Vona: tegnap megtörtént a valódi fülkeforradalom
Utolsó frissítés:
Nem volt örömóda a parlamentben, a Jobbik győzelmét rezignáltan vette tudomásul mindenki. Vona Gábor higgadtan azt kérte a Fidesztől és az MSZP-től, ne nácizzák a Jobbikot. A Fidesz szerint még mindig megvan a 65 százalékos többségük, és ez a lényeg. Az MSZP inkább nem beszél a jobbikos győzelemről. Kövesse a parlamenti ülést a hvg.hu-val!
Most érkezett
Vona azt kéri, ne nácizzák a Jobbikot
Vona Gábor meglehetősen higgadt hangvételben közölte, hogy történelmi győzelem született tegnap Tapolcán. Tisztességes körülmények között nyertek, ráadásul Vona szerint, ha létezik fülkeforradalom, akkor az tegnap történt meg.
A Jobbik elnöke szerint új helyzet van Magyarországon, újra kell gondolni a pártok stratégiáját, és ehhez tanácsot is adott a pártoknak, illetve kért is pár dolgot:
- Az MSZP és a Fidesz fejezze be a nácizást, mert nem igaz, a Jobbik ugyanis egy néppárt
- Lehet előhúzni vadhajtásokat (e-maileket, sms-ket), de ezeket bízzák inkább rá
- Szakmai érdemi vitákat javasol az Országgyűlésben
- Jobbikosoktól azt kéri, ne zengjenek örömódát
Percről percre
És kezdődik a jobbikozás
Látszik, hogy a Jobbik nyerte a választást, és nem az MSZP, mert akkor a szocialisták örömódáztak volna, és nem összevissza beszélnének a brókerügyről – válaszolt L. Simon László.
Brókerkormányzott egyet az MSZP
Aktuális ügyekről címmel beszélt az MSZP napirend előtt: persze nem a jobbikos győzelemről, hanem a brókerbotrányról. Az MSZP-s Tóth Bertalan ugyanazt mondta el, mint amit a párt hangoztat hetek óta: a brókerkormány előbb menekítette ki a saját pénzét, mint hogy szólt volna a kisbefektetőknek.
A szocialisták szerint a brókerbotrányra hozott törvényjavaslat több sebből vérzik, például házszabályellenes, és egyébként sem vizsgálja Orbán vagy Matolcsy György felelősségét.
L. Simon László örül, hogy a kormány segíthetett
Személyesen látogat el minden olyan városba Orbán Viktor, amikkel stratégiai megállapodást köt a kormány.
A KDNP köszönetet mondott Orbánnak
Firtl Mátyás soproni képviselőként megköszönte, hogy a város szerződést írhatott alá a kormánnyal. KDNP-s képzavar: És olyan nagy korszak kezdődik a város életében, hogy visszakerül a történelem főutcájába.
Kivándorlás: összevissza beszélt az államtitkár
Czomba Sándor államtitkár válaszolt, és nem sikerült megvédenie a kormányt ebben a kérdésben.
Szerinte 2010 óta a bruttó bérek reálértéken 11,7 százalékkal nőttek a családi adókedvezménnyel, anélkül pedig 5 százalékkal. Amúgy pedig 2006 óta gyorsult fel a kivándorlás az államtitkár szerint.
Czomba hosszasan magyarázta azt is, hogy a statisztikák annyira nem is igazak, és Romániában rosszabb a helyzet. Az államtitkár szerint a kérdés egyébként az, hogy kényszerként vagy lehetősségként éli meg az ember azt, hogy külföldön is tanulhat, munkát vállalhat. Ha az előbbi, azzal baj van.
Amúgy pedig nagyon sok a teendő, de sok mindent meg is tett a kormány.
El lehet menni: ez a kormány felelőssége
Szél Bernadett szerint a kormány semmit sem tesz a kivándorlás megakadályozásáért, sőt, titokban örül is neki. Mert a nyelveket beszélő, fiatal értelmiség költözik ki, aki nem kér a keleti nyitásból. A KSH adatai szerint ugyanis többen költöznek ki az elmúlt években, mint 2009 előtt.
Az LMP képviselője szerint nincs igaza Orbánnak, nem kalandvágyból költöznek ki a családalapítás előtt álló fiatalok, hanem mert nem látja a perspektívát, nincs munka. A kormánynak felelőssége van az egyre gyorsuló elvándorlásban – mondta Szél Bernadett.
Az LMP növelné a nettó béreket, fejlesztené az oktatást, a felsőoktatást, 450 ezer új munkahelyet teremtene, és a kkv-knak kedvező adórendszert vezetne be. A párt számít arra, hogy megszavazza azt a kormány.
Rogán helyett most Kósát hallgatjuk
Az LMP-s Szél Bernadett kezdi a napirend előtti felszólalásokat, aki a kivándorlásról beszél majd. A KDNP a történelmi város történelmi esélyéről, az MSZP pedig az aktuális ügyekről beszél majd. Nem meglepő módon Vona Gábor Rig Lajos tapolcai győzelme miatt szólal fel.
Rogán Antal helyett Kósa Lajos beszél a Fidesz nevében „az ország előtt álló kihívásokról”.
Lecseng a brókerbotrány
Úgy tűnik, a Quaestor-botrány kezd lecsengeni, legalábbis nem minden szocialista kérdés erre irányul. Az ellenzék a kórházi adósságrendezésről, a katasztrófavédelmi vezetők álláshalmozásáról és az Orbán–Simicska-háborúról kérdez. Az Orbán–Simicska-háború következő áldozata a kelet-magyarországi vasútfejlesztés lesz? – kérdezi például Bagóné Borbély Ildikó Lázár Jánostól.
A Fidesz pedig arról faggatja a kormányt, miért áll ilyen jól a gazdaság.
Küldjünk-e katonákat az Iszlám Állam ellen
A képviselők ma nem szavaznak, azzal ráérnek holnap is. Viszont ma vitáznak a javaslatokról. A képviselők így hétfő este szólhatnak utoljára hozzá a kormány azon kétharmados támogatást igénylő előterjesztéséhez, amely lehetővé tenné a magyar részvételt az Iszlám Állam elleni nyugati koalícióban, az iraki Erbílben.
A rendőrök és katonák bérének emeléséről szóló kormányzati előterjesztések vitája a keddi szavazások előtt folytatódik és ér véget. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője pénteken az ellenzék támogatását kérte az ehhez szükséges kétharmados törvényekhez. Emlékeztetett, a javaslatok alapján az idén 30 százalékkal, majd azt követően évente 5-5 százalékkal, így 2019-ig bezárólag összesen 50 százalékkal nőnének a bérek az ágazatban.