Megint választ az ország – percről percre
Utolsó frissítés:
Megnyíltak a szavazókörök vasárnap hajnalban a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzatok tagjainak választásán. A szavazókörök zárásáig, este 7 óráig 8 millió 170 ezer választópolgárt várnak az urnákhoz az önkormányzati választásra, 241 ezren a nemzetiségi voksoláson is szavazhatnak. Kövesse velünk az év utolsó választását percről percre!
Most érkezett
Emlékkártyát kapnak az első választók
A bankkártya méretű plasztiklap – amelyet a szavazás napján vehetnek át a szavazóhelyiségben – 41 ezer fiatal számára készült el.
A sárga kártya egyik oldalán "Emlékül az első választónak" és az "Önkormányzati választás 2014" felirat szerepel Magyarország térképével, a megyehatárokkal, valamint a megyék és a főváros címerével.
Az emlékkártya hátlapján két idézetet helyeztek el, az egyik a helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényből származik: "Az Országgyűlés elismeri és védi a helyi választópolgárok közösségének önkormányzáshoz való jogát". A másik idézet a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájából való: "...a helyi önkormányzatok minden demokratikus rendszer egyik alapintézményét képezik".
Percről percre
Félreértelmezték a törvényt a Belvárosban
A belvárosi, Markó utca 18-20. szám alatti szavazókör szavazatszámláló bizottsága munkakezdés előtt eltávolított minden, a szavazókör környékén található választási plakátot, matricát és az ellenzéki polgármesterjelölt, Juhász Péter molinóját. Az ügyben rendőrségi bejelentést is tettek Juhász munkatársai, szóban pedig jelezték a problémát a választási bizottságnak.
A szavazatszámló bizottságot a rendőrség kérdőre vonta, azt mondták, félreértelmezték a törvényeket, úgy tudták ugyanis, hogy 500 méteres körzetben nem lehetnek választási anyagok, ám a törvény csak azt tiltja, hogy 150 méteres körzetben kampánytevékenység folyjon a választások napján. Az éjfél előtt kirakott plakátoknak, molinóknak a helyükön kell maradnia.
Az V. kerületi illetőségű Helyi Választási Bizottság nevében Réthy Sándor, elnök a hírre úgy reagált, hogy amikor az Együtt-PM aktivistái felhívták a bizottság tagjainak figyelmét a törvénysértésre és jelezték szándékukat a molinó visszahelyezésére, akkor ők ezzel teljesen egyetértettek. Szerintük az nem felel meg a valóságnak, hogy a tagok arra buzdították volna az aktivistákat, hogy törvénysértő módon helyezzék vissza a plakátokat.
Egyszerű szabályok, érvényességi küszöb nélkül
Az egyfordulós önkormányzati választáson nincs érvényességi küszöb, ez azt jelenti, hogy a részvételi aránytól függetlenül a szavazás várhatóan érvényes lesz.
Azokból a jelöltekből lesznek képviselők vagy polgármesterek (Budapesten főpolgármester), akik a legtöbb szavazatot kapják; így tehát, ha valakire egy szavazattal több érkezik, mint ellenfeleire, megnyerte a választást.
Nézzen utána, hova is kell mennie!
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán a legtöbb választópolgár abban a szavazókörben szavazhat, ahol a májusi európai parlamenti voksoláson, néhány esetben azonban előfordulhat, hogy új szavazókörben kell voksolni. A választónak célszerű indulás előtt ellenőriznie a választási irodától kapott tájékoztatón, melyik szavazókörben várják.
Kell a pecsét!
A szavazatszámláló bizottságoknak a szavazólapokat a választópolgár jelenlétében le kell pecsételniük, a pecsét nélküli szavazólap érvénytelen. Az azonban, ha a bélyegzőlenyomat esetleg nem az erre kijelölt helyre kerül, nem teszi érvénytelenné a szavazólapot.
A szavazólapokat tilos előre lebélyegezni; csak a választópolgár jelenlétében pecsételheti le, azaz "érvényesítheti" a bizottság egyik tagja.
Potyondon baj volt
A Győr-Moson-Sopron megyei Potyondon is megkezdődött a szavazás, miután éjszaka feltörték a szavazókör épületének ajtaját, de nem vittek el semmit, még nem voltak kiszállítva a szavazólapok sem. A potyondiak 25 perccel később kezdhették leadni voksaikat.
Aki rászorul, segítséget kérhet
Az a választópolgár, aki nem tud olvasni, akit testi fogyatékosság vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban, igénybe veheti más választópolgár vagy a szavazatszámláló bizottság két tagjának együttes segítségét.
A "kiesett" jelölteket lehúzzák a szavazólapról
A "kiesett" (azaz visszalépő vagy elhalálozott, esetleg választójogát elvesztő) jelölteket a szavazás napján lehúzzák a szavazólapról a szavazatszámláló bizottságok.
A nemzetiségi szavazólapok kétnyelvűek
Nemcsak magyarul, hanem az adott kisebbség nyelvén is olvasható 11 nemzetiség szavazólapja a vasárnapi nemzetiségi választáson. A roma és az örmény szavazólap azonban csak magyarul készült el, mivel e két nemzetiség esetében a magyar is hivatalos nyelvnek számít.
Ki korán kel...
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán vasárnap reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 0,65 százaléka adta le szavazatát a fővárosban a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
Budapesten a reggel 7 órai adatok szerint a választásra jogosult 1 millió 402 ezer választópolgárból 0,65 százalék, 9 109 választó adta le szavazatát. Az NVI a nap folyamán kétóránként közöl összesítést a részvételi arányokról. A következő adatok 9 óra után lesznek elérhetők az NVI honlapján.