Ezrével szállítják el a menekülteket Röszkéről Hegyeshalomra - hírek percről percre
Utolsó frissítés:
Szombaton minden eddiginél több menekült érkezett hazánkba, hogy még a szeptember 15-ei szigorítások előtt átjussanak Ausztriába. Az éjszaka mintegy 500 menekült indult el Röszkéről gyalog.
Most érkezett
Percről percre
Jönnek új buszok Röszkére
Az Index tudósítója szerint elegendő busz érkezett a menekültek továbbszállításához.
Elfogytak a buszok Röszkénél
Az Index tudósítója szerint a röszkei gyűjtőpontnál az utolsó nemrég gördült ki az utolsó busz, közben még százak várnak a továbbutazásra. A rendőrök szavaiból úgy tűnik, valamikor jön még busz, de bizonytalan ideig most várni kell.
Ásotthalomnál is érkeznek a menekültek
A röszkeinél lényegesen kisebb létszámban, de Ásotthalomnál is érkeznek a menekültek a magyar-szerb határon keresztül - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. Az Ásotthalmot Mórahalommal összekötő Kissori út és az átkelőhöz vezető út csomópontjánál is kialakult egy gyűjtőtábor. Az érkezők néhány tucat sátrat vertek föl az út mellett, illetve mobil illemhelyeket helyeztek ki nekik. Az ellátásukról a Magna jótékonysági szervezet gondoskodik, enni- és innivalót, tisztálkodáshoz szükséges eszközöket osztanak, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) pedig fölállított néhány nagyobb sátrat.
Vasárnap késő délután mintegy százan várakoztak itt, hogy buszokkal elszállítsák őket valamelyik Röszkén működő idegenrendészeti előállítóhelyre vagy az ország más pontjára egy befogadóállomásra.
Lengyelország több menekültet fogadna be
Vasárnap Rafal Trzaskowski lengyel külügyminiszter-helyettes arról beszélt, hogy országa bizonyos feltételek mellett több menekültet is befogadhat az eredetileg tervezettnél. Az EU-ügyekért felelős államtitkár szerint ehhez arra van szükség, hogy az Európai Unió biztosítsa a külső határait, különbséget tegyenek a menekültek és a gazdasági bevándorlók között, és hogy a varsói kormány befolyással lehessen a befogadandók biztonsági ellenőrzésére.
Kedden hasonlóan nyilatkozottEwa Kopacz lengyel kormányfő is, aki szerint Lengyelország kétezernél több menekültet is képes lenne befogadni, de az "általunk megszabott feltételeknek lehetővé kell tenniük, hogy az érkezők biztonságban érezzék magukat, és hogy a lengyelek úgy érezzék, a hatóságok gondoskodtak róla, hogy ne destabilizálódjon az életük".
Az európai bizottsági elnök által ismertetett javaslatcsomag szerint a tagországoknak összesen 160 ezer menedékkérőt kellene elosztaniuk egymás között kötelező kvóták alapján a három legnagyobb migrációs nyomásnak kitett tagállamból, Olaszországból, Görögországból és Magyarországról. Az Európai Bizottság tervének értelmében Lengyelországnak mintegy 12 ezer, Szlovákiának pedig nagyjából 2300, az elmúlt hónapokban az EU-ba érkezett migránst kellene befogadnia.
Szlovákia nemmel fog szavazni
Szlovákia a menekültek elosztására vonatkozó kötelező kvótarendszer ellen fog szavazni az Európai Unió (EU) belügyminisztereinek szeptember 14-i tanácskozásán - közölte Robert Kalinák szlovák belügyminiszter vasárnap.
A bajorok kérték a határellenőrzést
A bajor miniszterelnök szerint segíteni kell a schengeni határországokat - köztük Magyarországot -, nem pedig démonizálni őket. A kormány válságülése után úgy vélekedett, hogy a határellenőrzés ideiglenes bevezetése nagyon fontos jelzés a világ többi része számára és Németországon belül is.
Seehofer szerint az intézkedés bajor kezdeményezésre történt. Erről - mint közölte - telefonon állapodott meg Angela Merkel kancellárral és a szociáldemokrata Sigmar Gabriel alkancellárral.
Buszokkal szállítják az embereket Vámosszabadiba
BKV buszokkal szállítják őket folyamatosan tovább Vámosszabadiba, három már elindult, ma még 4 fog menni. A tömeg továbbra is hatalmas, de a delmagyar.hu szerint semmi nem vetíti még előre azt, hogy ma is kitörnének a menekültek.