percről percre

Rettegjetek brókerek! - percről percre az Országgyűlésből

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Ha a parlament négyötöde belemegy, már kedden dönthenek arról, hogy brókerbotrányban érintett vállalatok cégcsoportjai, a vállalatok vezetői, felügyelőbizottsági tagjai és egyes könyvvizsgálói vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az okozott károkért.

Most érkezett

Szél Bernadett kérdez

Az LMP-s képviselő a miniszterelnöki esküt idézi, és ebből azt vezeti le, hogy Orbán Viktornak a Tarsoly-levél kézhezvétele után rögtön a rendőrséghez kellett volna fordulnia. Ez elmaradt, ezért a felelősség a Fideszt terheli. Hiába az egyre kínosabb magyarázkodás, a kormány eltőzsdézte az emberek pénzét. Az utolsó félretett forintok ragadtak bent. A kisbefektetők kapják vissza minden egyes fillérjüket, "kiállunk azért, hogy a rendszer megváltozzon" – mondja Szél.

Azon személyek vagyona is kerüljön zár alá – mondja a képviselő –, akik nem tették meg a szükséges lépéseket idejében Orbántól a MNB-PSZÁF-érintettekig. A kormánynak gondoskodni kell a "kormánykárosultakról", hisz van pénz, ha az MNB palotákat vesz. Az LMP letette a javaslatát egy erősebb pénzügyi felügyeletről, de elutasította a házbizottságban a kormány – ez elgondolkodtató. "Offshore-lovagok" garázdálkodnak az emberek pénzével, rossz a rendszer, és ennek megváltoztatását az LMP támogatná törvényjavaslatokkal is.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

L. Simon válasza

Az államtitkár először visszautasítja a vádakat, majd rátér a szocialista kormány alatt kapott fejlesztési hitelre. Hozzáfűzi, hogy az érintett szerződést később módosították. "A kormány nem tőzsdézett!", hanem a Magyar Nemzeti Kereskedőház letétbe helyezett kötvényeket, ezeket a mai napig biztonságban tudhatjuk.

Nem voltak bennfentes információk sem – mondja L. Simon. "A kormány felelősen járt el", előrelátó, "a jövőbe látó" megfontolás volt ez, a közpénz így nincs veszélyben. A kormány megtesz a károsultakért mindent, ilyen lépés szerinte a ma benyújtott Buda-Cash-törvény javaslata is, amit holnap el is fogadhat az Országgyűlés.

Elszámoltatás pedig volt, hiszen Tarsoly Csabát letartóztatták. A Jobbik hiába nyújtott be 24 módosítást, ezek keresztülvihetetlenek voltak, s arra kéri őket, hogy inkább a mai törvényjavaslatot támogassák. "Mi mindig magunkra maradtunk, amikor meg kellett reformálni a pénzügyi rendszert" – mondja L. Simon.

Vollner napirend előtt

Vollner János (Jobbik) a Quaestor-ügyről kérdez napirend előtt. Több kérdést is intézett az ügyben kormányzati képviselőkhöz. Bevezetőként áttekinti az események előzményeit: a szocialisták idején kezességvállalás történt, amit a Fidesz-kormány eltussolt, nem lett felelősségre vonás.

Véleménye szerint az Orbán-kormány hazudott, amikor az alacsony kezelési költségekkel magyarázta a Quaestor kiválasztását. A bennfentes kereskedés is elképzelhető szerinte. A Jobbik ezért követeli, hogy ismerjük meg azon személyek és cégek nevét, akik az utolsó időszakban pénzt vettek ki a cégből – erről a párt személy szerint is megkérdezi a képviselőket.

Csak a Jobbik hozta eddig létre a családtagok vagyonát vagyonbevallás keretében, miközben a Kulcsár-ügy húzódik, és a Fidesz-kormány tétlen. A pénzt ellopják, a holdudvarban eltűnik, elszámoltatás sosincs, miközben a témát érintő jobbikos törvényjavaslatokat mindig leszavazzák – zárja felszólalását a képviselő.

1 2 3 4