tengerbarát kormány és a tengerellenes ellenzék között.