Választás ennyire még nem hagyta hidegen a magyarokat – percről percre
Utolsó frissítés:
Reggel hattól este hétig lehet szavazni arról, hogy milyen magyar képviselőket küldjünk ki az Európai Parlamentbe. Nyolc párt, 21 győztes név, és a nap kérdései: vajon a Jobbik megelőzi-e az MSZP-t, és eléri-e a DK, az Együtt és az LMP az 5-5-5 százalékot. Kövesse a szavazást a hvg.hu-val.
Most érkezett
Lábát törte egy szavazó
Lábát törte egy idős nő, miután elszédült és elesett távozóban a szavazóhelyiségből Pécsett. A baranyai területi választási iroda vezetője szerint a 117-es szavazókörben voksoló 86 éves nőt a mentők ellátták, majd elvitték, a szavazást huszonöt percre fel kellett függeszteni.
Percről percre
Az első választók kapnak egy kis darab alkotmányt
Emlékkártyát kapnak a Nemzeti Választási Irodától azok az első választók, akik az áprilisi országgyűlési választás óta váltak nagykorúvá, azaz választópolgárrá.
A bankkártya méretű plasztiklap - amelyet a szavazás napján vehetnek át a szavazóhelyiségben - 13 806 fiatal számára készült el. A kék kártya egyik oldalán az "Emlékül az első választóknak 2014" felirat szerepel a magyar címerrel és uniós sárga csillagokkal, míg a hátlapján egy idézet Magyarország Alaptörvényéből, a Nemzeti hitvallásból: "Büszkék vagyunk arra, hogy népünk évszázadokon át harcokban védte Európát, s tehetségével, szorgalmával gyarapította közös értékeit. (...) Hisszük, hogy nemzeti kultúránk gazdag hozzájárulás az európai egység sokszínűségéhez."
A horvátok először csinálnak ilyet
Vasárnap reggel megkezdődtek az európai parlamenti választások Horvátországban is, ahol a 3,8 millió szavazásra jogosult állampolgár először választja meg teljes mandátumra 11 képviselőjét az Európai Parlamentbe.
A 11 képviselői helyért 25 lista küzd 275 jelölttel. Horvátországban 2013 áprilisában tartottak EP-választást, mivel az ország 2013. július 1-én lett az Európai Unió tagja. Ekkor a horvát választópolgárok 12 mandátumról dönthettek, eggyel többről, mi a mostani választáson.
A tavalyi választáson a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) vezette szövetség 6 mandátumot szerzett, a Szociáldemokrata Párt (SDP) által vezetett koalíció 5 képviselőt küldhetett az EP-be, míg a Horvát Munkapárt egy képviselői helyet szerzett. Ekkor a választásra jogosultak 21 százaléka élt szavazati jogával.
5,25 százalék szavazott 9 óráig
Az Európai Parlament (EP) magyar tagjainak választásán vasárnap reggel 9 óráig a szavazásra jogosultak 5,25 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
A fővárosban a szavazók 5,18 százaléka, 70.008 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig. A megyék közül a részvételi arány 9 órakor Heves megyében volt a legmagasabb, 5,85 százalék, ami 14.594 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt, 4,15 százalék, ebben a megyében 18.717-en voksoltak.
A 2004-es EP-választáson reggel 9 óráig a választásra jogosultak 5,45 százaléka szavazott, 2009-be pedig 6,03 százaléka.
Mi a választások belföldi tétje?
Merthogy az is van. Így többek az EP-választás eredményétől függ, hogy mi lesz az Együtt mostani vezetőivel (az országgyűlési választási bukta után ők felajánlották lemondásukat), hogy Mesterházy erős marad-e a pártban, vagy a Jobbik átveszi-e a második helyet, hogy mennyit ártott a Kovács Béla-ügy a Jobbiknak.
Ha még bizonytalan, itt egy kis segítség
Péntek este túl szép idő volt, így sokan lemaradhattak az EP-jelöltek vitájáról. Igaz, a Fidesz és a DK nem ment el, de a többi hat párt elmondta monológját.
Nem olyan szigorú a rendszer, mint április 6-án
Így például az is szavazhat, akinek megváltozott a neve. Ha valakinek a neve a szavazást közvetlenül megelőző hetekben változott meg (például házasságkötés miatt), és a személyazonosításra alkalmas okmánya még az előző nevét tartalmazza, a szavazatszámláló bizottság a választó okmányai alapján állapítja meg a személyazonosságát.
A szavazatszámláló bizottságnak ilyen esetekben az okmány egyéb adatainak és az új névre szóló lakcímigazolvány adatainak összevetésével kell megállapítania a választó személyazonosságát. Kétség esetén pedig a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalán lehet az adatokat egyeztetni.
Ugyanígy nem lehet kizárni a választójog gyakorlásából azt, akinek a lakcíme közterület-átnevezés miatt megváltozott, és még nem íratta át az új címét. Ebben az esetben (ha a választópolgár lakcímkártyája az adott közterület korábbi elnevezését tartalmazza), a személyi számát tartalmazó hatósági igazolvánnyal igazolhatja magát.
A Google is üzeni: menjen el szavazni
A Facebook mellett a Google is fontosnak tartja, hogy emlékeztessen a ma esedékes európai parlamenti választásra.