Tüntettek a menekültek, már Horvátország felé is mennek – percről percre a határról
Utolsó frissítés:
Kedden délelőtt Bács-Kiskun és Csongrád megyére kihirdette a válsághelyzetet a kormány. 0 órától életbe léptek az új szabályok, éjféltől lezárták a zöldhatárt. Határátkelők továbbra is vannak, őket az ún. áteresztő pontokhoz terelik, ahol be tudják nyújtani a menedékkérelmüket, ám aki eddig beadta, azt azonnal kiutasították. Kövesse a menekültkrízissel kapcsolatos híreinket percről percre!
Most érkezett
Kihirdették a válsághelyzetet
Bács-Kiskun és Csongrád megyére hirdette ki a kormány a válsághelyzetet – erről döntöttek a délelőtti kormányülésen. Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint délután 12:30 körül lép életbe.
Percről percre
Ez az ajtó vezet most Magyarországra
De csak azért nyitották ki, hogy vizet adjanak ki rajta.
Az ITV News szerkesztője a feltűnően piros fejű Gyurcsányt interjúvolta Röszkénél
Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök menekülteket fogadott be az otthonába, azt mondta, emberi kötelességeink felülírják a törvényi kötelezettségeinket – írta a Twitteren James Mates, az ITV News európai szerkesztője.
Egy másik fotón a DK elnöke kizárólag külföldi stáboknak nyilatkozik. Szégyenteljes a helyzet – mondta Gyurcsány a Szerbiában rekedt menekültek gyűrűjében James Mates beszámolója szerint.
Túltolja a Charlie Hebdo?
Az egyik értelmezés szerint a francia szatirikus lap legfrissebb számában a hamburgerzabáló keresztény Európának tart görbe tükröt a menekültválság összefüggésében. Sokakat azonban az üzenet céljától függetlenül felháborít a vízbe fulladt szír kisfiú szerepeltetése egy vicclapban.
Gumis kezek ételt osztottak a röszkei áteresztő ponton
Tudósítónk a röszkei áteresztő pontnál járt, ami leírása szerint egy százméteres konténersor, amelyen egyetlen ajtó áll nyitva, ezen kinyúlva gumis kezek osztottak ételt a várakozóknak.
Gyurcsány Ferencnek és DK-s társainak sikerült átjutniuk a határ másik oldalára, ahol a hivatalnokok lennének, de őket sem tájékoztatták arról, hogy pontosan mi folyik az áteresztő ponton.
A rendőrök vezetik a honvédekkel közös járőrözéseket a határon
A rendőrök a közös szolgálati feladatok ellátásával összefüggésben kérhetik fel az intézkedések foganatosítására a honvédeket. Ez a felkérés csak akkor tagadható meg, ha foganatosítása jogszabályba ütközne, vagy az a végrehajtására kijelölt honvédtől nem várható el, illetve a körülmények azt nem teszik lehetővé. A honvédek a jogszabályokban meghatározott kényszerítő eszközöket alkalmazhatják.
Német belügyminiszter: Beszélni kell a nyomásgyakorlás eszközeiről
A német belügyminiszter szerint a menekültkvótát elutasító országokkal "nem történik semmi, hiszen a menekültek elkerülik őket, és ezért beszélnünk kell a nyomásgyakorlás eszközeiről". Kiemelte: "gyakran olyan országokról van szó, amelyek sok strukturális támogatást kapnak az Európai Uniótól".
Megnyílt az áteresztő pont, egyelőre káosz van
Tudósítónk szerint már 100-150 menekült lehet a röszkei áteresztő pontnál, kisebb csoportokban kísérték át a menekülteket.
A NATO-kerítéssel körbevett és lakókonténerekkel berendezett tábor az a terület, ahol a migránsok beadhatják menedékkérelmüket, és megvárhatják annak elbírálását is.
Az áteresztő pont bejárata körül tumultuózus jelenetek alakultak ki, ugyanis az egyetlen, normál szobaajtó méretű bejáraton lehet bejutni a területre, az ajtó előtt pedig több száz migráns gyűlt össze.
A menekültek annál is inkább hosszú várakozásra számíthatnak, mert önkéntesektől származó információ szerint egy-egy embernél a hivatalos procedúra akár fél órát is igénybe vehet.
A rendőrök élelmiszercsomagot osztanak a várakozóknak.
Zavartalan a forgalom az M1-es autópályán a hegyeshalmi határátlépési pontnál
A határzár feloldásával a rendőrség megszüntette a terelést a 165-ös kilométernél az M15-ös autóút felé.
A rendőrség hétfő délután óta terelte az autókat Rajka irányába, miután az osztrák hatóságok hétfőn 13 óra 50 perckor mindkét irányban lezárták a sztrádát Hegyeshalomnál a menekültáradat miatt.
Litvánia is belengette a határellenőrzéseket
Litvánia szükség esetén kész átfogó ellenőrzéseket bevezetni az Európai Unió belső határát képező, Lettországgal és Lengyelországgal közös határán – közölte újságírókkal kedden Saulius Skyernelis belügyminiszter. "Amennyiben menekültek fenyegető áradatával találkozunk, ahogy ez más (uniós) országokban történik, hasonlóképpen cselekszünk, ideiglenesen helyreállítjuk a határellenőrzést" – jelentette ki.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy a "schengeni szabályok kilátásba helyeznek ilyen lehetőséget".