Rettegjetek brókerek! - percről percre az Országgyűlésből
Utolsó frissítés:
Ha a parlament négyötöde belemegy, már kedden dönthenek arról, hogy brókerbotrányban érintett vállalatok cégcsoportjai, a vállalatok vezetői, felügyelőbizottsági tagjai és egyes könyvvizsgálói vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az okozott károkért.
Most érkezett
Szakács László gyógyszer-monopóliumtól tart
A szocialista képviselő új monopolhelyzetet vizionál a gyógyszer-nagykereskedelem terén, vajon kiszervezésre kerül-e az ágazat, mi lesz az EKI sorsa, az OTH végzi-e a beszerzést és terítést, és lesz-e gyógyszernagykereskedő?
Rétvári Bence válaszol, az EKI egy költségvetési szerv, beszerez, cserél, selejtezik, ügyet intéz, rengeteg feladata van. Nem várhatóak jelentős változások, változott egy törvény, a gyógyszer-nagykereskedelmi tevékenység bekerült a létfontosságú tevékenységek körébe. Ez védelmet jelent, amit a gyógyszer-nagykereskedőkre is ki kell terjeszteni. Ennek procedúrája bonyolult, ezt Rétvári ismerteti. Ez nem befolyásol azonban tulajdonosi szerkezetet, akár létfontosságúvá válik egy nagykereskedő, akár nem.
Szakács László problémákról számol be, átgondolatlannak tartja az átalakításokat, nem fogadja el a választ.
A Ház elfogadja.
Percről percre
Mengyi a felminősítésekről kérdez
Mengyi Roland fideszes képviselő az ország gazdaságának felminősítéséről interpellál. Magyarország már csak egy lépésre van a befektetésre ajánlott kategóriától. Mengyi sorolja a javuló számokat, és arra a következtetésre jut, hogy a helyes kormányzati cselekvések miatt történt mindez. "A felminősítés milyen hatással van Magyarországra?" kérdi meg Mengyi, és mindenki körömrágva várja a választ.
Tállai András elismeri, hogy az ország kiváló makrogazdasági mutatókkal rendelkezik. Majd ecseteli és sorolja ezeket, miközben a mögötte ülő képviselők folyamatosan "üvöltöznek", ahogy Tállai fogalmaz. BB+ a magyar államadósság besorolása, amire a piacok is számítottak, de a felminősítés gyorsabban következett be a vártnál – ez Magyarország elismerése. A két másik nagy hitelminősítő is követni fogja a Standard&Poor's példáját. Jó gazdasági pályán vagyunk, és minden szép.
Mengyi annyira ért egyet, ahogy csak tud, kitér arra, hogy a makrosikereket a mikroszinten is "jelenítsük meg".
Sallai: van földadó, vagy nincs?
Sallai R. Benedek (LMP) a földadóról kérdez. Tállai szerint ugyan nincs, de a földművelésügyi miniszter annak visszavonását kéri bizonyos önkormányzatoktól. Ez lenne az utolsó eszköz a települési önfinanszírozáshoz? Ez szembemegy a kormány 2012-es véleményével. Valaki hazudik. Tállai hazudik, vagy Fazekas Sándor nem tudja, mi folyik az országban?
Fazekas válaszol, visszautal Sallai előbbi nyelvbotlására, majd rámutat az LMP-s képviselő fejében dúló káoszra. A földadóról megalapozatlan beszélni. Termőföldadó Magyarországon nincs, települési adó van. Az önkormányzatoknak van joga kivetni ilyet, aminek tárgya lehet termőföld, de alanya mezőgazdasági gazdálkodó nem. A 3197 település közül 13 vezetett be termőföldre települési adót, nem mindegyikük van tisztában a jogszabályi korlátokkal.
Sallai a választ nem fogadja el, a gazdálkodókra át fogják hárítani a terheket
A Ház elfogadja a választ.
Jön az országos fogyatékosságügyi program
Vejkey Imre (KDNP) a fogyatékkal élők integrációjával kapcsolatban kérdez. Ma 73 ezer ember gyengén lát, 9 ezren pedig vakok. a kormány új intézetet épít Tatán a rehabilitációért. A fogyatékkal élőket foglalkoztató cégek esélyt adnak a sérülteknek az integrációra, és a társadalom is profitál. Milyen eszközökkel segítik a fogyatékkal élők integrációját?
Rétvári harmadszorra is: konkrét programokat hoz fel, Nyolc pont (autizmus szempontú rendszer), RÉV projekt (megváltozott munkaképességűek képzéséért), Kontakt (siket, nagyothalló, siket-vak személyek számára videotolmács rendszer), a kormányablakok, -hivatalok akadálymentesítése, egyéb szolgáltatások. Holnap dönt a 2015-25 Országos Fogyatékosság-ügyi Program elfogadásáról a Parlament, ezt ismerteti Rétvári. Önálló élet szabadsága, támogatás.
Vejkey elfogadja a választ, melyből kitűnik, hogy a kormány programja tartalmazza a kívánt célokat. "Köszönöm."
Dúró: A Híd túl messze van
Dúró Dóra (Jobbik) a Híd programot kéri számon a kormányon. Az előző tanévben több mint 120 ezer órát mulasztottak ebben a formában, a Híd programban több mint 40%-os a lemorzsolódás, nagyobb, mint a szakképzésben. Kéne több forrás, gyógypedagógusok, hisz sok a sajátos nevelésű igényű tanulók aránya. hogyan csökkenti a lemorzsolódást a kormány?
Rétvári Bence ismét: a probléma fontos, 2014 novemberében ezért fogadták el a Híd programokat is. Fontos az előrejelző rendszer kiépítése, hogy tudjuk, ki fog hamarosan lemorzsolódni. Fontos a kötelező óvodáztatás is, amely 3 éves kortól segít a hátrányos helyzet csökkentésében. Az eddigi számok: a program általános javulást hozott a teljesítményben, van mód egyéni fejlesztésre, a pedagógusok meg képezhetik magukat. Rétvári élteti a Tanodai Programokat vagy az Arany János programokat, amelyekben több mint 4000 tanuló vesz részt. A Híd programban 2300 fő részesül személyre szabott oktatásban, ez 30%-kal több.
Dúró három kérdéséből egyre sem kapott választ. 120 ezer igazolatlan óra a rendszerben: baj. Magyarországon öt megye van, amelyben 40%-os a hátrányos helyzetű gyerekek aránya, ehhez a 2300 férőhely a Híd-programban kevés.
A Ház elfogadta a választ.
Tukacs István: hálapénz, orvos-elvándorlás
Naponta három orvos hagyja el az országot, a csipszadó sem nagyobb fizetést, sem soványabb magyarokat nem eredményzett. A hálapénz hungarikum. Fel kell számolni, az orvosokat itthon kell tartani, de ez nem megy. Mvel lehet felszámolni a hálapénzt? Sikerült megakadályoozni az elvándorlást? Hogy lehetne tényleg? Mit gondolnának egy valóságos biztosítóról? Mikor hagynak fel az ötleteléssel?
Rétvári Bence válaszol: Nem ötletek, eredmények és hosszútávú stratégia van. Az ágazatban sosincs elég pénz, a legfontosabb a bérnövekedés: 95 ezer emberről van szó - több mint 70 milliárd forintból 27%-os emelést kaptak, ami lehetne több, de ennyire tellett. Az elvándorlás a rezidenseket érintette leginkább, s 2012-től csökkent a külföldi munkavállaláshoz bizonyítványt kiváltó orvosok száma. A rezidensek az ösztöndíjprogramban havi netto 100 ezer forint pluszért kötik magukat röghöz, 1700 érintett vállalta. Az ösztöndíjrendszer más teülretekre is kiterjedtek, a képzés rugalmasabb lett, a háziorvosok idén 10 milliárdos pluszpénzt kaptak.
Tukacs nem fogadja el a választ. Sok a stratégia, a GDP-arányos forrásbővülés nem elég.
A Ház elfogadja.
Tállai András reagál, lezárulnak a napirend előtti felszólalások
Elgondolkodtató, ami történ, valóban, mondja az államtitkár. Először a kormány rendezte a devizahitelesek ügyét, amely problémát a szocialistáknak köszönhet a Fidesz, majd jött a többi "rejtett bomba", amit a Fidesz hatástalanított. És most jött a brókerbotrány. Ami szintén a szocialista kormányok bűne, akik csak olajat öntöttek a tűzre. Az MSZP is csak a Quaestor-ügyben követelt volna gyorsabb reagálást, holott a Buda-Cash-letartóztatásra is ugyanannyi idő alatt került sor. Az új pénzügyi felügyelet leplezte le a csalásokat, ez az összevonás (PSZÁF-MNB) gyümölcse. Új feladatok vannak, új törvényeket kell hozni, hogy ilyesmi ne fordulhasson elő. Fontos a kártalanítás, a kormány a legjobb megoldást keresi a törvényi és uniós kereteken belül. A brókertörvény szavazása megmutatja, mennyire segíti a rendteremtést az ellenzék.
A fideszes Bánki interpellál és megnyugszik
A fideszes Bánki Erik a Buda-Cash-kapcsán érdeklődik, hol van a pénz. A választ sejtjük, "az arcátlan brókerek sportautóiban" és egyéb vagyontárgyaikban. A károsultak csak vagyonuk töredékét látják viszont. A Buda-Cash-vezetők feleljenek a saját vagyonukkal a kárért, Bánki ezzel már a brókertörvényt népszerűsíti. Az uniós szabályoknál szigorúbb rendszer kell, ki kell szűrni a kettős könyvelést és egyéb trükköket. "Ki fog fizetni?", kérdezi az államtitkárt Bánki.
A megszólított Tállai András előáll az NGM-jogszabálymódosítási történettel – sűrűbb ellenőrzések, a betétvédelmi alap kifizetései gyorsabbak és gördülékenyebbek lesznek, nem lesz önrész, a bírságolási szabályok szigorúbbak lesznek, és a jó üzleti hírnév is bekerül szabályozóként a törvénybe. A Buda-Cash-ügyben eddig 68 milliárd forintnyi vagyon biztosítva van, ez elég fedezetnek tűnik a 62 milliárdnyi kárra. A brókertörvény szerinte meg fogja gátolni, hogy kimenekíthetővé váljanak az elcsalt pénzek.
Bánki Erik nem túl meglepő módon megnyugszik, hogy a kormány mindezt megtette, és ismét előadja a brókertörvény politikai szólamait – elfogadva a választ.
Sallai R. Benedek (LMP) díszmagyarban kérdez
Sallai és Schiffer András LMP-s képviselők Szijjártó felmentéséről és a felelősségről interpellálnak, Sallai díszmagyarban beszél: először áttekinti a Quaestor-ügyet, különös tekintettel a Szíjjártó-Tarsoly-Kiss Szilárd összefonódásra és az MNB-PSZAF-összeolvadásból fakadó anomáliákra. Az új felügyelet nem engedélyezhette volna a Quaestor-kötvénykibocsátást. Szíjjártónak mennie kéne, az MNB-nek vissza kéne térnie a régi ügymenetre.
Magyar Levente, gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár válaszol, a kormány komoly cégnek vélte a Quaestort, mindenki meglepődött a bebukáson. A moszkvai vízumközpontja a Quaestornak létezett, de nem volt egyéb kapcsolat, és rögtön fel is függesztették az engedélyét. Magyar áttekinti a keleti nyitás és országok eredményeit. A felügyelet: a károsult befektetőket segíteni kell, kártalanítani kell, törvény is módosul az NGM honlapján megtalálható a szöveg. Legyen sűrűbb átfogó ellenőrzés a befektetési cégeknél, Magyar részletesen sorolja a változtatásokat. Az MNB eddig is erőteljesen léptett fel a szabálytalan cégek ellen. Nincsenek morális és egéyb gondjai a kormánynak.
Sallai nem fogadja el a választ. Nem mulasztás, ha ennyire megdöbbenti őket ez a csőd? Nem hivatalos, hanem személyi kapcsolat volt a céggel. Összefonódások, épp ez az. Az MNB felügyelőbizottságát újra fel kellene állítani, ha annyira tenni akarna a kormány.
A Ház elfogadja a választ
Hetvenszeres adó pálinkafőzésre, kérdezi a Jobbik
Magyar Zoltán (Jobbik) a pálinkafőzés elbukásáról interpellál, felidézve először a múltat, a "megalázó cefrézés" időszakát, majd a pálinkafőzés hajnalának hasadását, amikor az Orbán-kormány lehetővé tette az otthoni főzést. De ma már nincs adómentes otthoni főzés-főzetés. A bérfőzdéket működtető családokat ki fogja kártalanítani? Évente 12 millió liter otthon főzött pálinka készül, 1500 ember állása forog veszélyben. 72 ezer forintra növekedhet az éves adó, ez elképesztő. Mikor és hogy kártalanítják a bérfőzdéket? – kérdezi Magyar, kié a felelősség az átverésért?
Tállai András államtitkár válaszol, Magyar az EU-val vitatkozik, és akkor felül kell vizsgálnia a Jobbiknak az EU-tagságunkat. Tudtuk, hogy az EU ezt nem fogja örökre engedni, 5 év után meg kellett szüntetni, de öt évig legalább lehetett – most pedig kötelezettségszegési eljárást kockáztatunk. Adó mindig is volt. A kormány megpróbál olyan szabályozást kialakítani, hogy mindenki folytathassa az otthoni főzést. Az EU nem fogadta el az 1000 Ft/ főző megoldást, amit az önkormányzat szedne be, más megoldást kell találni, április végéig van még idő. De nem nő hetvenszeresére az adó, ezt leszögezi.
Magyar egyetért, hogy Brüsszellel is gondja van, de a kormány a csatlakozási szerződésben nem gondolt a probléma proaktív rendezésére, Ausztriát kellett volna követni e téren. Ki a felelős, mik a megoldások, nem volt semmilyen konkrétum a válaszban, nem fogadja el.
A Ház elfogadja.