Választás ennyire még nem hagyta hidegen a magyarokat – percről percre
Utolsó frissítés:
Reggel hattól este hétig lehet szavazni arról, hogy milyen magyar képviselőket küldjünk ki az Európai Parlamentbe. Nyolc párt, 21 győztes név, és a nap kérdései: vajon a Jobbik megelőzi-e az MSZP-t, és eléri-e a DK, az Együtt és az LMP az 5-5-5 százalékot. Kövesse a szavazást a hvg.hu-val.
Most érkezett
Percről percre
Vona kitart amellett, hogy külföldi nyomásra roppantanák meg őket
A választási részvételre buzdított Vona Gábor, a Jobbik elnöke, miután leadta szavazatát az újbudai Lágymányosi Bárdos Lajos Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban vasárnap délelőtt.
A pártelnök - aki feleségével és kisfiával érkezett - újságíróknak azt mondta: az aktuális részvételi adatok alapján átlagos választásra lehet számítani.
Kitért arra is: úgy érzi, hogy a választási kampány véghajrájában külföldi nyomásra igyekeztek megroppantani a pártot.
Semjén szavazott és buzdít
Semjén Zsolt szerint minél magasabb a részvétel az EP-választáson, annál inkább hitet tesz a magyar nemzet amellett, hogy nem közömbös számára, mi történik Európában.
Ezt a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, KDNP-elnök mondta vasárnap újságíróknak, miután délelőtt felesége és édesanyja társaságában leadta voksát az EP-választáson, a főváros II. kerületében.
Bejutottak a szlovákiai magyar pártok?
Rekordalacsony részvétel mellett Robert Fico kormánypártja a baloldali Irány-Szociáldemokrácia szerezte meg a voksok legnagyobb hányadát a Szlovákiában szombaton zajlott európai parlamenti választáson, amely során a Magyar Közösség Párja (MKP) és a Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt is túllépte az EP-be való bekerüléshez 5 százalékos választási küszöböt.
Erről a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség számolt be a szlovák választáson jelöltlistákat állító pártok és politikai mozgalmak első becsléseire hivatkozva vasárnap. A becslések szerint a választási részvétel a várakozásoknak megfelelen ismét rekordalacsony volt, 15 százalék körül alakult.
A becslések a szlovák EP választáson jelöltlistákat állító pártok és politikai mozgalmak által a választási bizotságokba delegált bizotsági tagok információra alapoznak.
A szlovák állami hírügynökség információi szerint a szombati voksoláson - a legutóbbi EP választás eredményéhez hasonlóan - ismét Robert Fico kormánypártja az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) szerezte meg a voksok legnagyobb hányadát, megközelítőleg 24-25 százalékát. Ez 4 EP képviselői mandátumot jelnthet Ficóék pártjának, azaz egyel kevesebbet, mint amennyivel jelenleg Brüsszelben rendelkeznek.
A választáson a második legjobb eredményt a jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) érte el, a becslés szerint a voksok 13 százalékát szerezték meg, ami két vagy három képviselői mandátumot jelenthet. Hasonló eredményt ért el a KDH-hoz hasonlóan az Európai Néppárt (EPP)frakciójához tartozó a Szlovák Kereszténydemokrata Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS) amely a voksok 7-8 százalékát szerezte meg a becslés szerint, ez két mandtumot jelenthet.
Az EP-be való bekerüléshez 5 százalékos választási küszöböt a becslés szerint túllépte még a Berényi József vezette MKP és a Bugár Béla vezette Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt, valamint a liberális Szabadság és Szolidaritás (SAS) és a KDH-ból kilépett Daniel Lipsic által alapított új jobbközép párt a Nova is. Ezek a pártok egyaránt egy-egy mandátumra számíthatnak.
Tilos a szelfi
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) még az áprilisi országgyűlési választás előtt fogadott el a választási szerveknek szóló, nem kötelező érvényű iránymutatást a kérdésben, ezzel lényegében megerősítette a jogelőd Országos Választási Bizottság korábbi, a témában kiadott állásfoglalását.
A testület jogértelmezési álláspontját akkor azzal indokolta, hogy a szavazólap okirat, amelynek rendeltetése a választópolgárok akaratának megjelenítése és a választás eredményének megállapítása.
Az NVB szerint ebből következik, hogy sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét, valamint a választás titkosságát és a választáson való önkéntes részvételt, ha a választópolgár a szavazólapot sajátjaként kezeli, a szavazóhelyiségből kiviszi vagy a borítékba helyezés előtt felvételt készít róla. Ez azt is jelenti, hogy a választópolgár úgynevezett szelfit sem készíthet magáról a szavazófülkében.
Az NVB szerint a szavazás titkosságához hozzátartozik a szavazólap tartalmának titkossága is.
Ennek ellenére az országgyűlési választáson a Nemzeti Választási Iroda nyilvántartása szerint a "gyűjtögetők" 4545 egyéni és 2998 listás szavazólapot vittek haza a szavazókörökből.
Miért várunk éjjel 11-ig az eredményekre?
Mert az olaszok szeretnék, ha a napközben a tengerpatra menők is szavazhatnának, ezért ők kitolták az urnazárás idejét.
Berlusconi idén nem szavaz, és ezt rosszul viseli
Olaszországban EP-választás egyben belpolitikai tesztnek számít a Matteo Renzi miniszterelnök vezette balközép kormánynak. Renzi ugyanis választások nélkül, elődje Enrico Letta elmozdításával szerezte meg a miniszterelnöki tisztséget. Silvio Berlusconi, a jobbközép Forza Italia elnöke a Corriere della Sera konzervatív napilap vasárnapi száma szerint "húsz év óta először pártja fennmaradásáért küzd". Berlusconi a szombati kampánycsendben mennyasszonyával, Francesca Pascaléval sétálni ment a milánói dómhoz, ahol úgy nyilatkozott, terhes számára, hogy életében először nem élhet szavazati jogával. Ettől a bíróság idén áprilisban tiltotta el két évre.
Várakozás előzi meg a Genovában szavazó Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S) eredményét, amely a tavalyi olasz parlamenti választáson a legnagyobb párt lett. A felmérések az olasz szavazók 40 százalékos távolmaradását jósolták.
Püspökladányban is mentőt hívtak egy szavazókörbe
Rosszul lett egy szavazóköri delegált Püspökladányban vasárnap reggel. A nőt a mentők kórházba vitték. A történtek miatt a püspökladányi 1-es számú szavazókörben mintegy 15 percre felfüggesztették a voksolást.
A Magyar Narancs megint nem mehet a Fideszhez
„Tisztelt Szerkesztőség!
A hazai és külföldi sajtóorgánumok nagyszámú jelentkezése miatt, valamint a helyszín létszám-kapacitásából adódóan jelentősen szűkítenünk kell a vasárnapi eseményen résztvevő újságírók létszámát, ezért sajnálattal közöljük, hogy az Önök regisztrációját nem tudjuk elfogadni.
Megértésüket köszönjük.”
A fenti levelet a magyarnarancs.hu közölte, jelezve: miként április 6-án, úgy most sem engedik be a lap munkatársait a Fidesz Millenárison rendezett választási eredményváró rendezvényére.