Visszaköszön 2010: ismét órákat várakoznak az átjelentkezettek
Utolsó frissítés:
Vasárnap reggel 6-kor megkezdődött a 2014-es parlamenti választás. A részvételi arány alacsonyabb a 2010-eshez és a 2006-oshoz képest is. Nem hagyták, hogy az MTI lefotózza Orbán Viktort – mielőtt megérkezett a miniszterelnök, összepakoltatták a fotós felszerelését és visszahívták. Bajnai Gordon kordont bontott, miután szavazott, Orbán Budapesten, Vona Gábor Gyöngyösön adta le a voksát. Pécsen, Szegeden és Budapesten hosszú sorok vannak az átjelentkezők szavazókörénél. Kövesse a nap eseményeit percről percre a hvg.hu-n!
Most érkezett
Szepessy Zsolték Budapesten várják at ereményeket
Kiderült, az Összefogás Párt a budapesti Dürer rendezvényközpontban várja az eredményeket. Közleményükben azt írták, Szepessy Zsolt bizakodva várja a választás napját. Szerinte 2010-hez képest az Összefogás a névlopás ellenére is erősebb és ismertebb párttá tudott válni.
Ha aktivisták szólították le, ha kampányrendezvényekbe botlik, ha azt tapasztalná, hogy valahol buszokkal szállítják a választókat, írja meg, küldjön fényképet az ugyelet@hvg.hu címre.
Írásainkat a kampányról, a választási eljárásról, az új szabályokról, megtalálja választási aloldalunkon. A hvg.hu-n nyomon követheti a nap eseményeit, urnazárástól pedig nálunk megtalálja a legfrissebb híreket és eredményeket.
Percről percre
Gyurcsánynak is eszébe jutott a "húzzunk bele" szlogen
"Kevesebb, mint két óra van hátra. Hát akkor húzzunk bele! Gyerünk kormányváltók!" – a DK elnöke folytatja a facebookos mozgósítást.
Kazincbarcikán is megy a telefonmarketing
Demeter Zoltán, a Fidesz-KDNP hangja hívogatja a gyanútlan választókat információink szerint, és arról érdeklődik, hogy voltak-e már szavazni.
Szavazhatnak a hibás lakcímkártyások is
Azok is szavazhatnak, akiknek a lakcíme közterület-átnevezés miatt megváltozott, és még nem íratták át az új címüket – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) vasárnap. Az iroda közlése szerint Szekszárdon többek nem szavazhattak azért, mert a lakcímkártyájukon az adott közterület korábbi elnevezése szerepelt. Ezért felhívták a helyi választási iroda vezetőjének figyelmét arra, hogy a közterület megnevezésének megváltozása miatt nem vonhatják meg a választópolgár választójogát. Azt írták, ha a választópolgár lakcímkártyája az adott közterület korábbi elnevezését tartalmazza, a személyi számát tartalmazó hatósági igazolvánnyal igazolhatja magát. Az NVI arra kéri azokat a választópolgárokat, akiknek szavazását a lakcímkártyájukon szereplő korábbi közterület-elnevezés miatt utasították el, hogy amennyiben tehetik, menjenek el újból a szavazókörbe.
Litresits András, az ötpárti ellenzéki összefogás Nemzeti Választási Bizottságba delegált tagja a testület vasárnap délutáni ülése után újságíróknak azt mondta, a hozzá érkezett jelzések szerint egy konkrét szavazókörből 28 választópolgárt küldtek el. A testületi tag szerint jogsértés történt, ami akár több száz szavazót is érinthet.
Sok zuglói hiányolta a választási értesítőt
A Zuglói Hajós Alfréd Általános Iskolában kialakított szavazókörökben nem volt fennakadás késő délután, az épületben nagy volt a jövés-menés. Zuglóban többen panaszkodtak arra, hogy nem kaptak hivatalos papírt a voksolásról, így nehéz volt kideríteniük, pontosan hol is kell majd szavazniuk. Az egyik szavazóköri bizottság tagjai megerősítették, hogy tudnak a hiányosságról, de a papír nélkül is lehet szavazni, ha valakinek van érvényes lakcímkártyája és személyi igazolványa.
7 százaléknál is többre számít az LMP EP-listavezetője
Hét százalék feletti eredményre számít az országgyűlési választáson az LMP EP-listavezetője. Meszerics Tamás a párt fővárosi eredményváró rendezvényén úgy tippelte, hogy urnazárásig körülbelül a szavazók 64 százaléka adja le voksát, ezzel az LMP elégedett is lenne. Szerinte az alacsony részvétel nem kedvezne pártjuknak, magas részvételi arány mellett pedig a biztos bejutásnál jobb eredményre is képesek.
Baloldali összefogás: a következő órákban dől el a kormányváltás
Tóbiás József, az MSZP országgyűlési képviselője és Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke az utolsó pillanatban is mozgósít, arra kérnek mindenkit, aki még nem tette meg, menjen el, és vegyen részt az országgyűlési választáson.
"Legyen türelme Magyarország kormányváltó erőinek kivárni a sort és leadni a voksukat" – fogalmazott Tóbiás hozzátéve, hogy minden egyes szavazatra szükségük van.
Szigetvári Viktor szerint jó esély van a kormányváltásra. Azt kérte a választóktól, hogy ne vesztegessék el a szavazatukat nem létező pártokra, vagy létező pártokra, amelyek nem a kormányváltást hozzák el.
Szigetvári Viktor beszélt arról is, hogy számos bejelentést kaptak: Szigetszentmiklós környékén szavazatvásárlásra gyanakodnak, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből olyan jelzéseket, hogy egyébként írástudó emberek segítséget kérnek a szavazólap kitöltéséhez, hogy a Fideszre szavazzanak, az okból, mert fenyegetve érzik magukat, hogy nem kapnak közmunkát.
Berlinben a részvételi arány meghaladta a 60 százalékot
A berlini magyar nagykövetségen a névjegyzékben szereplő 1347 szavazó közül 14 óráig több mint 750-en voksoltak, a részvételi arány így meghaladta a 60 százalékot – mondta az MTI-nek Bóta Zsolt, a berlini külképviseleti választási iroda (küvi) elnöke.
Münchenben a főkonzulátus udvarán, egy sátorban tartják a szavazást. A névjegyzékben 3104-en szerepelnek. Délután 13 órára a résztvevők száma elérte az 1700-at, vagyis a részvételi arány meghaladta az 50 százalékot – mondta Németh Krisztina, a müncheni küvi elnöke. Svájc fővárosában, Bernben is a magyar nagykövetségen a külképviseleti névjegyzékbe felvett, összesen 1379 választó több mint 50 százaléka adta le voksát délután 14 óráig – mondta Szolnoki-Nagy Andrea, a berni küvi elnöke.
Ennyien még sosem szavaztak Brüsszelben
Sokkal többen szavaztak vasárnap Brüsszelben, mint négy évvel ezelőtt – jelentette az Euronews. Míg 2010-ben összesen 547-en voksoltak a belga fővárosban, most összesen 1839-en jelezték, hogy az itteni magyar nagykövetségen szavaznának. Tömeg és hosszú várakozás nem volt a külképviseleten, viszont volt olyan magyar, aki hiába utazott vidékről a belga fővárosba: előzetes regisztráció hiányában nem vehetett részt a választáson.