Orbánnak fáj, ha a többség visszaél a hatalmával
percről percre

Orbánnak fáj, ha a többség visszaél a hatalmával

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem akar olyan Európai Uniót Orbán Viktor, ahol a sikereseket megbüntetik és gyámság alá helyezik, ahol a többség visszaél hatalmával, a Tavares-jelentés elfogadása pedig szerinte komoly veszélyt jelent Európára nézve. Rui Tavares szerint viszont olyan rendszerszintű változások történtek Magyarországon, amelyek eltérnek az uniós alapelvektől. A hvg.hu tudósítása Strasbourgból.

Most érkezett

Brüsszel diktatúrája ellen

Véronique Matthieu Houllon, francia néppárti képviselő szerint nincs gond a kampányhirdetések korlátozásával, Franciaországban is így van. Ő sem szeretné Brüsszel diktatúráját, ezért nem szavazza meg a Tavares-jelentést.

- Májusban nyújtotta be Rui Tavares portugál zöldpárti képviselő jelentését, amelyet a szakbizottság június elején elfogadott.

- A jelentés szerint a magyar alaptörvény jelenleg összeegyeztethetetlen az EU-s szerződés több pontjával, kritizálja többek között az Alkotmánybíróság jogainak korlátozását, a választási szabályokat és a közmédia monopolhelyzetét.

- A kormánypártok szerint a jelentés elfogadhatatlan, tele van csúsztatásokkal, egy baloldali koncepciós eljárás része.

- A javaslat egy megfigyelési eljárás elindítását javasolja.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Egy a jelszónk: kettős mérce!

Ryszard Antoni Legutko lengyel konzervatív képviselő szerint az EU-ban csak a kettős mérce a biztos, a legkevébé demokratikusan működő EU-s intézmények kérik számon a demokráciát.

Ilyet még Kafka sem tudott volna kitalálni

Judith Sargentini, holland zöld képviselő arra emlékeztet, hogy új nemzetbiztonsági törvényt is elfogadtak Magyarországon, ami feljogosítja a hatóságokat minden köztisztviselő titkos megfigyelésére. A képviselő az amerikai megfigyelési botránnyal von párhuzamot, és azt mondja, még Kafka sem tudott volna ilyet kitalálni.

Az alaptörvényben minden rossz benne van

Magyarország próbára teszi Európát - idézi a Human Right Watch jelentését a román liberális Renate Weber, aki szerint a magyar alaptörvényben minden rossz európai gyakorlatot összegyűjtöttek. A képviselő hosszan sorolja, kik bírálták Magyarországot, szerinte nem tévedhet mindenki, és sürgeti a határozott fellépést.

Morvai: nem leszünk gyarmat!

A kalocsai-mintás blúzba öltözött Morva Krisztina gratulál Tavaresnek, aki szerinte kiváló munkát végzett: többet tett a hazai euroszkepticizmusért, mint bárki más. A jobbikos képviselő egy "Hungary≠Colony" feliratú táblával szónokol a nemzeti összefogásért.

Magyarországon cenzúra van?

Jaroslav Paska szlovák liberális képviselő szerint a magyarok nem férnek hozzá cenzúrázatlan információkhoz, az állam pedig nem mindenki javát szolgálja, hanem csak egy szűk csoportét.

Nem csak magyarországgal van baj

Marie-Christine Vergiat, francia baloldali képviselő szerint szükség van a jelentésben javasolt új intézményre, mert minden, Magyarországgal szemben kifogásolt probléma előfordul valamelyik másik tagállamban is.

Bokros most nagyon jobboldali

Bokros Lajos, a Konzervatívok és Reformerek nevében szólal fel, és azt mondja: Magyarországon a negyedik alaptörvény-módosítással befejeződött a jogállam lebontása. Bokros azt hangsúlyozza, hogy ő nem balról, hanem jobbról beszél, mire Orbán ceruzát ragad, és jegyzetelni kezd. Az egykori MDF-es képviselő bírálja a Fideszt, mert szerinte nem igazi konzervatív. Cohn-Bendit erre bekiabálja, hogy Bokros egy volt kommunista, és a fideszes Gyürk András is szót kér, hogy elmondja, melyik kormányban volt miniszter a jelenlegi EP-képviselő.

Az osztrák zöld örült a szankcióknak

Ulrike Lunacek, a Zöldek osztrák képviselője azt mondja: a jelentés nem a magyarokat, nem Magyarországot támadja, hanem a  kormányt bírálja. Amikor 2000-ben szankciókkal fenyegették Ausztriát a Szabadságpárt kormányra kerülése miatt, azt Lunacek nem vette magára, sőt, örült neki, hogy az EU foglalkozik a hazájával. A képviselő nem érti, hogy miért tüntették ki azt a publicistát, aki állatoknak nevezte a romákat. Egy kék kártyás kérdésre Lunacek azt mondja: járt Magyarországon, és tapasztalta, hogy a romák félnek a szélsőségesektől.

Fél lábbal már a bolgár vitában

Az úgynevezett kék kártya felmutatásával Andrej Kovacsev bolgár képviselő már a bulgáriai helyzetre tereli a szót. Igaz, nem ő az első, mert már Weber is azt vágta a baloldaliak fejéhez, hogy Bulgária ügyében nem álltak ki az alapvető értékek mellett.

1 2 3 4 5