Lázár: Simicska és Csányi nem kap majd ennyi pénzt
Utolsó frissítés:
Lázár János állítása szerint nem szórakozásból és jókedvből építik fel a négyméteres kerítést a szerb-magyar határra, de mivel az unió nem segít, csak így tudják garantálni Magyarország biztonságát az átvonuló menekültektől. A kormány döntött arról, hogy 52,3 milliárd forintnyi hitelt vállal át a fővárostól, cserébe az állam kéri a Dagály fürdőt és környékét, illetve jóval kevesebb támogatást adnak a BKV-nak. Csányi és Simicska nem kap a jövőben annyi állami támogatást.
Most érkezett
Lázár beismerte: Vajna-ügyben hibázott
Lázár János beismerte, hogy ő hibázott, hogy nem terjesztette C-típusú átvilágításra elő Andy Vajnát, aki amúgy 2011 óta kormánybiztos. Hogy ezért felelősségre vonják-e, az Orbántól függ – mondta, és ezzel válaszolt a múlt heti kérdéseinkre is.
- Felépítik a négyméteres kerítést a szerb-magyar határon
- 52,3 milliárd forint hitelt vállal át az állam a fővárosi önkormányzattól
- 60 milliárd forint kezességet vállal a 3-as metró felújítására
- 2018-ban már csak 33 milliárdot kap a BKV a központi költségvetésből
- 40 milliárdból új Duna-híd épül Kalocsánál
- Lázár újabb levelet írt az EU-nak Gyurcsány miatt
Percről percre
Trafik-ügy: a 0-nál a 10 millió is több
Arra a kérdésre, hogy nem zavarja-e, hogy csak 2021-től lesz igazából 600 millió lesz a dohánykoncesszió, jövőre csak 10 millió, Lázár azt mondta, december óta bárki tehetett volna ajánlatot, de csak a BAT-Tabán Trafik tett ajánlatot. Szerinte az új rendszer jó lesz majd a családoknak és az államnak. Lázár szerint a 10 millió is jobb, mint az eddigi nulla forint.
700 ezer válasz a nemzeti konzultációban
Nem tudják még, ki építi a kerítést – válaszolt egy kérdésre Lázár. Giró-Szász András szerint 700 ezret küldtek eddig vissza a nemzeti konzultációból, és 30 ezren töltötték ki a kérdőívet az internetet.
A szerbektől függ, hol lesz a kerítés
Július elején dől el, hogy mi lesz akkor, ha a szerbek délebben építenek egy saját kerítést – mondta Lázár.
Arra a kérdésre, hogy miért nem kért az EU-tól a rendelkezésre álló forrásokból a kerítésre, a miniszter azt mondta, Pintér Sándor azt demonstrálta a kormányülésen, hogy "ide még egyetlen eurócent sem érkezett ebben az ügyben".
A miniszter szerint az okozza a problémát, hogy a jelenlegi uniós jog szerint, ha valaki belép Magyarország területére, akkor nem lehet visszatoloncolni őket a szomszédos Szerbiába. Viszont uniós országba vissza lehet toloncolni, így attól fél a kormány, hogy a nyugati országok Magyarországra küldik a saját területükre érkezett menekülteket. Ha lesz kerítés, akkor nem Magyarországon keresztül akarnak eljutni Nyugatra – magyarázta Lázár, miért kell mindenképpen megépíteni a határzárat.
Lázár megmagyarázta, miért nem vártak a nemzeti konzultációra
Hetek óta ez a legfontosabb kérdés az Európai Unió nyilvánosságában, mert ez a legsürgetőbb ügy, nem várhatunk mi sem – magyarázta Lázár, hogy miért döntöttek a kerítés építése mellett úgy, hogy meg sem várták a nemzeti konzultáció eredményét. "A helyzet 'fokozódik', nem várhatunk" – mondta a miniszter.
"Nem készülök puccsra Orbán ellen"
"Köszönettel tartozom, amiért felvették az építészek előtt tartott beszédemet" – mondta Lázár kitérve arról, hogy az Együtt politikusa felvette és nyilvánosságra hozta a miniszter június 8-i előadását. Szerinte fontos, hogy a bürokráciacsökkentésről beszéljenek az országban.
Ezt követően Lázár azon viccelődött, hogy az Index kiemelte a szövegből, hogy puccsra készül és ezt a címet adta a beszédről szóló cikknek. Szerinte, ha a beszédet elolvassák, akkor kiderül, hogy a bürokráciát és nem Orbánt akarja "megpuccsolni", ezért segítségül kell hívni a szakmai szervezeteket.
Nem segítik a minisztériumok Lázár harcát
Kérdésre válaszolva Lázár azt mondta, a minisztériumokból eddig nem kapott segítséget, hogyan lehetne a bürokráciát csökkenteni, pedig az OECD szerint Magyarország költ a legtöbbet az államra. Szerinte ezzel és más intézkedésekkel (mint például az adórendszer egyszerűsítésével, szakképzés fejlesztésével) lehetne növelni az ország versenyképességet.
Megígérte a miniszter, hogy lesz adóeljárási reform még 2015-ben. Ugyanakkor hosszan bírálta az építésügyet, mondván, hogy túl sok dokumentumot kell benyújtani a tervezés során.
Lázár elfeledkezett a hvg.hu többi kérdéséről
A hvg.hu viszont nemcsak Andy Vajna megkésett átvilágításáról kérdezte a minisztert egy hete, hanem arról is, hogy ha nem a filmügyi biztos az egyetlen, akit nem világítottak át, a többi kormánybiztost "átvizsgálták-e" már. Erre egyelőre Lázár nem válaszolt.
Végül a Népszabadság és a hvg.hu is rákédezett erre, mire azt mondta, tudomása szerint nem Vajna az egyetlen, akinek az világítíásáról elfeledkeztek, de azt nem árulta el, hogy kiről még.
Még mindig folyik Vajna átvilágítása
Andy Vajna átvilágítása folyamatban van – adott választ a hvg.hu múlt heti kérdésére Lázár. Korábban Semjén Zsolt ismerte el, hogy a 2011-ben először kinevezett filmügyi kormánybiztos átvilágítását még csak most, az előző hetekben kezdték el.
Ugyanakkor a miniszter beszámolt arról is, hogy bíróság arra kötelezte a kormányt, hogy a Századvég szerződéseit, teljesítéseit nyilvánosságra kell hozni, közel több, mint 30 ezer oldalt. De a kormány keresi a 2010 előtti szerződéseket is, azokat is nyilvánosságra akarják hozni.
Csányi, Simicska, Leisztinger remeghet
A jövő héten átnézik a legnagyobb földbirtokosok támogatási rendszerét - jelentette be Lázár. Szerinte a támogatások 75 százaléka került a legvagyonosabbaknak, a felső 5 százaléknak. A miniszter meg is nevezett három földbirtokost: Csányi Sándort, Simicska Lajost és Leisztinger Tamás.
Ugyanakkor megmagyarázta, hogy a soroksári felüljárónál miért nem Simicska cége, a Közgép nyert a beruházást. Szerinte a BKK azért utasította a Közgép ajánlatát, mert kikérték egy szakértő véleményét, aki megállapította, hogy irreálisan alacsony árat ajánlott be.