Orbán helyett Matolcsy mondta el, ki adósította el az országot - percről percre
percről percre

Orbán helyett Matolcsy mondta el, ki adósította el az országot - percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A meghirdetett programmal ellentétben mégsem ment el Orbán Viktor az államadósságról szóló politikai vizanara. A kormány vezérszónoka, Matolcsy György szerint az ember nem lehet szabad, ha adósságban él, főleg, hogy az államot a pénzpiacok zsarolják. A nemzetgazdasági miniszter szerint a szocialisták adósították el az országot, az embereket, azért, hogy "szavazatokat, lelkeket vásároljanak". A Fidesz kezdeményezésére az államadósságról és annak okairól folytat politikai vitát ma az Országgyűlés.

Most érkezett

Rogán: Medgyessyé, Gyurcsányé és Bajnaié a felelősség

Rogán Antal fideszes frakcióvezető arról beszél, hogy 2010-re nagyon megnőtt az államadósság. Ennek a példátlan mértékű növekedésnek a következtében megnőttek a magyar költségvetés terhei - mondta. A kamatkiadások nélkül a költségvetésnek nem hiánya, hanem többlete lenne - hangsúlyozta. Arról beszél, hogy minderről a szocialisták tehetnek, mert a környező országokban (Szlovákia, Lengyelország, Csehország) sokkal kevesebb az államadósság mértéke, így a költségvetés terhe is. Szerinte emiatt sem tudják most emelni például a pedagógusbéreket sem.

Arról is beszélt, hogy ki kell mondani, ki ezért a felelős: az előző MSZP-szabad demokrata kormány. Rogán arra is emlékeztet, hogy azt az IMF-hitelt, amit most a kormánynak kell visszafizetnie, még az előző kabinet idején vették fel. "Az MSZMP ugyanezt tette" - utalt a rendszerváltás előtti eladósodottságra. Szerinte ha 2002 és 2010 között a környező országok kordában tudták tartani az államadósságot, akkor igenis az MSZP-SZDSZ-kormányt terheli a jelenlegi helyzetért a felelősség: Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon neveit fel is sorolta a frakcióvezető, de a jelen lévő Veres János expénzügyminisztert is név szerint említi.

Szerinte az sem megoldás, ha az ország nem fizeti vissza a hiteleit, mert az súlyos következményekkel járna az állampolgáraira nézve - utalt Rogán a jobbikos álláspontra, bár a párt nevét nem mondta ki. De szerinte a baloldali válságkezelés eszköztára, a sokkterápia sem megoldás. A jó megoldást szerinte a Fidesz nyújtja, merthogy kiterjeszti a bankokra és a multikra a terheket, amelyek korábban a rendszer haszonélvezői voltak. Beszélt arról is, hogy az uniós csatlakozás előtt a kormány nem tájékoztatta a polgárokat arról, milyen korlátokat szab majd az EU a költségvetéssel kapcsolatban. A kormány ráadásul ettől kezdve egyetlenegy alkalommal sem tartotta be az uniós kritériumokat. Ezek a felelőtlen döntések vezettek oda, hogy megnőtt az államadósság - hangsúlyozta Rogán, utalva a Magyarország ellen indított uniós túlzottdeficit-eljárásra. Végül a mostani kormányt dicsérte, mondván, sok olyan intézkedést hoztak, ami az államadósság elleni küzdelemről szól.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Bravó!

Hatalmas tapssal reagáltak a kormánypárti képviselők Matolcsy György szavaira.

Matolcsy: az előző kormányok a bankokat képviselték

Matolcsy György szerint az államadósság nyertesei a bankok. Az országban szerinte az volt a baj, hogy olyan kormányai voltak 2002 és 2010 között, amelyek a bankokat és a nagyvállalatokat képviselték. Orbán Viktor és kormánya, valamint a Fidesz-KDNP-frakciószövetség addig nem nyugszik, amíg minden tisztességes magyar embert ki nem szabadítunk az adósságból, amíg a szabadságharcunkat meg nem nyerjük - fogalmazott.

Matolcsy: ezért támadnak minket

A gazdasági minszter szerint ha 2010-ben nincs politikai fordulat, akkor Görögország sorsára jutott volna Magyarország, mert újabb hiteleket vettünk volna fel. "Ennek az lett volna az ára, hogy csökkenteni kellett volna a nyugdíjakat, a béreket és el kellett volna venni a családtámogatásokból" - mondta. Szerinte azért történt volna így, mert korábban is ez történt. "Mi erre nem vagyunk hajlandóak" - mondta. Ezért szálka vagyunk a bankok, a nemzetközi pénzpiac, a spekulánsok és az őket képviselő bürokraták és politikusok szemében, ezért támadják Magyarországot - véli a miniszter.

Matolcsy: most okosan, takarékosan működünk

A gazdasági miniszter szerint a Fidesz-kormány azonnal csökkentette az államadósságot és segítette a bajba jutott devizahiteleseket (a végtörlesztéssel és az eszközkezelő felállításával), valamint segít az eladósodott önkormányzatoknak. "Most először mondhatjuk el, hogy Magyarország már nem költ többet, mint amennyi a gazdasági erejéből telik" - jelentette ki. Szerinte most okosan, takarékosan, a jövőt nem felélve működik az állam. Az Európai Unióban erre nagyon kevesen képesek - fogalmazott.

Matolcsy: rosszabb helyzetben voltunk, mint a görögök

Magyarországot a magyar választók bölcsessége mentette meg a teljes összeomlástól - utalt a Fidesz kétharmados győzelmére Matolcsy. 2010 közepén szerinte rosszabb helyzetben voltunk, mint a görögök.

Matolcsy: hová tűnt a pénz? A bankok zsebébe!

A gazdasági miniszter szerint aki el van adósodva, az nem magának, hanem másoknak dolgozik. Az adóbevételek egy nagy részét kamatokra kell fizetnie az államnak. Matolcsy szerint fel kell tenni azt a kérdést, hogy hová ment, hová tűnt el az a pénz, amit 2002 és 2010 között vettek fel a magyar kormányok. Szerinte ez a pénz nem a gazdaság fejlesztésére lett fordítva, mert a gazdasági mutatók ebben az időben egyre rosszabbak lettek. Hozzátette: új munkahelyeket sem teremtett ebben az időszakban a kormány, 240 ezer munkahely szűnt meg 8 év alatt. Béreket sem emeltek, otthonokat sem teremtettek, a 13. havi nyugdíjat pedig elvették. Az emberek nem láttak semmit a temérdek hitelből, csak a terhekből - mondta. A pénz szerinte a bankok, a pénzpiaci spekulánsok zsebébe került a megugró árfolyam és CDS-felár miatt.

Matolcsy: a baloldal szavazatokat vásárolt

Eladósították az önkormányzatokat, a vállalkozásokat és a családokat is, nemcsak az államot, ráadásul külföldi devizában - magyarázta Matolcsy, utalva a 2002 utáni kormányzatra. Nem igaz az a baloldali-liberális alaptétel, miszerint minél nagyobb a hitelet, annál jobban élsz - fogalmazott. Szerinte azt hitették el az emberekkel ezáltal, hogy egyre kevesebb munkával egyre jobban élsz. Mindezt azért tették a baloldali kormányok, hogy "szavazatokat, lelkeket vásároljanak".

Matolcsy: az MSZP tehet az államadósságról

1990-es előtti állam egyszer már eladósította az ország, utalt Matolcsy a hetvenes-nyolcvanas évekre. "Most is ez történik" - mondta. 1990 után létrejött egy írásban nem rögzített, de 2002-ig betartott egyezség, hogy többet velünk ez nem történhet meg és fogyasztási céllal nem adósíthatnak el. Ez egy olyan egyezség volt, amit 2002 előtt minden kormány betartott (szerinte főleg a Fidesz-kormány). 2002 után az MSZP győzelmével bankárok, milliárdos üzletemberek kerültek kormányra és azonnal felrúgták az egyezséget és "nyakló nélkül vettek fel hiteleket". Ez tette tönkre az országot - mondta.

2026-ig kell harcolnia a kormánynak

A második Orbán-kormány hivatalba lépése óta hangsúlyozza, hogy elsődlegesen nem a nemzetközi szervezetek, hanem az államadósság ellen harcol. A magyar államadósság ugyanis nemzetközi összevetésben magas: magasabb annál, amit a befektetők, hitelezők kívánatosnak tartanak. A Magyar Nemzeti Bank szerint leghamarabb 2026-ra felelhet meg az EU maastrichti előírásainak, ami 60 százalékos adósságrátát ír elő a tagországoknak.

1 2 3