A vártnál is hatalmasabbra nő a Duna – árvízhelyzet percről percre
Utolsó frissítés:
A minden korábbinál magasabb várható vízszint miatt fél méterrel magasabbra építik a gátak tetejét a fővárosban, amelyek így 9,5 méteresek lesznek. A Duna várhatóan kedden tetőzik Budapesten, vagyis a korábban bvecsültnél is tovább tart a veszélyhelyzet. A folyón hajózási zárlatot rendeltek el. Több száz embert kitelepítettek Pest megyében és Baján. Ha Budapesten a Római-parti gát nem bírná, 55 ezer embernek kellene kiköltöznie. Kövesse az árvízhelyzet alakulását a hvg.hu-val percről percre!
Most érkezett
Emelték a készültséget Szentendrénél
A Duna vízállása elérte a 620 centimétert, ezért másodfokú készültséget rendeltek el Szentendrén. A gát környékére továbbra is csak a munkában részt vevők mehetnek, a bámészkodókat elküldik. A lakosságot nem fenyegeti veszély.
Percről percre
Már négy szivattyúval dolgoznak az ökumenikusok
Újabb három szivattyút állított az árvízvédelem szolgálatába Dunabogdányban az Ökumenikus Segélyszervezet, így a településen már négy szivattyú segíti a munkát. Az Ökumenikus Segélyszervezet 1353-as adományvonalán meghirdetett gyűjtésből további szivattyúk beszerzését tervezi, hogy mihamarabb segíteni tudjon a folyópartokon élő, veszélyeztetett családoknak.
Nem várható további jelentős csapadék
Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) Tudományos Tanácsa szerint nem várható olyan jelentős csapadék, amely tovább emelheti a Budapestnél várt dunai vízállást – közölte a tanács vezetője, Váradi József. Hozzátette, hogy plusz-mínusz 20 centiméter eltéréssel 885 centiméter magas lehet a Duna vízállása Budapesten, a Vigadó téri vízmércénél. Az akadémiai, egyetemi, kivitelezési, műszaki ellenőrzési és védekezési szakemberekből álló tanács délelőtt azt vizsgálta, hogy a helyzet ehhez a számításhoz képest tovább romolhat-e, és a válaszuk az, hogy nem.
A cserkészek is a gáton vannak
A Magyar Cserkészszövetség tagjai szervezetten is a gátakon vannak a folyó mellett, elsősorban Dél-Budán kérték a segítségüket, de a Margitszigeten és a Dunakanyarban is ott vannak. Erről ők maguk adtak ki közleményt.
Önkéntesek indultak Hevesből a Dunához
Elindult az árvízi védekezés helyszínére a Heves megyei mentőszervezeteket tömörítő, önkéntesekből és hivatásosokból álló Mátra Mentőcsoport – tájékoztatta a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője csütörtökön az MTI-t.
Antal Erika közölte, a gumicsónakokkal, nagy teljesítményű szivattyúkkal és quadokkal (négykerekű terepmotorokkal) felszerelt egység 18 embere hivatásos katasztrófavédelmi tiszt vezetésével és speciális mentőfelszerelésekkel segíti az árvízvédelmi munkálatokat Dunabogdányban, Tahitótfaluban és Visegrádban.
A Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ugyanakkor várja az adományokat és azon önkéntesek jelentkezését is, akik szeretnének részt venni az árvízi védekezésben – tette hozzá.
Németországban apad, Szlovákiában árad
A Duna németországi szakaszán, az árhullám nagyobb víztömegét adó Inn Passau felett már jelentősen apadt, az alsó-ausztriai szakaszon, Ybbsnél is folyamatos apadás figyelhető meg. Kienstocknál 1078 centiméterrel 12 órán keresztül tetőzött a folyó.
Szlovákiában, Dévénynél tovább emelkedett a vízszint; a reggeli vízállás 964 centiméter volt. Nagybajcs térségében az árhullám folyamatosan emeli a vízszintet, a vízállás ma reggel 812 centiméter volt – ott 875 centiméter az eddigi csúcs.
Négyszázezer homokzsákot használtak fel eddig Komáromban
Az árvízi védekezéshez csütörtök reggelig négyszázezer homokzsákot használtak fel Komárom-Esztergom megyében, a munkálatokban hétszáznál több ember vett részt, közülük 230 önkéntes. Komáromban egy szakaszon lezárták a Rákóczi-rakpartot – közölte a kormánymegbízott.
Észak-Dunántúlon 2300-an vannak a gátakon
A védekezés kezdete óta mintegy kétmillió homokzsákot és csaknem ötezer köbméter homokot használtak fel az egységek. A jelenlegi forgalomkorlátozások mellett továbbiakra is kell számítani; erről a Magyar Közút Nonprofit Zrt. honlapján található bővebb tájékoztatás.
Sem gyalog, sem bicajjal nem használható az Újpesti vasúti híd
Megszűnt a személyforgalom a hídon. A BKK tájékoztatása szerint a főváros belső területein és gerincútvonalain jelentősen megnőtt forgalom miatt az utasoknak számítaniuk kell az ott közlekedő buszjáratok szokásosnál hosszabb menetidejére. Ez a 2-es villamospótló, az 5-ös, 8-as, 9-es, 15-ös, 86-os, 112-es, 178-as buszokat és a 7-es buszcsaládot érinti a leginkább – írták.
Kórházak veszik át az árvíz elől menekülő betegeket
A dunai árvízi védekezés miatt otthonukat elhagyni kényszerülő betegeket és ápolásra szorulókat kórházak fogadják be.