Orbán ismét elismerte: végig tudta, hogy nem lesz halálbüntetés
percről percre

Orbán ismét elismerte: végig tudta, hogy nem lesz halálbüntetés

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idén 85 éves Helmuth Kohl tiszteletére szervezett konferenciát a XX. Század Intézet és a Konrad Adenauer Stiftung. A kereszténydemokrata exkancellár érdemeit Orbán Viktor mellett több magas rangú német és magyar politikus is méltatta. A kormányfő itt fejtette ki politikai hitvallását, mely szerint "Nincs kettős erkölcs. Egy erkölcs, egy ember, egy személyiség, egy életút".

Most érkezett

Vogel szerint figyelnek Orbánra

Bernhard Vogel szerint Európa megtanulta, hogy érdemes odafigyelni arra, amikor Orbán Viktor megszólal.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Európa elveszítheti az arcát

A halálbüntetésnél fontosabb kérdésnek nevezte a menekültügyet. Szerinte olyan mértékű népvándorlás zajlik az egész világon, ami egész kontinensek civilizációs arcát megváltoztathatják. "Ha egyszer elhibázzuk, örökre elhibáztuk" - érzékeltette a miniszterelnök a kérdés súlyosságát.

Orbán szerint a multikulturalizmus azt jelenti, hogy "különböző civilizációs gyökérzetű kultúrák" élnek egymás mellett, nem azt, hogy sok hasonló nemzetiségi kultúra él egy ország területén. Azt implikálta beszédáben, hogy a bevándorlók beengedésével megszűnik a keresztény európa, és a nemzetek kultúrája.

Orbán elismerte, hogy eddig is tudta, hogy nem lehet halálbüntetés

Orbán elismerte, hogy nem akarják bevezetni a halálbüntetést. Azt mondta igaza van a Bizottság elnökének, egyetlen tagállam sem vezetheti be ezt a büntetési formát, mert ellentétes az Unió mindenki által kötelezően elfogadott alapelveivel.

Orbán nem látja optimistán az európai gazdaságot

Orbán tavaly Kohl könyvét olvasgatta, mert a politikus szerinte egyszer már megmentte Európát, így most is érdemes őt olvasni, amikor Európa ekkora bajban van. A miniszterelnök szerint az euró bevezetése Kohl idejében általános népszerűségnek örvendett, de most szerinte a közös pénz már nem egy mindenki által üdvözölt projekt. "Brüsszelben úgy mondják ezt, hogy a projekt elakadt" - mondta Orbán.

Szerinte mérsékelt optimizmus uralkodik jelenleg az európai gazdaság kilátásaira nézve, de Orbán szerint ilyen optimizmusra sincs okunk. "Nincsenek olyan mély reformok, mint ahogy Magyarország megújította magát" - mondta Orbán, aki szerint európai mértékű lett a déli államokra jellemző válságkezelés, ami nem növeli az Unió versenyképességét.

Magyar, német, két jó barát

Orbán arról is beszélt, hogy a "falak elbontásá" megállhatott volna néhány tégla elhordásánál, de Kohl helyesen az utolsó tégláig el akarta pucolni az útból a romokat. Orbán szerint Magyarországon mindenki örült a német újraegyesítésnek, mert a magyarok nagyon szeretik a németeket, és így örülnek az ő örömüknek. Valamint pragmatikus okokat is felhoz: szerinte a német egység a magyar függetlenség garanciája is.

"Hogy kell ezt jól csinálni?" - kérdezte Orbán Kohltól

Orbán szerint a német egység nyitotta meg az utat Magyarország előtt, hogy integrálódhasson Európába, majd csatlakozhasson az Unióhoz. Ebben pedig Kohlnak nagy szerepe volt, Orbán "Isteni gondviselésnek" mondta, hogy ő vezette akkoriban Németországot. Amikor Orbán először alapított kormányt azon gondolkozott, kitől kérhetne tanácsot, végül Kohlt hívta fel, hogy "átbeszéljék a szakmát." Azt kérdezte Kohltól: "Hogy kell ezt jól csinálni?", valamint az erkölcsről is sokat beszélgettek állítólag. Kohl erre azt mondta: "Hagyjuk ezeket a zagyvaságokat. Ami jó a magánéletben, az a jó a politikában is. Pont." -- idézte fel Orbán találkozásukat.

"Nincs kettős erkölcs. Egy erkölcs, Egy ember., Egy személyiség. Egy életút." -- árulta el Orbán saját credóját.

Orbán bókolt Schüsselnek

Orbán Viktor nagy államférfinek nevezte Kohlt, akinek mindenki tisztelettel tartozik. Wolfgang Schüsselnek azzal bókolt, hogy szerencsés az az ország, ahol egy ilyen formátumú politikus visszavonulhat a mindennapi politizálástól, Schüsselnek látszólag nagyon tetszett a bók.

Schmidt Mária köszöntőjében maoistákról delirált

A XX. Század Intézet részéről, a Terror Háza igazgatója, Schmidt Mária arról beszélt, hogy 1989 jelentősége az 1789-es francia forradalomhoz, illetve a Német Császárság 1871-es kikiáltásához mérhető. Schmidt a Vasfüggöny és a berlini fal leomlása kapcsán arról beszélt, hogy az antkommunista forradalmak mindenki számára olyan történelmi élmények voltak, amilyenhez foghatóak ritkán adódnak egy ember életében. Példakáént említette Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésén elmondott beszédét, és a " Kelet-Német menekültek boldog könnyeit", amik akkor eredtek el, amikor beleszippanthattaka  szabadságba.

Schmidt éltette id. George Busht is Kohl mellett, akikről elmondta, hogy mindketten nagyformátumú politikusok, akiket nem tisztelnek annyira, mint megérdemlék. Pedig az emberek annyira szeretik őket, mint keveseket, szerinte Magyarorországon mindkettejüket megtapsolták, amikor itt jártak. Schmidt szerint azért nem kapja meg a két konzervatív politikus a nekik kijáró elismerést, mert az elitben ma is sok a "maoista, leninista és trockista", akiknek a két politikus elvette az illúzióit.

A 85 éves Helmuth Kohlt ünneplik

Idén áprilisban lett 85 éves a német újraegyesítés kulcsfigurája, Helmuth Kohl, aki Angela Merkel mentoraként is ismeretes. A kereszténydemokrata politikus 1982 és 1998 között volt német kancellár, 25 éven át pedig a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöki tisztségét is betöltötte.

Az évforduló alkalmából rendezett konferencián történészek mellett Orbán Viktor mellett több neves, konzervatív politikus is felszólal. Többek között német részről Bernhard Vogel, volt miniszterelnök, Wolfgang Schüssel, ex-kancellár, valamint Balog Zoltán, emberierőforrás miniszter, és Martonyi János, volt külügyminiszter is.

1 2 3 4