Orbán: 2014 a rezsiharc éve lesz - percről percre
Utolsó frissítés:
Komoly csatákra, kötelezettségszegési eljárásra számít Orbán Viktor a rezsicsökkentés és a nonprofit energiacég miatt. A kormánynak ugyanis nem kisebb célja van, minthogy Európában nálunk legyen a legolcsóbb az energia. A miniszterelnök szerint jelenleg 10 ezer betöltetlen állás van, és a stadionépítések után jön az uszodaépítési biznisz. Két nap alatt lezavarják például a legújabb rezsicsökkentés vitáját és szavazását, rábólintanak az orosz atomszerződésre, és megválasztják az állambiztonsági múlt feltárásáért felelős bizottság tagjait. Kövesse az ülést percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Morgás a pénztárgépek miatt
Felzúdulást kelt az ellenzéki padsorokban, mikor arról beszél, hogy a magyar gazdaság átállt az online pénztárgépekre. A kormányfő szerint voltak nehézségek, de olyan megoldást dolgoztak ki, ami garantálja, hogy a becsületes kereskedők nem szenvedhetnek hátrányt.
Percről percre
Orbán: A végső döntés az önöké
Orbán már azért nagy tapsot kap, mert valaki bekiabált neki, mikor fellépett a szónoki emelvényre. A kormányfő ma is "alkotmányos szokásainkra" hivatkozva készül beszámolni az elmúlt időszak tevékenységéről. A legfontosabb ezek közül, hogy megszületett a megállapodás az EU-val a fejlesztési pénzekről, és megkötötték az államközi szerződést az atomerőmű építésről. "A végső döntés az önöké" – mondja Orbán arra utalva, hogy a parlamentnek is jóvá kell hagynia a megállapodást. Fontos lépésként említi még a Főgáz részvényeinek visszavásárlását és egy új kongresszusi központ építésének tervét.
Megérkezett Kövér, kezdődik az ülés
A házelnök elfoglalta a helyét az emelvényen, megkocogtatta a csengőt, jelezve, hogy ideje kezdeni. Kövér hivatalosan is megnyitotta az ülést, és bejelentette, hogy minden képviselő leadta a vagyonnyilatkozatát, így mindenki gyakorolhatja jogait. Megadja a szót Orbán Viktornak.
Befutott Orbán is
Megérkezett Orbán Viktor miniszterelnök is, már csak Kövér László hiányzik, és lehetne kezdeni. A kormányfő Kósa Lajos vállát lapogatja, közben a teremben nagy a zsivaj.
Lassan gyülekeznek a képviselők
Elvileg kezdődnie kellene az ülésnek - amelyet a képviselőházi terem átépítése miatt kivételesen a felsőházi teremben tartanak -, de még legfeljebb félház van, és Kövér László házelnök sem foglalta még el a helyét az emelvényen. A kormány tagjai közül egyelőre Pintér Sándor belügyminiszter van a helyén, illetve befutott Navracsics Tibor kormányfő-helyettes is.
Második nekifutásra
Igazából már túl sok feladata nem maradt a parlamentnek, a négy napba kényelmesen beleférnek majd. Tavalyról maradt két törvény, amelyeket Áder János köztársasági elnök küldött vissza megfontolásra. Az egyik, a földvisszaszerző inkvizícióról (hivatalosan: „A termőföld tulajdonjogának megszerzését vagy használatát korlátozó jogszabályi rendelkezések kijátszására irányuló jogügyletek feltárásáról és megakadályozásáról”) szóló törvény elfogadását már ötször vették tervbe, de mindig levették a napirendről. Most már nincs hová hátrálni, várhatóan minden alkotmányos aggály ellenére elfogadják a javaslatot.
A másik, az államfő által kifogásolt jogszabály a Magyar Művészeti Akadémiáról szóló törvény módosítása, amely Nemzet Művészet-díj alapításáról rendelkezik. Ebben az áll, hogy „kivételes méltánylást érdemlő esetben” olyan is megkaphatja a jelentős összegű juttatással járó díjat, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítéltek. Áder szerint a társadalom jogos elvárása, hogy egy ilyen kiemelkedően magas szintű elismerést kizárólag olyanok kapjanak, akik nemcsak а maguk művészeti területén értek el kimagasló teljesítményt, hanem azon túl „törvénytisztelő állampolgárként is méltóvá váltak а cím viselésére és а közösség gondoskodására”.
Magyar-orosz atombarátság
Bár ez a parlamenti honlapon még nem látszik, várhatóan kivételes sürgősséggel kerül napirendre a Paksi Atomerőmű bővítéséről szóló, Oroszországgal kötött szerződést, amit csak péntek délután nyújtottak be a parlamentnek. A szerződés egyébként kevesebb konkrétumot tartalmaz, mint bárki gondolta volna, sem a pénzügyekről, sem a határidőkről nincs benne információ, egyedül a nukleáris hulladék sorsát szabályozza egyértelműen (20 év után visszaszállítják Magyarországra). A kormánypártok annyira kerülni próbálják a vitát, hogy a külügyi bizottságban is tizedik napirendi pontként tárgyalják, amikor már biztosan mindenki az óráját nézi.
Orbán megnyitja a kampányt
Hétfőn napirend előtt felszólal Orbán Viktor miniszterelnök is, nyilván azért, hogy valamiféle összegzését adja az elmúlt négy évben elvégzett munkának. Ezt a beszédet, illetve az arra adott frakcióvezetői reakciókat akár a választási kampány nyitányának is tekinthetjük. Nem is valószínű, hogy ez után lesz hasonló alkalom, legalábbis a 2010-es kampányban a Fidesz elzárkózott attól, hogy Orbán nyílt vitára álljon ki a többi listavezetővel, és most sem kényszerülnek rá, hogy személyes összecsapásba küldjék a miniszterelnököt.
Négy (ülés)nap a világ
A 2010. május 14-i alakuló ülés óta 338 napot ülésezett az országgyűlés – igaz, volt olyan ülésnap, ami 35 órán át tartott –, és erre már csak négy napot húznak rá a képviselők: jövő hét hétfőn és kedden, csütörtökön, illetve február 13-án, csütörtökön gyűlnek össze (a felsőházi teremben, mert az alsóházat épp átépítik, hiszen idén már csak 199 képviselőt választanak), hogy lezárják ezt a parlamenti ciklust. Február 15-től ugyanis már hivatalosan is kampány van, így akkor már nem ildomos parlamenti ülést tartani.