Orbán: oligarchák nincsenek a NER-ben - percről percre a Parlamentből
Utolsó frissítés:
Oligarchák a nemzeti együttműködés rendszerében nincsenek - mondta Orbán Viktor a parlamentben egy LMP-s kérdésre válaszolva. A Jobbikkal pedig azt közölte a kormányfő, az emberek szerinte nem akarnak kilépni az EU-ból. A kormány ma él először az új házszabály adta kivételes sürgősséggel, ami azt jelenti, hogy két nap alatt elfogadhatnak egy törvényjavaslatot. Emellett a parlament először módosíthatja az alaptörvényt.
Most érkezett
Németh László miniszterasszony
Nemény András (MSZP): rendelkezik-e Ön bármilyen fejlesztéspolitikai koncepcióval? 5500 milliárd még kifizetetlen uniós forrás áll a rendelkezésre, a feladtunk ezeket befogadni - véli a politikus. Neményi szerint a miniszterasszony nem csak a Parlamentet, hanem Brüsszelt is kerüli.
Kisebb derültséget okozott a T. Házban, hogy a levezető elnök "Németh László miniszterasszonynak" akarta megadni a szót, de aztán kiderült, valójában Németh Lászlónéra gondolt. Viszonválasszal már nem kívánt élni.
Percről percre
Nem minden magyar, ami annak látszik
Z. Kárpát Dániel szerint nem fogadható el a trend, hogy ha valaki betér egy boltba, magyarnak álcázott termékeket talál, aminek "semmi köze Magyarországhoz, de még az ételhez sem igazán". A magyar termék védjegyének nem feltétele, hogy az összetevők Magyarországon készüljenek - mondja. A Jobbik kitiltotta volna a kétes eredetű termékeket a polcokról. "A Jobbik bozótvágóval tenne rendet a dzsungelben, önök hogyan és mikor kívánnak?"
Cséfalvay ma már sokadszor szólal fel. A témával kapcsolatban most azt mondja, hogy a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnak van egy erre irányuló programja.
Egyes multiknál már csak az egerek magyaraok - mondja Z. Kárpáti, aki ezután ajándékokat akar átadni Cséfalvaynak, hogy "egyék meg, amit főztek". Egész babérlevelet hozott, "de hol terem a Kárpát-medencében babérlevél?". A csemegepaprika Zambiából és Peruból való - mondja, majd megpróbálja átadni azt Cséfalvaynak, aki nem fogadja el. A parlament a válaszát viszont igen.
Mobiladó pro és kontra
Baja Ferenc a mobiladó ellen emeli fel a hangját. A szocialista politikus szerint a magyarországi telekommunikációs tarifa már így is magas, főleg a bérekhez viszonyítva. "Sem az érintettekkel, sem a vállakozásokkal, sem a lakossággal nem egyeztettek." Matolcsy úr nagymamájának a tíz perce nem referencia.
"Döntse el, kiért aggódik" - mondja Cséfalvay válaszában. "Amennyiben a fogyasztókért, megnyugtatom, hogy az adó alacsony, lesz adóplafon. Ez nem okoz digitális szakadékot Magyarországon" - véli az államtitkár. Baja szerint a hatásokat a kormány bagatellizálja, szakmailag megalapozatlan, szegényellenes, modernció ellenes, ezért nem tudja elfogadni az államtitkári választ. A parlament elfogadta.
Ilyet még szakdolgozatban sem
Csúcson a munkanélküliség, csökkentek a reálbérek. Miért nem az egykulcsos adót szünteti meg a kormány a megszorítások helyett? - kérdezi az LMP-s Vágó Gábor.
Cséfalvay megérti, hogy ellenzékiként támadni kell a kormányt, de amit "Ön mond, az tényektől mentes, ilyet még szakdolgozatban sem lehet csinálni". Az államtitkár KSH-adatokat idézve próbálja megcáfolni az ellenzéki politikus állításait. "Tudom, hogy Ön adatokkal nem akar foglalkozni, de azért mondanék néhányat" - vág vissza Cséfalvay, aki szerint többek között az egykulcsos adó miatt nem alakult ki recesszió Magyarországon.
Cséfalvay: fizessenek a gyerekes családok?
Cséfalvay Zoltán szerint a mobiltelefon adóztatása méltányos, és most folynak még a háttérszámítások. Mint mondta, Korondi javaslata arról szól, fizessenek a gyermekes családok, a diplomások, mindenki, aki jobban járt az egykulcsos adóval. Majd ironizálva megköszönte a képviselő ötleteit. Korondi szerint naponta négy-öt ember veti magát a vonat alá a reménytelenség miatt, a Jobbik szombatra tüntetést szervez a Széll Kálmán 2.0 miatt.
A Békemenetre vetne ki adót egy jobbikos
Korondi Miklós a Jobbiktól a mobiladó miatt szólalt fel, amit "agyament ötletnek" nevezett, mert a kisemberektől szed be pénzt, miközben az Államadósság Elleni Alapban csak 200 millió forint van. A képviselő szerint az egykulcsos adóval jól járók, a Békemenetben résztvevők fizessenek, ők úgyis támogatják a kormányt, ez lehetne a szimpátiaadó, de adóztassák meg azokat is, akik a Fideszt egy trágár szó kíséretében használják, mert ebből komoly bevétel lehetne.
Réthelyi: félreértette a kormányt a sajtó
Réthelyi Miklós válaszában azt mondta, a programban támogatás mellett lehet évi 2 százalékos kamattal hitelt felvenni. A miniszter szerint modellezték a hitel hatását, aminek támogatása nem állami forrást igényel, a Diákhitel központ a piacokról szerez pénzt a hitelekhez, a törlesztést a hallgatók visszafizetései fedezik, az állami támogatást csak a támogatás jelenti, de ennek mértéke szerinte "nagyságrendekkel kisebb", mint az idézett. A miniszter szerint a sajtó tévesen értelmezte az egyébként létező dokumentumot. Hiller István nem fogadta el a választ, szerinte a közgazdászok egybehangzóan állítják, hogy rossz a konstrukció. A parlament viszont elfogadta Réthelyi válaszát.
Nagy baj lesz a Diákhitel 2.0-val?
Hiller István a Diákhitel 2.0-ról interpellált, melynek fenntarthatósága megkérdőjelezhető, még egy kormánytanulmány szerint is. A képviselő szerint a Diákhitel 2.0 államilag támogatott kamatozású, így komoly költslgvetési hatása lehet, amiből nagy baj következhet, erre már mások is figyelmeztettek. Hiller szerint a nevezett tanulmány drámai képet mutat, már 2013-ban 62 milliárd forinttal nőhetnek a büdzsé kiadásai, és ez minden évben jelentősen nőni fog. Létezik-e ez a tanulmány? Igazak-e a sajtó által citált számok, a miniszter tudott-e erről? - kérdezte Hiller Réthelyi Miklóstól.
Szocialista indítványt szavazott meg a Fidesz
Ritka az ilyen: MSZP-s indítványt szavazott meg a kormánytöbbség. A Fidesz-KDNP a Tiszaeszlárról felszólaló jobbikos Balázs Zsolt miatt indítványozott elítélő határozatot, valamint felállítandó etikai vizsgálóbizottságot támogatta.
Csúcsra járatják a szavazógépet
Megszavazta a kétharmados Fidesz-többség, hogy két nap alatt, kivételes eljárásban verje át a Házon a kormány Matolcsy György javaslatát az Eximbank közvetlen állami tulajdonba vételéről.