Lázár: Simicska és Csányi nem kap majd ennyi pénzt
Utolsó frissítés:
Lázár János állítása szerint nem szórakozásból és jókedvből építik fel a négyméteres kerítést a szerb-magyar határra, de mivel az unió nem segít, csak így tudják garantálni Magyarország biztonságát az átvonuló menekültektől. A kormány döntött arról, hogy 52,3 milliárd forintnyi hitelt vállal át a fővárostól, cserébe az állam kéri a Dagály fürdőt és környékét, illetve jóval kevesebb támogatást adnak a BKV-nak. Csányi és Simicska nem kap a jövőben annyi állami támogatást.
Most érkezett
Új híd épül Kalocsánál
A kormány 40 milliárd forint értékben új Duna-hidat épített majd Kalocsánál a paksi atomerőmű építését segítve – jelentette be Lázár, aki szerint 2018-ra már folyniuk kell a munkálatoknak. Lázár szerint ő kifejtette Pakson, hogy az olcsó áram miatt kell az új erőművet megépíteni, ami akár azzal is járhat, hogy az erőművet leválasztják az MVM-ről.
- Felépítik a négyméteres kerítést a szerb-magyar határon
- 52,3 milliárd forint hitelt vállal át az állam a fővárosi önkormányzattól
- 60 milliárd forint kezességet vállal a 3-as metró felújítására
- 2018-ban már csak 33 milliárdot kap a BKV a központi költségvetésből
- 40 milliárdból új Duna-híd épül Kalocsánál
- Lázár újabb levelet írt az EU-nak Gyurcsány miatt
Percről percre
Szigorúság az állami cégeknél
Meghallgatta a kormány az Állami Számvevőszék beszámolóját is, ez alapján döntöttek arról, hogy az állami menedzserek juttatásait, kötelezettségeit rendezni fogják. Az ÁSZ szerint sokkal átláthatóbbnak, teljesítmény elvűnek kell lennie az állami cégeknek. Lázár szerint erre azért is szükség van, mert az állam számos céget vásárolt, és belépett a közműszolgáltatás piacára.
52 + 60 milliárdos segítség Tarlóséknak
A kormány döntött arról 52,3 milliárd forint hitelt vállal át a fővárosi önkormányzattól, ami a BKV üzemeltetésével is kapcsolatos – jelentette be Lázár. Továbbá 60 milliárd forint kezességet vállal a 3-as metró felújítása érdekében.
Lázár János szerint döntöttek arról is, hogy 40 milliárd forintot adnak a BKV működésére idén, jövőre 37 milliárdot, a rá következő évben pedig 33 milliárdot.
Tisztázza magát Gyurcsány Ferenc!
Gyurcsány Ferenc Altus nevű cége megtévesztette az Európai Bíróságot, amikor elhitette az EB-vel, hogy képes elfogulatlanul vizsgálni az uniós fejlesztéseket – állította Lázár, aki hangsúlyozta, ezt a kérdést hosszasan tárgyalta a kormány.
Ezért Lázár csütörtökön újabb levelet írt az EU-nak, amiben azt követeli, hogy minden információt, dokumentációt hozzanak nyilvánosságra a döntéssel kapcsolatban, mert szerinte az EB megtagadta a kormánytól, hogy a papírokba belenézzen.
Szerinte azt is ki kell deríteni, hogy az Altus vezette konzorciumban van-e olyan vállalkozás, amely ellen vizsgálat, végrehajtás, csődeljárás volt, vagy van-e olyan személy, akit az EU csalás elleni hivatala listázott, mert kockázatosnak tartotta őt, esetleg csalássorozat köthető a nevéhez.
Lázár szerint "példátlan" a bíróság döntése Magyar László ügyében
Elfogadhatatlan, hogy a Kúria úgy döntött, hogy Magyar Lászlót, aki idős embereket kínzott halálra, 40 év múlva szabadon lehet engedni – értékelte a bíróság döntését a miniszter. Szerinte elfogadhatatlan, hogy a teljes életfogytiglant kapott bűnözőt később szabadon lehet engedni. "Ezzel a Kúria azt az utat nyitja meg, hogy a bíróságok a jövőben nem fogják alkalmazni a teljes életfogytiglani passzusát, ezzel pedig felülírta a törvényeket" – mondta Lázár.
A kormány vizsgálja a lehetőséget, hogyan fordulhat az ügyben a kormány az Alkotmánybírósághoz.
"Mi, magyarok helytálltunk a délszláv háború idején"
Magyarország a délszláv háború idején számos menekültet fogadott be, ezért az országot kritika az EU felől nem érheti – mondta Lázár. Szerinte ez is azt igazolja, hogy az állam képes különbséget tenni háborús menekültek és gazdasági bevándorlók között. "Mi nem a menekültek ellen lépünk föl, hanem az ország polgárait akarjuk megvédeni" – indokolta a kerítésépítést a miniszter. Szerinte Görögország és Szerbia már biztonságos hely, oda vissza lehet már fordítani azokat, akik elérik a kerítést, függetlenül attól, hogy miért jöttek el hazájukból.
200-300 ezer ember jön ide
200-300 ezer ember visszatoloncolása várható a nyugati országokból, ezt a kormány meg fogja akadályozni – mondta Lázár.
"Magyarország nem tud várni"
Szerdán 40 napirendi pontot tárgyalt meg a kormány, így döntött arról, hogy a szerb határon egy 170 kilométeres, 4 méter magas ideiglenes kerítést építenek, de erről a részleteket a belügyminiszter dolgozza ki jövő hét szerdára – ismételte meg Szijjártó Péter bejelentését Lázár János a sajtótájékoztató.
57 ezer menekült jött eddig Magyarországra, és a kormány arra számít, hogy ez a szám az év végére elérheti a 150 ezret – mondta a miniszter. Magyarország szerinte eddig semmilyen segítséget nem kapott az EU-tól eddig. A belügyminiszter azzal indokolta szerdán a határzárat, hogy "Magyarország nem tud várni". Világossá vált, hogy ebben az Európai Bizottság nem fog segítséget adni a jövőben, miközben a hazánk az egyik legérintettebb ország lett – állította a miniszter.
Lázár szerint a legális határátlépők ezen túl is szabadon közlekedhetnek a határátkelőkön, őket a kerítés nem fogja akadályozni. Július elején a szerb-magyar közös kormányülésen külön meg fogják vitatni ezt a kérdést is. Kiemelte, hogy a vajdasági magyarok vezetői támogatják a kormány lépését. Lázár azt mondta, ahol ilyen zárat létesítettek, ott hetedére esett vissza az illegális határátlépők száma. "Nem szívesen építjük fel ezt a kerítést, de a kormány szerint erre szükség van" – mondta a miniszter, aki szerint a kabinet nem sért nemzetközi egyezményeket ezzel a lépésével.