Újra betiltják a vörös csillagot – percről percre a parlamentből
Utolsó frissítés:
A kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja körül forog a parlament hétfői ülésnapjának kezdete. Majd a bizottsági helyek újraosztásával és új jegyző választásával folytatják a képviselők a munkát. Selmeczi Gabriella pedig felteszi azt a kérdést, amelyet ő már egy hete megválaszolt: nemet mond-e a kormány a nyugdíjak megadóztatására.
Most érkezett
Selmeczi Bajnaiéktól félti a nyugdíjasokat
Selmeczi Gabriella interpellációja teljesen feleslegesnek tűnt, azt ugyanis egy hete már ő maga megválaszolta sajtótájékoztatóján. Akkor kijelentette, a Fidesz elképzelhetetlennek tartja a nyugdíjak megadóztatását. A Fidesz szóvivője biztos, ami biztos megkérdezte az emberi erőforrások miniszterétől, hogy Nemet mond-e a kormány a nyugdíjak megadóztatására?
Selmeczi azonban nem a kormány terveire kíváncsi, hanem az embereket akarta emlékeztetni, hogy Bajnaiék korábban is, most is meg akarják adóztatni a nyugdíjasokat. Sőt, bizonyos pénzügyi körök most az Orbán-kormányt akarják nyomás alá helyezni. Reméli, a kormány mégsem enged.
A válasz: természetesen a kormány nem akarja megadóztatni a nyugdíjat, sőt rengeteg dolgot tettek az idősebb emberekért.
Percről percre
Kövér rendet tesz
Kövér László többször is figyelmeztette a bekiabáló képviselőket. "Máma nagyon hullámoznak a kedélyek" – mondta, hozzátéve, hallgassák már meg egymást.
Rémálomból lett tündérmese
Czomba Sándor matekozni hívta az MSZP-s képviselőt, majd elmondta, hogy sokkal többen dolgoznak most, mint az elmúlt nyolc évben. "Egy rémálom volt a foglalkoztatásban 2002 és 2010 között" – mondta.
Szerinte egyébként 160 ezerrel dolgoznak többen 2010 óta, és nem a közmunka miatt, hanem a munkahelyvédelmi akcióterv és a beruházások miatt.
Orbán tölti a kolbászt, amiből kerítés lesz
Azt hallani az Óperenciás tengeren túl, hogy nálunk kolbászból épül kerítés, és a miniszterelnök tölti ezeket a kolbászokat – kezdte interpellációját Gúr Nándor, aki szerint a valóság kiábrándítóbb. Mint mondta, 79 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma januárban, és főleg a férfiak és az alulképzettek nem találnak munkát.
Nemhogy egymillió munkahelyet nem tudnak teremteni, hanem épp ellenkezőleg, csökken a dolgozók száma – tette hozzá.
Rogán büszke a kormány munkájára
Rogán Antal felszólalásában először az MSZP-t bírálta, mert egyetlen szót sem szólt a kommunizmusról pont a diktatúra áldozatainak emléknapján.
Majd egy éles fordulattal, a kormány sikereiről beszélt. Mint mondta, visszahozták a gyest, megőrizték a nyugdíjak értékét és csökkentették a rezsit is. "Mi büszkék vagyunk arra, hogy meg tudtuk emelni 3500 fővel az utcán szolgáló rendőrök számát" – tette hozzá.
Már 1000 embernek átnézték a nyugdíját
Rétvári Bence válaszában elmondta, hogy kezdeményezik a kommunista nyugdíj-kiegészítések felülvizsgálatára vonatkozó öttagú bizottság munkájának nyárig történő meghosszabbítását. Eddig ugyanis mintegy ezer embernek nézték át a nyugdíjaktáit, de a kijelölt idő kevésnek bizonyult. Bírálta Göncz Árpádot, mert szerinte a kilencvenes évek elején sokan szerepeltek az általa vezetett bizottság listáján, és kaptak évekig nyugdíj-kiegészítéseket.
Jobbik: mi lesz a kommunista nyugdíjakkal?
A jobbikos Murányi Levente ugyan örül, hogy a kormánypártok a kommunizmus áldozatairól megemlékeznek, ugyanakkor mégis szomorú, mivel nem esett szó a kommunista nyugdíjak megvonásáról. Szerinte igazságtalan, hogy Biszku Béla nyugdíjat kap.
Szerinte egyébként egy pécsi professzor még mindig ellenforradalomról beszél, amikor a jövő tanárait oktatja.
Visszahozzák a Btk.-ba az önkényuralmi jelképek tiltását
A KDNP-s Stágel Bence is az Alkotmánybíróság döntését ekézte. A testület múlt héten április 30-i hatállyal semmisítette meg az önkényuralmi – nemzetiszocialista és kommunista diktatúrákkal kapcsolatos – jelképek használatát tiltó Btk.-paragrafust. A testület álláspontja szerint az önkényuralmi jelképek büntetőjogi fenyegetettsége az emberi méltóság és az alkotmányos értékrend védelme érdekében indokolt lehet, ám a jelenlegi szabályozás túl tág, a jelképhasználatot általában rendeli büntetni, és ezzel aránytalanul korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát.
Erre válaszul Rétvári Bence államtitkár azt mondta, valamilyen formában visszaemelik a Btk.-ba ezeket a tiltásokat. Mint mondta, ne legyen olyan nap, amikor nincs büntetőjogi felelőssége a vörös csillag, a horogkereszt viselésének.
Cséfalvay: kevesebb magyar menne külföldre
Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára válaszában azzal vágott vissza, hogy 3 százalék alatt volt a deficit és az államadósság is csökkent. Majd elővette az "elmúltnyolcév kártyát": a reálbér sokkal kevesebb volt 2010 előtt, az államadósság magasabb volt, és a devizahitelesek problémáját egyáltalán nem kezelték.
Az államtitkár szerint csökkent azok száma is, akik el akartak vándorolni az országból. A Tárki kutatását felidézve elmondta, míg tavaly 19 százalék akart elvándoroni, addig ma 13 százalék. A hosszú távra kivándorlók aránya pedig 16 százalékról 11 százalékra csökkent.
MSZP: Kormányváltásra van szükség
Az MSZP-s Harangozó Tamás napirend előtti felszólalásában Orbán Viktor évértékelőjét és eddigi kormányzását értékelte. Mint mondta, a reálkeresetek csökkentek, 12 új adónemet vezettek be, 12 helyet estünk vissza a versenyképességi ranglistán. Ráadásul a bűncselekmények száma is rendkívüli mértékben emelkedett. Ugyan Orbán Viktor szerinte sokat bűvészkedett a számokkal, de szerinte akkor is az az igazság, hogy a közmukások 47 ezer forintból élnek.
A politikus szerint határozott váltásra, azaz kormányváltásra van szükség.