Orbán a gátról a parlamentbe sietett - parlament percről percre
Utolsó frissítés:
Hiába készültek vakációra a képviselők, még egy hetet rá kell húzniuk, hogy elfogadhassák a kormány legújabb megszorító csomagját. Napirend előtt a miniszterelnök számolt be az árvízi védekezés sikeréről, de a más ügyekben neki szegezett kérdéseket lepattintotta. Tudósítás a parlamentből percről percre.
Most érkezett
Nem ördögtől való a kémiai kasztrálás
Miközben a kormány az új rendőrök számáról és a törvényi szigorításokról beszél, az állampolgárok biztonságérzete nem javul – mondta a jobbikos Mirkóczki Ádám, aki szerint elhallgatják az igazságszolgáltatás anomáliáit, például azt, hogy gyilkosok kerülnek szabadlábra, mert nem sikerült időben ítéletet hozni. A képviselő hiányolta, hogy a hatóságok nem működnek együtt a tenni akaró civilekkel, mint a Magyar Gárda és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület. Mirkóczki szerint nem lenne ördögtől való a nemi erőszakot elkövetők kémiai kasztrálásáról beszélni, és önfenntartóvá kellene tenni a börtönöket, hogy oda senki ne kívánkozzon be.
Percről percre
Fónagy: a rezsi társadalmi kérdés
Fónagy János államtitkár szerint a rezsicsökkentés több, mint kampány vagy szociálpolitikai intézkedés, hanem átfogó társadalompolitikai kérdés. A baloldali kormányok miatt Európa egyik legdrágább rezsijét fizették a magyarok, és ez már tarthatatlan volt. A kormány nem elégszik meg az eddigi eredményekkel, további intézkedések megalapozásán már dolgoznak is.
Az MSZP Bajnainak gyűjt aláírást?
Már kétmillió ember támogatta a Fidesz rezsicsökkentésért indított aláírásgyűjtését – mondta Hoppál Péter, aki nem is érti, miért nem áll a baloldal a reszicsökkentés mellé. Természetesen a képviselő Bajnai Gordonra gondolt, aki nem támogatta a kormánypártok csodafegyverét. A Fidesz szóvivője szerint az ő aláírásgyűjtésük nem üres ígéret, bezzeg az MSZP áfacsökkentésért indított gyűjtése törvénytelen, csak az adatokra hajtanak, és nincs rá garancia, hogy nem szolgáltatják ki az adatokat Bajnai Gordonnak és a mögötte álló homályos külföldi köröknek.
Hoffmann: nem történt semmi kirívó
Hiller István állandóan ugyanezt mondja, mióta elkezdtük a köznevelés átalakítását – reagált Hoffmann Rózsa államtitkár, aki szerint a tanév végén igen elégedettek lehetnek, mert nem volt semmilyen kirívóan negatív jelenség, csökkent az iskolai agresszió és az igazolatlan hiányzás, a gyerekek pedig jó eredményeket értek el. A centralizált vagy decentralizált iskolarendszer nem jobb- vagy baloldal kérdése, vannak nemzetközi példák mindkettőre. A magyar rendszerben is megmaradt a sokszínűség, hiszen vannak egyházi, magán, nemzetiségi és egyetemi gyakorlóiskolák is.
Hiller: ilyen még Klebelsberg idején sem volt
Miután Orbán Viktor nem élt a viszontválasz lehetőségével, így az MSZP-s Hiller István kapott szót, aki szerint az államosítás miatt a magyar közoktatás történetének legnehezebb tanévén vagyunk túl. A képviselő szerint soha, senki nem kampányolt az iskolák államosításával, így erre senki nem is szavazott. Ilyen centralizált, ilyen központosított rendszer soha nem volt, még Klebelsberg idején sem. Hiller szerint minden sokszínűséget kiirtottak a rendszerből, mert a kormány azt szereti, ami egyszínű. A Pedagógus Kar felállításáról azt mondta: ennél avittabb, ennél porosabb elképzelés még nem volt a magyar közoktatás történetében.
Mesterházy vésztározókban gondolkodna
Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője is a köszönetnyilvánítással kezdte, külön megköszönte a munkát a kormánynak, de a szocialista aktivistáknak is. A pártelnök szerint nagy eredmény, hogy emberéletben nem esett kár, és szerinte is érdemes a jövőről gondolkodni. A gátak megerősítése mellett Mesterházy szerint vésztározókban érdemes gondolkodni, különösen a Tisza mentén.
Rogán: Magyarország győzött
Magyarország győzött – jelentette ki Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, aki szerint az ország példásan vizsgázott összefogásból, bátorságból és szervezettségből. Soha ennyi ember nem volt még szervezett módon, megfelelő időpontban a gáton – mondta Rogán, aki szintén köszönetet mondott minden, a védekezésben részt vevőnek. Jó dolog, hogy a szokásosnál kevesebb vita kísérte a védekezést, de azért nem maradt el – mondta Rogán, arra utalva, hogy többen is vitatták, hogy az ország első emberének a gáton van-e a helye. A frakcióvezető szerint igen, és aki ezt másként gondolja, annak a választókkal kell ezt megbeszélnie.
Harrach a mobil gátakban hisz
A középszerű emberek átlagos munkái hosszú magyarázatot követelnek, de a nagy tetteket nem kell sokat magyarázni – mondta Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője, aki szerint a katasztrófavédelem kiválóan biztosította a szervezettséget, a vízügy pedig a szakértelmet. A frakcióvezető külön beszélt a mobil gátakról, amely szerinte sikeres módszer az árvíz ellen. A vízlépcsőre utalva pedig úgy fogalmazott: az elárasztott Passau példája azt mutatja, nem biztos, hogy ez a jó megoldás az árvíz ellen.
Balczó: meg kellene fontolni a vízlépcsőt
Elsőként én sem tehetek mást, mint hogy megköszönöm mindenki munkáját – reagált elsőként a jobbikos Balczó Zoltán, aki persze megemlítette, hogy a gáton örömmel fogadták a gárdistákat is. Az árvíz elvonulta után azonban el kellene kezdeni foglalkozni a jövővel is – mondta a képviselő, aki szerint a klímaváltozás miatt lehet, hogy gyakrabban kell hasonló árhullámokra számítani. Az elmúlt tíz évben árvízvédelemre költött összegek alapján Balczó szerint nagyszabású gátépítésbe kellene kezdeni, sőt, meg kellene építeni a ma tabunak számító dunai vízlépcsőt. A képviselő szerint "a pokitikai guanó alatt" szakmai érvek vannak: a hajózás és az árvízvédelem szempontjából is szükség lenne a vízlépcsőre.
A gátakon nem volt sem jobb- sem baloldali
A miniszterelnök köszönetet mondott a hivatásos szakembereknek, az önkénteseknek és még a sajtó munkatársainak is. "Le a kalappal azok előtt, akik bármilyen módon rész vettek a védekezésben" – mondta a kormányfő, aki szerint az árvíz megmutatta, hogy milyen a magyarok igazi arca. Magyarország magabiztos volt és cselekvőképes, mindenki láthatta, hogy a magyarok szeretik a hazájukat és készek megvédeni. A gátakon eltűntek a különbségek és az ellentétek, ott nem volt sem jobb- sem baloldali – mondta Orbán, aki szerint az összefogás jó jel egy olyan időszakban, mikor egyre ígéretesebb gazdasági lehetőségek nyílnak meg az ország előtt.