percről percre

Rettegjetek brókerek! - percről percre az Országgyűlésből

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Ha a parlament négyötöde belemegy, már kedden dönthenek arról, hogy brókerbotrányban érintett vállalatok cégcsoportjai, a vállalatok vezetői, felügyelőbizottsági tagjai és egyes könyvvizsgálói vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az okozott károkért.

Most érkezett

Napirend megalkotása, interpellációk

A Ház napirendi ügyekben, bizottsági személyi kérdésekről dönt.

Majd jönnek az interpellációk 120 percben.

Szakács László interpellál az egészségügyi háttérintézményekben történő változásokról, átszervezésekről. Forráskivonás vagy hatékonyságnövelés várható? Sodródás van, pótcselekvések, szépségtapaszok. Összevonások, szétszedések intézményi szinten, nincs egy stabil igazodási pont a rendszerben, miközben óriásiak a veszteségek. Milyen átalakítások várhatóak, kérdezi Szakács, az államtitkárt.

Rétvári Bence válaszol, Szakács már elkésett, lezajlott az átalakítás, 17-ből 12 intézmény maradt, a célból, hogy népegészségügyi irányelvek teljesüljenek. Egy hónapja működik az új rendszer, eddig jól. Ami lezajlott: az ÁNTSZ hatáskörébe tartozó korábbi 8 intézet, háttérintézmény szigetszerű volt, átfedések voltak tevékenységben, profiltisztítás és hatékonyságnövelés volt. A struktúra átláthatóbbá vált, Négy nagy típusra vált szét a háttérintézmények rendszere. A GYEMSZI helyére az ÁÉK lépett. A vérellátó szolgálat is az utóbbi alá került. Rétvári részletesen ismerteti az átalakulás hatóköri, rendszertípusú változásait.

Szakács nem fogadja el a választ, mert Rétvári nem felelős a területért, és lopakodó a változtatás, nincsenek egyeztetések.

A Országgyűlés elfogadja.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A vizes vb-s törvény is gyorsított eljárásban részesül

Ugyanígy szavaz a Ház a vizes vb rendezéséhez kapcsolódó törvény módosításához, a jelenlévők 4/5-e szükséges, ez is átment 173 igen szavazattal, most a napirendről szavaznak.

Elfogadta a Ház a brókerbotrány gyorsított tárgyalását, holnap már szavazható is

A Ház szavaz a házszabálytól való eltérésről, 170 igennel, 7 nemmel és tartózkodás nélkül elfogadta, hogy a brókerbotrány törvénymódosítása ma átessen a részletes vitán, s már holnap szavazható legyen.  

Kampánybejelentés Tapolcán?

Korózs Lajos (MSZP) a tapolcai időközi választás kapcsán tett Zombor Gábor-látogatás miatt kérdez. Az államtitkár rengeteg fejlesztést ígért a tapolcai kórház kapcsán Tapolcán, amivel nincs baj, csak épp itt egy régi, elhúzódó beruházás újként való eladásáról van szó. Vajon választás nélkül is megszületett volna a bejelentés? A többi, nem választó térség mire számíthat?

Rétvári Bencének jó híre van, országszerte 400 projekt 500 milliárd forintos értékben épül, fejlődik. A Tapolcán létesülő fejlesztést számszakilag is kibontja - egynapos sebészet, hospice etc. De az nem igaz, hogy ez a választás miatt lett most bejelentve, a döntések korábban megszülettek, 2012-ben, 2013-ban. "Ez nem kampányjellegű bejelentés" mondja Rétvári, majd visszaszúr a vizitdíjra és a kórházi széfekre (az ülés elején megemlékeztek a nemrég elhunyt Molnár Lajosra).

Korózs nem fogadja el a választ, mert hát egyfelől a kampány idején történt a bejelentés, másfelől a Fidesz 300 milliárdot kivont az egészségügyből, ahol forradalmi hangulat van, és szégyenletesek az állapotok.

A Ház elfogadja Rétvári válaszát.

Rogán Antal szólal fel

Először kifejezi gyászát a Germanwings katasztrófája a kapcsán a jelenlévő német politikusok felé.

Aztán rátér a brókerbotrányok ügyére. Az ellenzékiek legszívesebben a Quaestor-ügyől beszélnének, holott épp a megújult felügyelet miatt bukott ki botrányok sorozata. A szocialista kormány alatt már folytak a csalások, a PSZÁF elnöke épp a kérdéses időszakban Schiffer András egyik rokona volt – az ellenzéknek ezért kényelmetlen a többi ügyről beszélni (Vajon Harrach Péter mit szól ehhez az érveléshez?). A kártalanítás folyamatban van. Tízezer embert polgári úton kell kártalanítani, ezért is nyújtotta be a Fidesz a brókertörvény módosítását ma. A büntetőeljárás megindítása előtti egy évben létrejött tranzakciók kapcsán legyen zár alatt a vagyon, ez az elképzelés.

Magyar Levente válaszol

A kormányoldal: Tarsolytól nem kaptak információt a közelgő csődre. Február 25-én született döntés a közpénz kimentéséről, a formális döntés később született meg, mert az illetékes Japánban volt. Egy forint nem veszett el, minden visszakerült a Quaestortól, minden egyéb hazugság. Erkölcsileg rendben van, mert közvagyonról van szó, azt menteni kell. Nem a kisbefektetők elől, állampapírokról volt szó. De valóban készpénzben kapta vissza az állam az állampapírokat, ami kérdéseket vet fel valóban, de nem állami részről. Az igazságszolgáltatás független, abba a kormány nem szól bele. A közvagyon jó helyen van, megvan. A kisbefektetők vagyona miatt kell aggódni, ami pedig erről akarja elterelni a figyelmet, az porhintés.

Kövér elemez, Lukács luxusvilláz

Az ellenzékiek hatszor annyit bontanak rendet, mint a kormány, mondja a házelnök.

Lukács Zoltán (MSZP) a Quaestor-ügyet veszi át kronológiailag, volt-e levél, vagy nem, és végigveszi a kormányzati kommunikáció inkonzisztenciáit. "Nem tudni, mennyire szokás, hogy egy bukott cég a külügyminiszteren keresztül érintkezik a miniszterelnökkel." Hogy kerülhettek közpénzek kockázatos cégekbe, befektetésekbe, s hogy lehet, hogy 25-én már tudták, a befektetések kockázatosak, de március 9-éig nem történ semmi? Tarsoly 17 napig azt vitt ki a cégből, amit akart, mindent megtehetett, s most már az is kiderült, Tarsolynak semmije nincs, nincs mit lefoglalni.

A miniszterelnök tudta, mi lesz, de nem figyelt másra, csak az állam pénzeire, és tán egyéb fideszes potentátok is informálva voltak, hogy mentsék ki a pénzüket. Mindenkinek nyilatkozni kéne, hogy érintett volt-e, a szocialisták készek arra, hogy ez ügyben nyilatkozzanak. Az MSZP kikéri a 25-i kormányülés leiratát, mert nincs bizalma Orbánban.

L. Simon egyetért

És sajnálkozik. A székely menetelés idején egy pillanatra úgy tűnt, a pártok félreteszik a napi különbségeket, megtalálni látszódott a nemzeti minimum. (L. Simon a megbékélés jegyében azért felidézi, ki nem állt a székely menetelés ügye mellé – Gyurcsány Ferenc.) Az elmúlt egy év vitái azonban szertefoszlatták az illúziókat. Az ellenzék ügyeket kreál, olyan ügyeket vesz elő, amik az acsarkodást szolgálják. Ami rossz az embereknek, jó az ellenzéknek, mondja az államtitkár. Mindent rá lehet fogni a kormányra, mindenért a kormány a hibás. Nem az összefogásban érdekelt az ellenzék. A szembenállásból kovácsol rövid távú politikai tőkét. Mi viszont szívesen látjuk az ellenzéket partnerként, mondja L. Simon. "Álljanak mellénk! Támogassák a kormány nemzetegyesítő programját határokon innen és túl!" Harrachnak igaza van, hogy a stílus egyre rosszabb. Mutassunk példát, tűrjük a bekiabálásokat, amiket nem is hallani a tévén keresztül – erre is borítsunk fátylat, zárja L. Simon.

Harrach Péter emelkedik szólásra

Délelőtt még úgy tűnt, képesek lehetnek a pártok kommunikálni, de most rosszabbnak látszik a kommunikációs helyzet. A pártok megszólalásait a közös nemzeti érdek és a másik tisztelete kéne irányítsa, most viszont mélyponton van a politikai kultúra. Az embernek van jobbik és rosszabbik énje, "a világban sok szép alkotás van", a gyűlölet nem igényel okot, van, megjelenik, és ez tönkreteszi a közéletet. És akkor az alpári stílusról nem is beszéltünk, sikk lett a bunkóság. A nagyvállalkozó trágár, sokan csúsztatnak, kiforgatják a szavakat. Alaptalan gyanúsítgatás az utolsó eszköz – a besározás a legfontosabb. Mi a megoldás? Mindenki hozza ki magából a jobbik énjét – konkludál Harrach.

Tállai András válaszol

Orbán Viktor megvédte a közpénzt, válaszol az államtitkár, nem kárt okozott. A miniszterelnök az esküje szellemében intézkedett. Az ellenzéki pártok keveset beszélnek arról, mi is történik a károsultaknak. Könnyű azt követelni, hogy mindenkinek mindent vissza, de vannak törvények és EU-s irányelvek. Egyfelől nyomozni kell, e tekintetben a nyomozati szervek végzik a munkájukat, előzetes letartóztatások vannak. A kormány változtatja a törvényi hátteret, szigorítja az ellenőrzést, és véget vet a több mint tízéves bűnsorozatnak. A Quaestor esetében minél szélesebb körben legyen kártalanítás, az ellenzék ne politikai vádaskodásban járjon elöl, inkább támogassák a Fidesz előterjesztéseit, és akkor már nem kell miről beszélni a Parlamentben legközelebb.

1 2 3 4