Orbánnak fáj, ha a többség visszaél a hatalmával
Utolsó frissítés:
Nem akar olyan Európai Uniót Orbán Viktor, ahol a sikereseket megbüntetik és gyámság alá helyezik, ahol a többség visszaél hatalmával, a Tavares-jelentés elfogadása pedig szerinte komoly veszélyt jelent Európára nézve. Rui Tavares szerint viszont olyan rendszerszintű változások történtek Magyarországon, amelyek eltérnek az uniós alapelvektől. A hvg.hu tudósítása Strasbourgból.
Most érkezett
Megérkezett Orbán Viktor is
Barroso jókedvében van, a néppártiak egy csoportjával is lekezel, és beszélget egy kicsit. Köztük van Szájer József, a Néppárt egyik alelnöke, a fideszes EP-delegáció vezetője is, akinek feltűnően jó kedve van. A Bizottság elnöke a terem közepén fogadja Orbán Viktort is, majd megérkezik Martin Schulz, és megnyitja az ülést.
- Májusban nyújtotta be Rui Tavares portugál zöldpárti képviselő jelentését, amelyet a szakbizottság június elején elfogadott.
- A jelentés szerint a magyar alaptörvény jelenleg összeegyeztethetetlen az EU-s szerződés több pontjával, kritizálja többek között az Alkotmánybíróság jogainak korlátozását, a választási szabályokat és a közmédia monopolhelyzetét.
- A kormánypártok szerint a jelentés elfogadhatatlan, tele van csúsztatásokkal, egy baloldali koncepciós eljárás része.
- A javaslat egy megfigyelési eljárás elindítását javasolja.
Percről percre
Barroso még csak smúzol
A napirend szerint kezdődnie kellene a vitának, de a képviselők valószínűleg még nem fejezték be az ebédet, mert csak alig szálingóznak a terembe. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke már itt van, jókedvűen fog kezet és cseveg Daniel Cohn-Bendittel, a Zöldek társelnökével, illetve saját honfitársával, Rui Tavaressel. Miután utóbbiak távoztak, Barroso négy fotósnak tart gesztikulálva kiselőadást a szinte teljesen üres terem közepén.
Pavarotti nem lesz ombudsman
Hangos nevetés tört ki a strasbourgi sajtószobában az ebédszünet előtt, mikor a képviselők a szerdai európai ombudsmanválasztást gyakorolták. Martin Schulz, az EP elnöke az új, gépi szavazási rendszerrel próbálta megismertetni a képviselőket, amely lehetővé teszi, hogy cédulák és urnák nélkül szavazzanak titkosan. A példában ismert, de már nem élő művészek nevei - például Pablo Picasso vagy Gustav Klimt - szerepeltek, ami egyrészt derültséget keltett, de egy lengyel képviselő felháborodva kért szót, mert szerinte nem ízléses, hogy Luciano Pavarotti nevével gyakorolják a szavazást.
A békemenetesek óva intik az EP-képviselőket Magyarország elmarasztalásától
A békemenetesek levezetése szerint ha elfogadják a Magyarországot elmarasztaló Tavares-jelentést, az az euroszkeptikusok malmára hajtja a vizet, ami nem tesz jót az egyébként is válságban lévő uniónak. Ne ültessék Magyarországot szégyenpadra pártpolitikai érdekek mentén! – kérik a békemenetesek az európai parlamenti képviselőknek szóló nyílt levelükben.
Nem csak a magyarokról szól
A Magyarország elleni, baloldali összeesküvésről szóló elméleteket gyengíti, hogy a Tavares-jelentés tárgyalását azért kellett lerövidíteni, mert váratlanul "bejött a bolgár ügy", vagyis az EP napirendre vette "A bulgáriai helyzet" című vitát, amelyben a Tanács és a Bizottság is nyilatkozatot tesz. Bulgáriában napok óta tüntetések zajlanak, miután a kormánykoalíció egy kétes hátterű üzletember-politikust akart kinevezni a nemzetbiztonsági hivatal élére. Szerdán kerül napirendre a görög közszolgálati műsorszolgáltató vállalat bezárásáról szóló vita, illetve az egyiptomi helyzet is, vagyis az EP-képviselők láthatóan nem csak a magyar belügyekbe szeretnek beleszólni.
Kokit oszt majd Orbán?
A kormánypártok EP-delegációjának közleménye szerint a Tavares-jelentés nem más, mint az európai baloldal pártdiktátuma, és mint ilyen "elfogult és elfogadhatatlan". Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője szerint pedig az egész csak a rezsicsökkentésről szól. Szerinte az Európai Unió máris a Tavares-jelentés "továbbfonásán" dolgozik, hogy "a folyamatok olyan irányba menjenek, melynek következtében a rezsicsökkentést fel kelljen adni Magyarországon".
A Fidesz a Tavares-vita lényegéről
Gulyás Gergely szerint baloldali koncepciós eljárás áldozatává válhat Magyarország.
Mi van a Tavares-jelentésben?
Tavares az után kezdett jelentést írni a magyar viszonyokról, hogy az EP tavaly februárban határozatot fogadott el, amelyben „súlyos aggodalmát” fejezte ki a magyarországi demokráciával és az alapvető jogok érvényesülésével kapcsolatban. A határozat az igazságügyi és szabadságjogi bizottságot (LIBE) bízza meg azzal, hogy készítsen jelentést. A feladatot megkapó portugál képviselő több munkadokumentumot is készített, és igen alaposan tanulmányozta a magyar belpolitikai helyzetet.
A jelentés egyebek mellett felszólítja a magyar kormányt és az Országgyűlést, hogy „maradéktalanul állítsák vissza az Alaptörvény elsőbbségét, törölve belőle azokat a rendelkezéseket, amelyeket az Alkotmánybíróság a korábbiakban alkotmányellenesnek nyilvánított”, illetve „állítsák vissza az Alkotmánybíróság kivétel nélkül valamennyi jogszabály felülvizsgálatához való jogát”, vagy „biztosítsa valamennyi parlamenti párt számára az alkotmányozási folyamatban való lehető legszélesebb körű részvételt”.