Orbán: fájdalom, de ismét csatába kell menni
Utolsó frissítés:
Ismét megválasztották kormányfőnek a parlament szombati rendkívüli ülésén Orbán Viktort, aki azután két beszédet is mondott. A parlamenti beszédében közölte, alapkérdésekről nem lehet vitázni, csak a hogyanról, szélsőségesnek tekinti azokat, akik segélyt adnának a munkaképeseknek, és autonómiát akar a kárpát-medencei magyaroknak. A Kossuth téren hívei előtt már választási buzdító beszédet mondott, azt hogy "ébresztő", a Tavares-jelentés készítőit nem szabad Brüsszelbe küldeni. A DK egyébként nem vett részt a kormányfő-választáson, az MSZP nemmel voksolt, majd kivonult. Az Együtt-PM pedig uniós zászlót adott a kormányfőnek.
Most érkezett
Orbán: A Kárpát-medencei magyarokat megilleti az autonómia
Elmondta azt is, hogy folytatják a keleti nyitást. A Kárpát-medencei magyarokat megilleti az autonómia, az ukrajnai magyaroknak pedig meg kell kapniuk a kettős állampolgárságot és az önigazgatást.
Orbán azt mondta, bár támogatják az új Ukrajnát a demokratikus úton, de ez a követelése a kormánynak, és ebből nem engednek.
Percről percre
Kilenc minisztériumot akarnak Orbánék
Összesen kilenc minisztériummal működhet a harmadik Orbán-kormány. A parlamentnek szombaton nyújtották be az erről szóló előterjesztést. A javaslat szerint minisztériumként működik majd a Miniszterelnökség, továbbá lesz Belügyminisztérium, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Földművelésügyi Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Igazságügyi Minisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és Nemzetgazdasági Minisztérium. Az indítvány június 6-án léphet hatályba.
Orbán európai álma
Az unióban mi tagok vagyunk, és nem túszok – jelentette ki Orbán Viktor. Senki sem várhatja el, hogy némának tettesük magunknak, vagy tökfilkónak. Közép-Európának és Magyarországnak ugyanis megvannak a maga javaslatai. Olyan Európát akarunk, ami tiszteli a kereszténységet, tiszteli a nemzeteket. Nem akarunk bevándorlótömegeket, visszautasítjuk a család fogalmának kiszélesítését, olyan Európát, ami támogatja a vállalkozókat, és radikális, gyors energiaár-csökkenést támogat.
No ez lesz a liberalizmus helyett
Orbán szerint húsz évig az volt a trend, hogy mindent szabad, ami más szabadságát nem sérti, de azt senki nem mondta meg, mi nem sérti, ezért az erő győzött. Ezt azonban el kellett vetni, mert Orbán szerint nem igazságos. Helyette: amit nem akarsz, hogy veled cselekedjenek, azt ne tedd, és ezt még a keresztényi alapokkal is kiegészítették: azaz cselekedd azt másokkal, amit te is szeretnél.
Lesznek konzultációk
Orbán azt is mondta, hogy folytatni fogják a konzultáción alapuló politikát.
Orbán ezeket tekinti szélsőségeknek
A választási győzelem aránya meggyőző, ezért nincs értelme azon vitázni, hogy ki mennyi pénzt kap a pártok közül a választások után. A tömeget európai középnek tekinti, aki elítéli a szélsőséges politikát. A következő négy évben határozottan, következetesen fel fog lépni a szélsőségekkel szemben. Majd felsorolta, hogy ő mit tekint szélsőségnek:
- minden olyan politika, ami veszélyes a magyarokra,
- ha valaki a bűnözők jogait az áldozatok elé sorolja,
- az olyan gazdaságpolitikai javaslatokat, aminek nincs józan alapja,
- ha valaki azért akar pénzt elvenni a dolgozóktól, hogy olyanoknak adja, akik munkaképesek, de nem dolgoznak, azaz aki a munkanélküliséget akarja támogatni,
- ha valaki "valamiféle Európai Egyesült Államok oltárán" fel akarja áldozni a magyar érdekeket,
- akik ki akarnak lépni az unióból. Mert nekünk, magyaroknak a viharos idők után meg kellett tanulnunk: „aki nem ül a vacsoraasztalnál, ne lepődjön meg, ha az étlapon találja magát”. (Ezt a hasonlatot egy április 3-i beszédében, a Jobbikra vonatkoztatva kampánykörútja győri állomásán a kormányfő már ellőtte, de két nappal később Debrecenben is ugyanezt mondta.)
Orbán: Csak a hogyanról lehetnek viták
Hiába a szabadság, a demokrácia, a piacgazdaság, a közérzület az, hogy helyben járunk, nem jutottunk előre. Jobb az ország számára a megkezdett markáns út, mint a meddő viták korszaka – mondta.
Mint mondta, számára nem vita tárgya az alaptörvény, a munkaalapú gazdaság és a nemzetegyesítés politikája sem. A hogyanról azonban lesznek viták.
Wittner Mária is a téren
Wittner Mária, aki két cikluson keresztül volt a Fidesz országgyűlési képviselője, szintén a téren van, kapucnis pólóban, jelenti tudósítónk, de nincs a fejére húzva, mint egy szkinhednek.
Akadálypálya volt az elmúlt négy év
Mint mondta, tudja, hogy győzni jó dolog, de a vereség sem hiábavaló. Most a győzelemmel és a sikerrel kell szembenéznie, és tudja, folytatni kell a négy éve megkezdett munkát. Az elmúlt négy év – mondta – nem volt kényelmes, sőt nagyon kemény volt: államadósság, bürokratákkal és bankárokkal kikövezett akadálypálya volt.
Orbán: Ez a magyar nemzet parlamentje
A most megalakítandó kormány Orbán szerint bár kétharmadot kapott, mindig a háromharmadot fogja képviselni. Főleg most, amikor a határon túli magyarok is szavazhattak, ezért joggal mondható, hogy ez a "magyar nemzet parlamentje".
Ezután Orbán elmondta, hogy 24 éve képviselő, sőt ha az antikommunista ellenállásban eltöltött éveit is ideszámolja, akkor már 30 évet töltött el a politikában. Ezért is fogadta el Áder János felkérését.