Teljesen lezárták a szerb-magyar határt - percről percre
Utolsó frissítés:
Hétfő este a feldrótozott gyodavagonnal teljesen lezárták Magyarország déli határát. A röszkei vasútvonalnál már nem tudnak átmenni a migránsok. Németország ellenőrzi az osztrák határt, Ausztria katonákat küld a határaihoz és újra ellenőrizne a magyar szakaszon, akárcsak Szlovákia, amely szúrópróbaszerűen állítja meg az autókat a magyar és osztrák átkelőknél. A menekültek már Szentgotthárd felől is érkeznek Ausztriába, de van, aki Szlovénia felől került. Az EU belügyminiszterei döntöttek 160 ezer menekült szétosztásáról a tagállamok között. Éjféltől itt az új időszámítás. Kövesse az eseményeket percről percre!
Most érkezett
Gulyás: Németország megváltozott magatartása igazolja a magyar kormány menekültpolitikáját
A Fidesz szerint a német kormány megváltozott magatartása igazolja azokat az intézkedéseket, amelyeket Magyarország tett a határvédelem szigorítása érdekében. Gulyás Gergely hétfőn, a röszkei határátkelőnél beszélt; azt mondta, felelőtlen volt az EU egyes vezetőinek azon üzenete, miszerint mindazok befogadást nyerhetnek, akik egy jobb élet reményében érkeznek Európába.
Gulyás közölte: holnaptól az illegális határátlépés bűncselekmény, ami 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, és minden esetben kiutasítást von maga után.
Percről percre
Horgosnál van forgalom
Az első hullám megérkezett Horgosra, a szerb–magyar határra. A menekültek a sínek mentén folytatják útjukat, a legtöbbjük tisztában van a holnap érvénybe lévő új szabályokkal, de a részleteket nem ismerik – jelentette az M1 tudósítója.
Komáromban csendes a határ
Komáromban a határ csendes, szúrópróbaszerűek az ellenőrzések a határon. Szlovákia a zöldhatáron is szigorította az ellenőrzést – hangzott el az M1-en.
Akár húszezer migráns is érkezhet hétfőn Horgosra
Éjfélig akár húszezer migráns is érkezhet a szerb–magyar határ mellett fekvő Horgosra – értesült a szabadkai Pannon RTV. Beszámolójuk szerint már délelőtt is legalább tucatnyi, menekültekkel teli autóbusz érkezett a településre, és folyamatosan érkeznek a járművek Belgrádból, Szabadkáról és Magyarkanizsáról. A legtöbben értesültek arról, hogy Magyarország keddtől szigorít a határvédelmen, ezért igyekeznek minél hamarabb átjutni. Arról viszont sokan nem tudnak, hogy Németország ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést, és így már a célországba is nehezebben tudnak bejutni – közölte a Pannon RTV.
"Merkel meghívta az összes menekültet, most meg csodálkozik"
A cseh miniszterelnök-helyettes és a miniszterelnök is éles szavakat talált a jelenlegi menekülthelyzettel és Németország döntéseivel kapcsolatban. Szerintük le kellene zárni a schengeni határokat, és azokat kívülről, nem pedig belülről kell védeni.
Tiltakozó jegyzéket adhattak át az osztrák követnek
Hétfő kora délelőtt Szabó László miniszterhelyettes, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a hivatalában tiltakozó jegyzéket adott át Ausztria budapesti nagykövetének – tudta meg az atv.hu.
A jegyzéket azt követően adták át, hogy a hétvégén Werner Faymann osztrák kancellár a holokauszthoz hasonlította a Magyarországra érkezett migránsokkal kapcsolatos bánásmódot, amikor a Spiegelnek nyilatkozva azt mondta, „kontinensünk legsötétebb korszakának emlékét idézi”, amikor menekülteket vonatra helyeznek abban a hitben, hogy „teljesen máshova” fognak majd utazni.
Faymann másrészt azt állította, hogy Magyarország nem tartja be sem a schengeni, sem a dublini szabályokat, és nem gondoskodik a migránsokról – idézte fel a beszámoló.
Már nem regisztrálnak Magyarországon az ENSZ szerint
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR jelentése szerint a magyar hatóságok már nem regisztrálják a Szerbiából érkező menekülteket, hanem különvonatokkal nyílegyenesen az osztrák határhoz szállítják őket. "Információink szerint a különvonatok Röszkéről megállás nélkül az osztrák határra mennek" – mondta az Index szerint a szervezet egyik szóvivője.
Szlovénia felé akart kerülni két csoport Magyarország felől
A magyar–osztrák határon bevezetett szigorúbb ellenőrzések miatt az elmúlt napokban több migráns Szlovénián keresztül próbált meg Ausztriába jutni – jelentette a szlovén média.
A Vecer című maribori napilap szerint a rendőrség szombat reggel a sentilji szlovén–osztrák határátkelő közelében, egy román rendszámú mikrobuszban 21 iráni és afganisztáni állampolgárt talált. A gépjárművet egy 43 éves román férfi vezette, aki Magyarország felől lépte át a szlovén határt.
Korábbi jelentések szerint csütörtök hajnalban egy csoport szíriai menekültet is feltartóztatott a szlovén rendőrség a magyar határ közelében, Lendva környékén, miközben az autópálya mentén Ausztria felé gyalogoltak. A menekültek az M7-es autópálya mentén haladva, illegálisan lépték át a magyar–szlovén határt, hogy szlovén területen keresztül Ausztriába, majd onnan Németországba jussanak.
A tizennégy szíriai állampolgárt - amennyiben nem nyújtanak be menedékkérelmet Szlovéniában – visszatoloncolják Magyarországra.
Újra lezárták a határt az autók előtt Hegyeshalomnál, ma már másodszor
Ismét lezárták az osztrák hatóságok az M1-es autópályát Hegyeshalomnál – közölte a Magyar Közút Zrt. A 13 óra 50 perckor életbe lépett határzár a Magyarországról ki- és belépő forgalmat egyaránt érinti. Hegyeshalom irányába a 165-ös kilométernél Rajka irányába az M15-ös autóútra tereli a forgalmat a rendőrség.
Németország megmagyarázta, mi is történik
Németország nem váltott irányt a menekültválságban követett politikájában, továbbra is betartja emberiességi és jogi kötelezettségeit, ami azt is jelenti, hogy változatlanul fogadja a területére érkező menedékkérőket – mondta a német kormányszóvivő.
Steffen Seibert szerint a német kormány mindig az adott helyzetnek megfelelően jár el, az utóbbi napok fejleményei révén kialakult helyzet pedig szükségessé tette a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását. Ez nem a határok lezárását jelenti, és azt sem, hogy változtak volna a kormány tevékenységét meghatározó alapelvek – tette hozzá a szóvivő.