Oligarchák a Házban? Percről percre a Parlamentből
Utolsó frissítés:
Oligarchaügyben valóságos ellenzéki össztűz zúdul ma a kormányra, több interpelláció és kérdés is a botrányos földügyeket feszegeti majd. Vadai Ágnes arra kíváncsi, tervezi-e a kormány Szálasi rehabilitációját is. Később „fű alatt” elfogadnak egy sor törvénymódosítást, más tárgyú előterjesztésekbe csempészve őket.
Most érkezett
SZÉP - és Erzsébet-kártya tűzkeresztben
Több LMP-s képviselőnek sincs lehetősége a kérdését feltenni, mert nincsen a teremben Orbán Viktor.
Elsőként Szél Bernadett fogadja el a válaszadó személyét, aki a béren kívüli juttatások rendszeréről, konkétan a SZÉP- kártyáról beszél. A kártyát szerinte hamburgerekre lehet használni, ráadásul diszkriminatív is, hasonlóan az Erzsébet-kártyához, ami a rászorulók számára növeli az uzsorától való függést. Szél nem érti, hova tűnnek a pénzek.
Cséfalvay szerint, ha az állam által adott adókedvezményekről beszélünk, akkor joga van az államnak beleszólnia abba, hogyan is adja azt.
Percről percre
Mi lesz a fiatalokkal?
Farkas Gergely szerint még sosem volt ennyi olyan fiatal az országban, akik külföldön akarnának munkát vállani. "Maguk semmit nem tesznek a fiatalokért"- állítja a Jobbikos képviselő. A most érettségizettek közül is sokan külföldön szeretnének továbbtanulni. "Mikor terveznek olyan lépéseket, amelyek lehetővé teszik, hogy itthon tanuljanak, és itthon dolgozzanak?"- teszi fel a kérdést.
Soltész Miklós válaszában rögtön elmúltnyolcévezik egyet, mondván, a szocialisták korában sokkal rosszabb volt a helyzet, "amit tudtunk, megtettünk." De nem akar bagatellizálni, mert a kérdés Soltész szerint is komoly, Európára mutat: mindenhol "kifelé törkeszenek a fiatalok".
Dúró Dóra szerint két év kormányzás után egyre gyengébb érv az MSZP-re mutogatni. "A kivándorlási migrációs kedv 2010 óta nőtt, egyértelmű az Önök felelőssége."
Mi értelme a nemzeti konzultációnak?
Azonnali kérdések következnek, elsőként Gúr Nándor kérdez a nemzeti konzultációról. Ezután több Jobbikos képviselő sem fogadja el Orbán Viktor helyett Navracsics személyében a válaszadót.
Vadai már a kérdéssel is kiverte a biztosítékot
Vadai Ágnes interpellációt nyújtana be Orbán Viktorhoz, "készülhetünk-e Szálasi rehabilitációjaára?", de még az interpelláció előtt zúgolódik a T. Ház. "Mintha szezonja lenne Horthy rehabilitációjának"- már nem csak a Jobbikosok, hanem Fideszes képviselők is az ügy mellé állnak.
Újhelyi levezető elnök ezen a ponton félbeszakítja Vadait, ugyanis a Fideszes képviselők üvöltésétől nem lehet igazán hallani Vadait.
Vadai ezután Horthy életét dióhéjban vázolja a Parlamentnek. "Megakadályozhatták volna, hogy a kultusz ne terjejen, de nem tették meg. Szálasit is rehabilitálni fogják?"
Navracsics válaszában felolvasta azt a nyilatkozatot, amit az egykori nyilasokkal írattak alá a kommunisták. "Csak egy pártnak,és független képviselők egy csoportjának van elszámolnivalója." Navracsics vastapsot kapott.
Vadai amúgy intelligens embernek tartja Navracsicsot, de most a párthűség felülírta azt. "Szégyellje magát, amikor Nyírőt akarnak tanítattni a diákokkal, akkor joggal interpellálok a kérdésben, de remélem, majd egy nap a gyerekeiknek kell számot adni." A folyamatos hőbörgés közben Újhelyi azt mondja, képes berekeszteni az ülést, ha a képviselők nem bírnak nyugodtan és csendben maradni.
Oligarchák a szemétben is
A Jobbik országgyűlési képviselője, Kepli Lajos interpellációjában arról beszélt, hogy az oligarchák már a szemétben vannak. Nem meglepő, hogy ebbe a bizniszbe is beszálltak - jelentette ki a politikus. A 9,4 milliárd forintos szerződés Somogy, Tolna és Baranya megyéket érinti. Államtitkár úr fenntartja-e Orbán Viktor azon állítását, hogy nincsenek oligarchák? Nem lenne egyszerűbb csak a Közgépnek elküldeni a közbeszerzési értesítőt? Illés Zoltán államtitkár azzal kezdte, hogy az interpelláció hallatán az jutott eszébe, hogy az oroszok már a spájzban vannak. "Jobb lenne, ha illatos kolbászok és zamatos dzsemek között lennének, nem a szemétben" - próbált viccelődni Illés Zoltán. A Mecsek-Dráva programról, a regionális hulladéklerakók megépítéséről korábban döntöttek. Nem jobb, ha magyar vállalkozások szerephez jutnak benne? A Közgép tulajdonosi háttere egyébként átlátható, ez a kormány intézkedéseinek az eredménye. Kepli Lajosnak "nem állt módjában elfogadni az államtitkári reagálást, mondván, a közbeszerzéseket nem ilyen módon kell elnyerni a cégeknek". Az Országgyűlés viszont nem talált kifogásolni valót a válaszban.
Csatlakozni kell az érdekkörökhöz?
Göndör István (MSZP) azt vetette fel, hogy felelőtlenség, hozzá nem értés vagy egyszerűen pénzszivattyúzás a kis települések szennyvízkezelése. Az erre vonatkozó pályázatok elkészítéséhez a kormány most már nem járul hozzá. Ez azért lenne fontos, mert a pályázati anyagok elkészítésére, amelyek 4-6 millió forintba kerülnek, nincs pénzük a kis települések önkormányzatainak. Ha nincs pénz, miért írnak ki pályázatot? Meddig akadályozzák az uniós források felhasználását? A kis településeknek is csatlakozniuk kell bizonyos érdekkörökhöz? Fónagy János államtitkár szerint a fejlesztések terén a korábbi helyzetet megduplázták, a kifizetések összege nőtt, ez most húszmilliárd forintot jelent hetenként. A forrásfelhasználás gyorsítása érdekében a kormány számos intézkedést hozott - jelentette ki Fónagy János. Göndör István szerint az államtitkár válasza nem volt felelet a kérdésére, ugyanakkor a Ház elégedett volt vele.
Hol tart Tóásó ügye?
Tóásó Előd ügyének fejleményeiről kérdezett Balla Mihály és Gruber Attila fideszes képviselők. Tóásó túlélte a bolíviai rendőrök rajtaütését, a történtek kivizsgálását a hatóságok nem tették lehetővé. Németh Zsolt államtitkár elmondta, hogy a Rózsa-ügyben 39 ember ellen emeltek vádat terrorizmus és fegyveres felkelés miatt. Az ügyben 2011-ben indult el a tárgyalás. 2012. április 16-án Tóásót szabadlábra kellett volna helyezni vagy más személyi korlátozást kellett volna bevezetni, mivel három év alatt nem született ítélet. Május 30-án ülésezik a bíróság, amely két hivatásos bíróból és három civil személyből áll. Az ENSZ tavalyi közgyélésén tavaly szóba került az ügy, a bolíviai elnök válasza jelezte, hogy az ügyet személye elleni merényletnek tartja.
Szóba kerültek a tanyagondnokok
Mikor fog a kormány érdemi lépéseket tenni a tanyán élő idős nők helyzetének javítása érdekében? - érdeklődött az LMP-s Ertsey Katalin. "Aki szegény, az a legszegényebb, közülük is a nők, mégpedig a tanyán élő asszonyok tartoznak közéjük. Ők elfogadhatatlan körülmények között élnek elszigetelten, izoláltan. A magyar tanya- és faluszolgálat intézménye jó lehet, elvben, de a valóságban ez nem így működik. Ezek az emberek maguktól nem biztos, hogy segítséget kérnek. A tanyagondnokok fizetése olyan alacsony, hogy nem is tudják ellátni a feladatukat, nem jutnak el az idősekhez. Ne hagyják ennek az intézménynek az elsorvadását! - kérte a képviselő.
Halász János államtitkár válaszában kiemelte, fontosnak tartja a kormány, hogy ezekre az emberekre odafigyeljenek, hogy segítséget kapjanak a mindennapi életükben. Épp ezért - közölte az államtitkár - a tanyagondnokok szerepe kiemelt, de az nem igaz, hogy nem jutnak el az idős asszonyokhoz. "Mi tanyaprogramot indítottunk az ott élők hátrányos helyzetének csökkentésére." Ertsye Katalin nem fogadta el a választ, az Országgyűlés viszont igen.
Fazekas Sándor örül, hogy az emberei teszik is, amiről beszélnek
Fazekas Sándor miniszter válaszában azt mondta, "konkrét választ" fog adni, majd teljesen másról kezdett beszélni, mint ami a kérdés volt. Szerinte a 600 nyertes pályázó közül 8-10 esetet emelnek ki, ebből próbálnak botrányt csinálni; mint mondta, nem lehet kizárni valakit csak azért, mert egy gazdasági társaságban részesedése volt. Junek Nikolett ügyével kapcsolatban azt mondta, nincs semmi törvénytelenség benne, arra külön büszke, hogy valaki teszi is, amiről beszél. Junek Nikolett őstermelő és térségi koordinátor, de semmiképpen nem oligarcha.
"Oligarchák mindenütt"
A Jobbik szerint is egyre-másra derülnek ki a földalap kétes ügyletei, Fejér megyében a nagy érdeklődés mellett a pályázatok nagy része nagybirtokosokhoz került, például Raskó Györgyhöz, a nyertes cég egy szlovák társasághoz vezet. Felcsúton Junek Nikolett, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztési koordinátora tartott előadást a jászberényi főiskolán, majd 88 hektár földet nyert Felcsút mellett, ami összeférhetetlen lenne.