Új elnököt kapott az Alkotmánybíróság – percről percre a parlamentből
percről percre

Új elnököt kapott az Alkotmánybíróság – percről percre a parlamentből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés az Alkotmánybíróság elnökévé választotta Lenkovics Barnabást, a testület jelenlegi tagját. A pártok szokásos témáikkal készülnek a napirend előtti felszólalásukra: a KDNP a reményről, az LMP a multikról, az MSZP a korrupcióról, a Fidesz a közös dolgainkról beszél majd.

Most érkezett

L. Simon: a gazdák mögöttünk vannak

L. Simon László szerint senki sem érti, hogy az MSZP miről beszélt, majd felolvasott egy Lengyel László idézetet, ami arról szólt, hogy az MSZP fuldoklik a korrupciótól. A fideszes államtitkár szerint egyébként az MSZP-nek szembe kellene néznie a múltjával. Amúgy pedig a magyar gazdatársadalom a Fidesz mögött van.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Az MSZP a vidékért aggódik

Az MSZP-s Gőgös Zoltán szerint káosz van a vidékfejlesztési támogatások körül, mert a feladatokat szétosztották a minisztériumok között, akik nem hozhatnak jogszerű döntéseket. Emiatt a pályázatok elbírálása áll, aminek az elszenvedője a vidék.

Szijjártó egyetért Orbánnal

Szijjártó Péter külgazdasági miniszter válaszolt, aki örült, hogy a kkv-król beszélhet, merthogy a kormány számít rájuk. Sőt, számára kiderült, hogy az LMP ugyanazt vallja, amit a kormány, hiszen mind a ketten a kkv-kat akarják támogatni.

Szijjártó elmondta, hogy a multik támogatása legalább annyira szól a kkv-k támogatásáról, mint a nagy cégekéről, hiszen így be tudnak szállni a beszállítói láncba. A külgazdasági miniszter egyetért Orbánnal, amikor azt mondja, hogy a kormány álláspontja, hogy a multik profitot termeljenek, hiszen ez az ország érdeke is.

Az LMP-nek nem tetszik, hogy a multik profitra törekszenek

Az LMP-s Sallai Róbert Benedeknek két sajtónyilatkozat keltette fel a figyelmét: az egyik Orbán Viktor Handelsblattnak adott interjúja, a másik pedig az Audi-gyár támogatását érintette. Az LMP azért döbbent meg, mert a kormány azt mondta, a kkv-kat akarják támogatni, ehhez képest a multikat nyomják pénzzel. És ez a pénz kiáramlik az országból, mert a profitra törekszenek, és ezt a profitot kiviszik az országból, ahelyett, hogy befektetnék.

Sallai azt akarja megtudni, miért folytat a kormány álszent politikát.

Fodor Gábor nemet mond Lenkovicsra

A Magyar Liberális Párt szerint nem lehet komolyan venni az Alkotmánybíróság elnökéről döntő parlamenti szavazást, ezért a párt elnöke nem fogja támogatni a testület élére jelölt Lenkovics Barnabás megválasztását. Fodor Gábor hétfői sajtótájékoztatóján komédiának nevezte a választást, mert szerinte a Fidesz kormányzása alatt az Ab-t kiüresítették és megszünt a testület értelme.

Az Együtt-PM-től Szelényi Zsuzsa szintén úgy nyilatkozott, hogy semmilyen körülmények között nem tudják támogatni Lenkovics Barnabás megválasztását. 

A DK-ban politizáló független képviselők nem vesznek részt az Alkotmánybíróság elnökének megválasztásáról szóló titkos szavazáson.

Kapolyi Lászlóra emlékeznek

A szombaton elhunyt Kapolyi Lászlóra emlékztek egyperces néma felállással a képviselők. Előtte Kövér László olvasta fel szakmai önéletrajzát.

És kezdődik

az őszi ülésszak 21. ülése.

Karácsony előtt ránk köszönt a remény

Az LMP a multiknak nyújtott támogatásokról, az MSZP a korrupcióról, a Jobbik a súlyosbodó külügyi válságról beszél majd. Rogán szokás szerint a közös dolgainkról fog elmélkedni.

Ismét üdítő lesz viszont a KDNP felszólalása, akik soha sem aktuálpolitikai kérdésekről beszélnek felszólalásaikban. Hoffmann Rózsa felszólalásának a címe: "A remény üzenete. Pápalátogatás Strasbourgban."

Lenkovicsot megválaszthatják

Az Országgyűlés mai ülésén az Alkotmánybíróság elnökévé választhatja Lenkovics Barnabást, a testület jelenlegi tagját.

Paczolay Péternek, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökének megbízatása 2015. február 24-én jár le, a törvényi előírások értelmében utódját három hónappal korábban lehet megválasztani. A parlament az Ab tagjai közül választhatja ki a testület elnökét, akinek személyére Kövér László házelnök tett javaslatot pénteken.

Amennyiben a jelenlegi országgyűlési képviselők kétharmada egyetért a fideszes politikus kezdeményezésével, Lenkovics Barnabás lehet az Alkotmánybíróság új elnöke, aki a titkos szavazást követően le is teheti esküjét az ülésteremben.

Az Ab-elnök-választás után határozathozatalokkal folytatódik az ülésnap, a képviselők döntenek például az egységes elektronikuskártya-kibocsátási keretrendszerről, a központi címregiszter létrehozásáról, továbbá módosíthatják a jogállási törvényeket.

A hét első ülésnapjának végén a kormány azon törvénymódosító javaslatáról kezdődhet vita, amely létrehozná az Állami Egészségügyi Ellátó Központot a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) helyett, továbbá 39 új pszichoaktív anyagot helyezne tiltólistára. Az Országgyűlés a héten szerdáig ülésezik.

1 2