A Jobbik a második, bejutott az LMP, Gyurcsány a legnagyobb nyertes
percről percre

A Jobbik a második, bejutott az LMP, Gyurcsány a legnagyobb nyertes

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat párt jutott be az EP-be: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt-PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett az európai parlamenti választáson vasárnap. Orbán Viktor szerint a Fidesz nagyon győzött, Vona Gábor örült, hogy másodikként ők lehetnek a Fidesz váltópártja, az MSZP elnöksége testületileg felajánlotta lemondását, ennek az Együtt-PM nagyon örült, Gyurcsány pedig megüzente, meghatározó szerepet akarnak a baloldal kialakításában.

Most érkezett

Nem érezték a választók a tétet

Erős kritikának számít az alacsony részvételi arány az idei európai parlamenti választáson – mondta Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezető elemzője vasárnap, kora este az M1 választási műsorában.

Az elemző szerint azokban az európai országokban, ahol nem kötelező a voksoláson való részvétel, csak kevesen mentek el szavazni az idei EP-választáson. A kampánynak láthatóan nem volt "felhajtó ereje, nem érezték a választók a tétet".

Az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán vasárnap 18.30 óráig a szavazásra jogosultak 27,64 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint. A 2004-es EP-választáson 18.30 óráig a választásra jogosultak 36,89 százaléka szavazott, 2009-ben pedig 34,90 százaléka.

Gálik Zoltán, a Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa úgy vélte, az urnáktól való távolmaradás annak a jele is lehet, hogy sokan csalódtak az európai válságkezelésben. Mint mondta, a 2008 óta tartó gazdasági válságra az unió nem volt képes gyors és megfelelő válaszokat adni. "Nagyon sokáig volt bénult Európa, és még mindig várat magára a gazdasági növekedés" – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy az alacsony részvételt úgy is felfoghatjuk: a fontos kérdésekre adott válaszok ellen szavaztak.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
9 10 11 12 13 14 15

Az LMP-nél is focimeccset néznek

Az LMP az Ankertban tartja az eredményváróját, tudósítónk szerint meglehetősen kevesen vannak, a többség a kivetítőn a focimeccset nézi. Schiffer András Szél Bernadettel ücsörög egy padon. Schiffer András a hvg.hu-nak arra a kérdésére, hogy az alacsony részvételi adatok kedveznek-e a pártnak azt mondta, nem tudja, majd meglátják.

Vajna és Habony most sem hagyja magára a Fideszt

Megérkezett a Fidesz eredményvárójának helyszínére, a Millenárisra Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó és Andrew G. Vajna, a nemzeti filmipar megújításáért felelős kormánybiztos. A Millenáris parkjában egyébként este 8 óra után sem volt tömeg. A kivetítő már működik, a Hír TV adása látható a vásznon. Van kifőzde, lehet sörözni, és magyar zene szól. A Fidesz-KDNP EP-listavezetője, Pelczné Gáll Ildikó ugyancsak a helyszínen van már.

Gyurcsányt fél 9-re várják

A Demokratikus Koalíció a terézvárosi szórakozóhelyen, a New Orleans Clubban várja az eredményeket. Külön vannak az éttermi részen a politikusok és a szimpatizánsok, az újságírókat az emeleti különterembe helyezték el. Gyurcsány érkezését fél kilenc–kilenc órára várják. Legfeljebb ötvenen lehetnek nem újságírók. Nyolc óra előtt kevéssel megérkezett Kerék-Bárczy Szabolcs, a DK egyik politikusa.

A Jobbikban még nem tudják, jó-e nekik az alacsony részvétel, vagy sem

Meglepőnek nevezte az alacsony részvételi arányt az újságíróknak egyedüliként nyilatkozó Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke, aki egyelőre nem tudja megmondani, használ-e vagy árt ez a pártnak, bár reméli, hogy szimpatizánsaik elkötelezettek.

Az alacsony részvétel – 584 ezerrel kevesebben szavaztak, mint 2009-ben – oka szerinte az, hogy nem tudatosult a választókban, mi is a tétje a szavazásnak. A médiában mindig csak arról volt szó, hogy a Néppárt vagy a szocialisták győznek – mondta –, pedig az igazi tét, hogy milyen felhatalmazást kapnak az úgynevezett euszkeptikus pártok, akik egészen másként képzelik el az EU jövőjét, mint a két nagy, szerinte az Európai Egyesült Államok felé törekvő pártszövetség.

Emlékeztetőül: Fico nyerhetett Szlovákiában és a magyar pártok is bejutottak

Rekordalacsony, mintegy 15 százalékos részvétel mellett Robert Fico kormánypártja a baloldali Irány-Szociáldemokrácia szerezte meg a voksok legnagyobb hányadát a Szlovákiában szombaton zajlott európai parlamenti választáson, amely során a Magyar Közösség Párja (MKP) és a Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt is túllépte az EP-be való bekerüléshez szükséges 5 százalékos választási küszöböt.

Nevet váltott a Fidesz?

A Fidesz új neve minden jel szerint Tiszteletet a magyaroknak lett. Legalábbis munkatársainknak a Fidesz eredményváró rendezvényét a Tiszteletet a magyaroknak sajtóbejáróján keresztül kell megközelíteniük.

Többen szavaztak este 6-ig a románoknál, mint öt éve

A választók 26,52 százaléka ment el szavazni az európai parlamenti választáson Romániában, 18 óráig. Ez valamivel jobb adat a 2009-esnél, akkor 21,63 százalékos részvételt regisztráltak. Romániában közép-európai idő szerint reggel hat óra óta lehet voksolni, a szavazóköröket 20 órakor zárják.

Az Együtt-PM-nél a Rácskertben kb. ötvenen lézengenek

Körülbelül ötven ember várakozik a fővárosi kocsmanegyedben lévő Dob utcai Rácskertben, az Együtt-PM eredményváró helyszínén. Jelenleg egy akusztikus gitárduó szórakoztatja főként a sajtó képviselőit. A politikusok közül egyelőre csak Szelényi Zsuzsanna, az EP-lista harmadik helyezettje bukkant fel. Bajnai Gordont este nyolc körülre várják. De csak az eredmények kihirdetése után, este 11 órakor szólal meg feltehetőleg.

Szlovén exit poll: a konzervatív pártok taroltak

A szlovén Mediana közvélemény-kutató által elvégzett exit poll szerint a jobbközép pártok nyerték meg az európai parlamenti választásokat, és a nyolc mandátumból ötöt szereztek meg, míg a szétforgácsolódott baloldalnak három hely jutott. A választást megelőző közvélemény-kutatások ugyanezt mutatták.

Az ellenzéki Szlovén Demokrata Párt (SDS) előreláthatóan három mandátumot szerzett, míg az ugyancsak két ellenzéki pártot, a kereszténydemokrata Új Szlovéniát (NSi) és a Szlovén Néppártot (SLS) tömörítő lista két helyre számíthat az uniós parlamentben. A baloldalon egy hely jutott az Igor Soltes egykori szlovén számvevőszéki elnök Hiszek nevű listájának, egy a Szlovén Nyugdíjasok Demokrata Pártjának (DeSUS) és egy a Szociáldemokratáknak (SD). Az említett exit poll szerint a legismertebb szlovén EP-képviselőnek, Jelko Kacinnak nem sikerült újra parlamenti székhez jutnia.

1
9 10 11 12 13 14 15