Hősként fogadták az előállított diákokat
Utolsó frissítés:
Egész napos demonstrációt tartottak a hallgatói és diákszervezetek országszerte. Az Akadémia előtt több ezer diák tüntetett, ahonnan először a Margit hídhoz, majd a Lánchídra vonultak. Három diákot előállítottak, éjjel kettőre mindhármukat kiengedte a rendőrség, sokan meg is várták őket.
Most érkezett
Radó: én még tüntetnék egy darabig
Radó Péter oktatáskutató a Facebookon így kommentálta a kormányszóvivő bejelentését: "Csak hogy jól értjük-e: (1) a részösztöndíjas kalap megszüntetésével és a képzési normatíva csekély kipótlásával feltornásszák az állam által finanszírozott helyek számát 55 ezerre, (2) a fenntartói, kutatási és hallgatói juttatások kalapok (az állami finanszírozás kétharmada) továbbra is keményen szűkülnek, tehát az egyetemek egy része továbbra is marad a bedőlés szélén, (3) a röghöz kötés marad, (4) a ponthatárokkal továbbra is ki lehet szorítani hallgatókat bizonyos képzési területekről, (5) koncepció továbbra sincs, (6) a közoktatás "átalakítása" továbbra is a felsőoktatásba belépők durva 'előszűrését' szolgálja. Háááát, én még tüntetnék egy darabig...."
Percről percre
HaHa: a diákok folytatják a tiltakozást
A Hallgatói Hálózat közleményében azt írta, értetlenül állnak a kormány bejelentése előtt, hiszen pár napja a miniszterelnök eltörölte a keretszámokat, most pedig mégis a felvehető hallgatók számát állapították meg. Mint írták, üdvözlik, hogy a kormányzat végre a diákok követeléseinek teljesítése irányába indult el, de továbbra sem tud garanciát adni az ígéretére, nem tudják megmondani, hogyan oszlanak majd el ezek a helyek az egyes szakok között. "Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy változatlanul úgy tűnik, a közgazdász- és jogászképzésekre nem jut államilag támogatott hely".
A Hallgatói Hálózat követeli, hogy a kapkodás és ködösítés helyett a kormány egyeztetéseken alapuló, átfogó reformmal javítsa a felsőoktatás helyzetét. "A kizárólag Fehéroroszországban létező röghöz kötés eltörlésére továbbra sem mutatkozik kormányzati szándék. Nem látszik a forráskivonások leállításának, a hátrányos helyzetűek segítésének szándéka. Arra sincs garancia, hogy minden szakon lesznek államilag finanszírozott helyek. Így a ma bejelentett változtatások, ha meg is valósulnak majd, csak részsikert jelentenek számunkra".
A Hallgatói Hálózat ezért továbbra is sztrájkra, tiltakozásra hívja fel az érintetteket - írták közleményükben.
Hoffmann behívatta az almádi iskolaigazgatót
A gyerekek sztrájkhoz való viszonyát kikérdező és listázó balatonalmádi iskola igazgatója információink szerint jelenleg Hoffmann Rózsa államtitkár hivatalában van, az államtitkár megkérdezi őt a történtekről.
A villamos utasait próbálják győzködni a diákok
A diákok a 4-es 6-os villamoson is próbálták meggyőzni az utasokat arról, hogy "az Orbán-kormány szétveri a felsőoktatást". A hallgatók mindenkit arra kértek, hogy csatlakozzon a délután négykor kezdődő tiltakozáshoz az MTA épülete előtt. Az egyik utas a felhívásra azt válaszolta: "egyetem mellett is lehet tanulni, nem kell tíz év alatt elvégezni az iskolát".
Hasraütésszerűen döntenek
Délben az ELTE bölcsészkarán is hallgatói fórum kezdődött, amelyen harminc-negyven egyetemista vett részt. Egyikük az Eduline tudósítójának azt mondta, a kormány "hasraütésszerűen, három nap alatt döntött arról, hogy jövőre hány felvételiző szerezhet állami ösztöndíjas helyet". "Ezek a számok nem jelentenek semmit, a felsőoktatás egy fillérrel sem kap majd többet a működésre. A kormány nem tudhatja előre, milyen szakemberekre lesz szükség három év múlva, ezért az állami támogatást egyenletesen kellene elosztani a képzési területek között" - mondta Somody Kristóf, a fórum egyik résztvevője, az ELTE hallgatója.
LMP: bizonytalan a jogász- és a közgazdászképzés helyzete
Osztolykán Ágnes félsikernek tartja a felsőoktatás átalakításáról szóló szerdai kormányzati bejelentést.
A belvárosba indultak a diákok Lágymányosról
A hallgatók egy csoportja az ELTE lágymányosi épületéből a Blaha Lujza térre és az Astoriához vonult azért, hogy a délutáni tüntetésre embereket toborozzanak.
A diákok szerint a kormány bejelentése csak "látszatintézkedés", nem világos, hogy miből lesz pénz a keretszámok bővítésére - mondta az egyikük a hvg.hu riporterének.
Flashmob: a radnótisok elállták a Thököly utat
Elállták a Thököly utat a fővárosi Radnóti Gimnázium diákjai.