Már miénk a víz - percről percre az árvízről
Utolsó frissítés:
Pilismaróton olyan súlyos a helyzet, hogy a civilek már nem közelíthetik meg a gátakat. Tahitótfalun az egyik, ideiglenes gátat átszakította a víz, Szigetmonostoron rendkívüli készültésget rendeltek el. Szombat hajnalban 907 centiméteren tetőzött a Dunán Nagybajcsnál, a víz szintje megdöntötte a rekordot Budapesten is. Orbán Viktor szerint most jön a neheze. Kövesse az árvízet a hvg.hu-val.
Most érkezett
Almásfüzitő: „a tározónál nincs veszély”
„Ahol a vörösiszap-kazetták mellett lévő Duna-gát a legalacsonyabb, ott is 1,3 méterrel magasabb a védmű, mint ahol tetőzik a Duna Almásfüzitőn” – mondta Farkas Béla, a Tatai Környezetvédelmi Zrt. igazgatója. A tározókat gondozó és ott ipari komposztot elhelyező cég vezetője szerint a négyes-ötös-hatos kazettákat már lefedték, ott nincs művelés, a hetesnél még van, de ott dupla a gát, és a tározó fala 6,3 méterrel magasabb, mint az árvízszint.
Farkas a hvg.hu tudósítójának azt mondta, Komárom-Almásfüzítő térségében most tetőzik a Duna, így egyik tározót sem veszélyezteti a víz. Szerinte nem igazak a Greenpeace állításai, amely szerint a Duna vize megemeli a vízszintet a tározókban. Azt mondja, egyfelől az agyagréteggel kialakított fal ezt megakadályozza, másrészt a tározókban lévő vörösiszap szerinte teljesen vízzáró, még a ráeső csapadékot sem engedi át.
A Greenpeace 2011 szeptembere óta többször kritizálta a cég módszereit, mire Farkas azt mondta, többször lehetővé tették, hogy keressék fel a helyet, vegyenek mintát, de ezzel a Greenpeace ezzel nem élt.
Percről percre
Borkai Zsolt: stabilak a győri gátak
Stabilak a győri gátak - jelentette ki szombat délelőtt kiadott közleményében Borkai Zsolt polgármester. "Győrben egyelőre minden rendben van, azokon a helyeken, ahol kisebb gondok adódtak, a szakemberek azonnal megoldották a problémát, folyamatosan figyelik a gátakat. A Mosoni-Duna a város területén még várhatóan 10-15 centimétert fog emelkedni, a gátak magasságával Győrben nem lesz gond, a vízügyi szakemberek szerint a hatalmas víz nyomását is el kell bírnia a védelmi rendszernek - fogalmazott.
Önkéntesekre folyamatosan szükség van, a bácsai telephelyre várnak homokzsákok pakolásához embereket, illetve azokra a helyszínekre, ahol folyamatos a készültség, jegyezte meg Borka Zsolt, hozzátéve: valóban félelmetes a hatalmas víz látványa a városban, de továbbra is stabil Győr helyzete, egyelőre nincsen szó arról, hogy bárkit is ki kellene telepíteni.
Zivatar, szél, felhőszakadás, jégeső várható!
„Ma a délutáni, esti időszakban szórványosan várhatók zivatarok. Helyenként felhőszakadás (kis területen, rövid idő alatt akár 30 milliméternyi csapadék), illetve néhol jégeső is valószínű. Az intenzívebb zivatarokat 60-70 kilométer/óra körüli széllökések kísérhetik. A hevesebb időjárási jelenségekre főként a Dunántúlon és az Északi-középhegység területén lehet számítani, de kisebb eséllyel máshol is előfordulhatnak. Holnap is főként a nap második felében, leginkább a középső és a keleti tájakon alakulhatnak ki elszórtan zivatarok, a maiakhoz hasonló kísérőjelenségekkel” - olvasható az MH Geoinformációs Szolgálat szombaton, 12 órakor kiadott meteorológiai veszélyfigyelmeztetésében.
Lezárják a 11-es utat
Lezárják 14.00 órakor a Szentendréről a Dunakanyarba vezető 11-es utat - közölte Tarnai Richárd, Pest megyei kormánymegbízott szombaton Dunakeszin, sajtótájékoztatón.
Győrújfalu, a lehúzott redőnyök települése
A leeresztett redőnyökből látni, honnan mentek el a lakosok Győrújfaluból. Ezek alapján viszont nem kevesen maradtak védekezni az ár által egyik leginkább veszélyeztetett magyarországi településen, ahol délutánra várják a folyó tetőzését. Az MTI tudósítójának jelentése.
Fejérben még három településen magasítják a gátat
Fejér megye hét, árvízzel érintett településéből négynél a várható legmagasabb vízállás szintje fölött elkészültek a védművek, Kisapostagon, Kulcson és Ercsiben tart még a védekezés – tájékoztatta a Fejér Megyei Védelmi Bizottság szombaton az MTI-t.
Több mint 800 kilométeren van védekezés
Rendkívüli védekezés van 191,2 kilométeren, Győr-Moson-Sopron megye területén a Duna-menti és Mosoni-Duna-menti, Komárom-Esztergom megye és Pest megye Budapest feletti területén a Duna-menti állami védvonalakon.
Harmadfokú védekezés van 151,9 kilométeren a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Adonyig, a bal parton a Tassi zsilipet is beleértve Tassig, a Rába Győr-árpási, Győr-koroncói szakaszán, a Marcal Győr-koroncói, valamint a Koroncó-mórichidai árvízvédelmi szakaszán.
Másodfokú védekezés van 238 kilométeren a Duna Budapest alatti szakaszán a jobb parton Dunaföldvártól Bátáig, a bal parton Tasstól a déli országhatárig.
Elsőfokú a védekezés 237,8 kilométeren a Dunán a jobb parton Mohács alatt a déli országhatárig, a Marcal középső szakaszán, a Sió alsó szakaszán Siótorok - Sióagárd között, a Zagyva középső szakaszán.