Már osztrák kezekben a menekültek első csoportjai
Utolsó frissítés:
Szombat hajnalban megérkeztek az első menekülteket szállító buszok az osztrák határhoz, azóta folyamatosan lépik át gyalog a határt. Ennek hatására az ország több pontjáról indultak el tömegesen a menekültek gyalog és vonaton, megbénítva ezzel több helyen a közlekedést. Ma már nincsenek állami buszok, a kormányszóvivő szerint ez egyszeri eset volt. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-val!
Most érkezett
"Embertelen" - 500 fő gyalogol két csoportban, az egyik elérte az 1-es főutat
Elérte az 1-es főutat szombaton 14 órakor migránsok több mint kétszáz fős csoportja, amelyik reggel gyalog indult Bécs felé a bicskei befogadó állomásról - közölte a helyszínről az MTI tudósítója. Több mint húsz kilométeres gyaloglás után az 1-es főút menetirány szerinti bal oldalán haladnak rendőri biztosítás mellett, a forgalmat nem zárták le. A menet hamarosan Tatabánya Felsőgalla városrészéhez ér. A migránsok korábban alsóbbrendű útvonalakon haladtak. A Migration Aid nevű szervezet képviselői azt közölték az MTI tudósítójával, hogy ötven autóból álló konvojt szerveznek az emberek határhoz szállítására. Az MTI tudósítójánál ezzel egy időben több magyar rendszámú gépkocsi sofőrje is érdeklődött a menetről. Zsohár Zsuzsanna elmondta a hvg.hu-nak, nagyon fáradtak már a vándorlók, ezért kell őket autókkal szállítani. Belföldön szerinte ez amúgy nem illeáglis, a papírjaikat sem kérhetik el az autósok a beszálóknak, így azt sem tudhatják, melyik táborba kellene menniük. Az állam tegnap egyébként ugyanezt tette.
Jelenleg két csoport gyalogol: az első az 1-es úton, Győrből Öttevény irányában Hegyeshalom felé, míg egy másik csoport a bicikliúton megy Győr-Zámoly irányból Mosonmagyaróvár felé szintén Hegyeshalom irányában. A velük foglalkozó civilek közül egy névtelenséget kérő aktivista elmondta, összesen 500 főről lehet szó a két nagy csoportban. A helyzet egyfelől "embertelen", a Pozsonyból érkező aktivisták hoztak ruhát és ételt, a Migration aid győri csoportja is jelen van. A mosonmagyaróvári rendőröknek kéne kísérni őket, de nincs ott senki.
Többen jelentkeztek, hogy elviszik autóval a telejsen kimerült, pólóban, rövidnadrágban vacogó, gyerekes családokat, de nem tudják, hogy ezt megengedi-e a törvény.
Percről percre
Orbán: "nem megoldás, hogy a menekültek megbénítják az ország életét"
Az M1 aktuális csatorna által közvetített nyilatkozatban a miniszterelnök azt mondta, "nagyon nehéz lelki helyzet" a jelenlegi, hiszen "mindenki sajnálja azokat, akikkel szemben fel kell lépni", ám nem megoldás, hogy ezek az emberek "fogják magukat és megbénítják egy ország életét". "Együttműködést és rendezettséget kell kikényszeríteni az ő oldalukról is, anélkül, hogy közben fizikai erőszakot alkalmazna" a rendőrség - mondta Orbán Viktor a migránsokra utalva és elismerését fejezte ki a rendőrség teljesítménye iránt. (MTI)
Bekeményít a rendőrség: Leterelik a menekülteket az autópályáról
Letereli a rendőrség a menekülteket az autópályáról; Papp Károly országos rendőr-főkapitány hangsúlyozta, a KRESZ szabályai egyértelműek, az autópályákon a leállósávban, valamit az autópályán áthaladni gyalog nem lehet. Akárcsak pénteken több száz illegális bevándorló szombaton is az M1-es autópálya irányába tart. Papp Károly igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy megváltozott-e a rendőrség álláspontja ebben a kérdésben a pénteki naphoz képest, amikor a sztráda szakaszos zárásával haladhattak a migránsok az úttesten.
Bejelentette: az M1-es autópálya 39-es kilométerszelvényében is leterelték az arra haladó mintegy 150 bevándorlót a közlekedés és a közlekedők biztonsága érdekében. Pintér Sándor belügyminiszter arról beszélt, hogy egyre inkább agresszív magatartás figyelhető meg a bevándorlók részéről, ennek ellenére a bevándorlási hivatal és a rendőrség munkatársai fegyelmezett magatartást tanúsítanak.
Pelczné: Nincs szükség az EU által tervezett kvótarendszerre
Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz EP képviselője szerint a kialakult helyzetért az EU elhibázott bevándorláspolitikája az oka, ehhez képest viszont Magyarország aránytalanul kevés támogatást kapott az EU-tól.
A politikusszerint az EU felelős vezetői "kettős beszédet folytatnak", ami "rendkívül súlyos károkat okoz". Nap, mint nap kijelentik, hogy be kell tartani a schengeni és a dublini szabályokat, miközben felelőtlen módon bátorítják a migránsokat és alapvetően meggondolatlan, ahogy kezelni próbálják a helyzetet - összegzett. Magyarország nem tud mást tenni, mint hogy felelős tagállamként minden törvényt betart, amelyet a schengeni vagy a dublini rendeletek előírnak számára - emelte ki. Hozzátette, hogy a biztonsági határzárral sem tettek mást, mint hogy Európa schengeni határát próbálták megvédeni. (A genfi menekültügyi konvenció betartásának kötelességéről, amely szerint a határokat nyitva kel tartanai a menedékkérők számára, nem beszélt - szerk.)
Pelczné szerint a migránsok bátorítása miatt felütötte fejét az agresszió, az érintettek egyre kevésbé szeretnének együttműködni a hatóságokkal, nem hajlandóak regisztráltatni magukat, nem hajlandóak ujjlenyomatot adni és nem veszik igénybe azt a lehetőséget, hogy elmenjenek a táborokba - sorolta az európai parlamenti képviselő. (Aki arról szintén nem beszélt, hogy ehhez az is hozzájárult, hogy a hatóságok egyszer már átverték a menekülteket: amikor Ausztria helyett leszállították őket a Bicskei menekülttábornál. - szerk.) Az EU az egyik oldalról elvárja Magyarországtól, hogy minden szabályt betartson, de ehhez nem ad segítséget, sőt bátorítja a migránsokat - szögezte le. Egyúttal visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint Magyarország nem hajlandó kivenni a részét a problémák kezeléséből.
Jelentős véleménykülönbség van abban, ahogy Magyarország és az EU vezetői megközelítik a problémát - folytatta. A helyzet viszont mindaddig nem fog megoldódni, amíg az Európai Unió vezető politikusai nem nyilvánítják ki, hogy nem lehet mindenkit befogadni - hangsúlyozta. (Ezt egyébként nem is mondják - szerk.) A kvótarendszer nem valódi, csak látszatmegoldást jelent erre a problémára - közölte véleményét. Szavai szerint nem kvótákra van szükség, hanem arra, hogy meg tudják védeni a határokat.
Németországnak óriási a felelőssége ebben a kérdésben - felelte egy kérdésre. Angela Merkel kancellár egyfelől azt mondja, hogy mindenkinek be kell tartania az uniós szabályokat, másfelől viszont azt, hogy a szíriai menekülteket be tudják fogadni - emlékeztetett. Hozzátette, később a kancellár pontosította saját magát és azt mondta, nem tudnak mindenkit befogadni. (A szírek befogadásának ígéretét viszont továbbra is fenntartják - szerk.)
Egy másik kérdésre leszögezte, jelenleg legfontosabb a határok védelme és amíg nem függesztik fel a schengeni rendeletet, addig az uniós jogszabályok alapján kell eljárni. Hozzátette, hogy a krízishelyzet, ami azonnali megoldást igényel, ráadásul európai uniós problémáról van szó, nem Magyarország problémájáról. (Legalább nem minősített a helyzetet a németek problémájának, mint Orbán. -szerk.) Leszögezte, a brüsszeli plenáris ülésen is azt fogja képviselni, hogy előbb biztosítani kell a határok védelmét és csak utána lehet a migránsok befogadásáról dönteni. Egy újabb felvetésre azt mondta, van reális esélye annak, hogy Ausztriából visszaküldenek Magyarországra illegális bevándorlókat.
Pelczné Gáll Ildikó egyúttal hangsúlyozta, nem lehet tartós megoldás, hogy buszokkal vitték az osztrák határra a menekülteket. (Ezt egyébként az osztrák kancellár is elmondta - szerk.)
Tiszta Calais
Helyszíni tudósítónk azt mondta Hegyeshalomban olyan a hangulat, mint amilyen Calais környékén lehet. A menekültek gyalog kerülgetik az autókat, végeláthatatlan sorokban sétálnak Ausztria felé.
Az autósok egyre ingerültebben nyomják a dudát, nem kapnak a helyszínen tájékoztatást, hogy merre mehetnének tovább. Aki Ausztria felé menne, inkább Szlovákián át kerülje ki Hegyeshalmot.
Az osztrák kancellár szerint a határ megnyitása nem tartható fenn sokáig
Az osztrák kancellár szerint bizonytalan, hogy meddig tart az a rendkívüli helyzet, amely az osztrák-magyar határnak a menekültek számára történt megnyitása következtében alakult ki.
Werner Faymann szombaton újságírók előtt kijelentette: nem tudja megmondani, hogy az elkövetkező napokban hány menekült érkezik még Magyarországról, illetve, hogy közülük hányan akarnak Ausztriában maradni. A kancellár ugyanakkor hangsúlyozta, hogy minden lépést összehangolnak Németországgal. Hozzáfűzte azt is, hogy a határ jelenlegi megnyitása semmiképp nem jelenthet tartós megoldást.
Reggel óta 6500 menekült érkezett Ausztriába
A kora reggeli órák óta már 6500 menekült érkezett Magyarországról Ausztriába - közölte szombaton délben Twitter mikroblog felületén az osztrák belügyminisztérium. A migránsok közül "szinte mindenki Németországba akar továbbutazni, és ezt lehetővé fogjuk tenni a számukra" - áll a belügyi közlésben.
A tárca előzőleg arról tájékoztatott, hogy Ausztria összesen mintegy tízezer ember érkezésére számít Magyarország felől a mostani menekülthullámban.
Amióta az osztrák és a német kormány péntek este ígéretet tett arra, hogy hagyja beutazni országaikba a migránsokat, azok folyamatosan érkeznek Burgenland tartományba.
Röszke felől is érkeznek
A szerb határ felől ma érkezők egyből Budapest felé indultak gyalog körülbelül 200-300-an.
A tegnapi forgatókönyv ismétlődik
A Keletitől ismét ezres tömeg indult el a tegnapi útvonalon gyalog a határ felé.
A pályaudvaron pedig zsúfolásig teltek a nemzetközi járatok.
Buszokkal viszik a menekülteket Bécsbe, majd vonattal Frankfurtba
Nickelsdorfból óránként buszjáratok indulnak a bécsi Westbahnhofra. Innen vonatokkal szállítják őket tovább Frankfurtba. Az osztrák hatóságok összehangoltan kezelik a helyzetet, egyelőre minden olajozottan zajlik.
"Az az érzésem, hogy ma a történelem egy darabját írjuk. Németország és Ausztria megmutatja, hogy a jelenlegi helyzetben elsősorban az emberiesség számít. Emberek azok is, akik érkeznek, és azok is, akik nekik segítenek" - nyilatkozta Klaus Schwertner, az osztrák Caritas főtitkára.