Magyarország átjáróház lett - a menekültválság percről percre
Utolsó frissítés:
Péntektől vasárnapig óriási tömeg, 19 ezer menekült érkezett Magyarországra. A többség regisztráció után tovább is áll Ausztria felé, a gyékényesi vasútállomás lett a továbbvándorlók központja. A menekültválság legsúlyosabb helyzetei most tőlünk délre, Horvátországban és Szlovéniában adódnak, vasárnap éjjel például 300 menekült zárta le a Zágrábot Ljubljanával összekötő autópályán lévő határátkelőt. Horvátországgal és Romániával egyre intenzívebb a szájkarate, Szijjártó Péter két nagykövetet is behívatott mára. A parlamentben kétharmados támogatást igénylő törvénymódosításokról szavaznak hétfőn. A menekültválság hírei percről percre.
Most érkezett
A határellenőrzés miatt nőnek a fuvarozók költségei
A német fuvarozók azzal számolnak, hogy a migrációs nyomás miatt számos országban bevezetett határellenőrzés következtében jelentősen növekednek a költségeik. A fuvarköltségek emelkedését a szállítmányozók kénytelenek lesznek áthárítani a megrendelőkre – mondta hétfőn a DSLV szakmai szövetség szóvivője.
Percről percre
"A magyar határzár Olaszországra is tartozik"
Európa azért született, hogy ledöntse a falakat, nem azért, hogy építse őket – mondta Matteo Renzi olasz miniszterelnök hétfőn az általa vezetett Demokrata Párt (PD) balközép kormányerő vezetőségi ülésén. Úgy fogalmazott: a magyar "fal" Olaszországra is tartozik. Ha ugyanis Magyarország irányában feltartóztatják a migrációt, "Olaszországnak kell megtalálnia a módját, miként adhat választ a szabadságra vágyó menekülőknek" – mondta a kormányfő.
Kiutasított a bíróság 12 menekültet
Tizenkét ítéletet hozott határzár tiltott átlépésének bűntette ügyében a Szegedi Járásbíróság hétfőn – tájékoztatta a Szegedi Törvényszék szóvivője az MTI-t. A bíróság kilenc vádlottat egy, hármat két évre kiutasított Magyarország területéről. A nyolc férfi és négy női vádlott közül négy szír, három afgán, két albán, egy-egy pedig bangladesi, algériai, illetve pakisztáni állampolgárságúnak vallotta magát.
Állítólag saját nevüket íratják csak alá a menekültekkel a horvátok
Nem vesznek ujjlenyomatot a horvát hatóságok a migránsoktól a regisztrációhoz – közölte a köztévé Opatovacon tartózkodó tudósítója. Azokat, akik nem rendelkeznek személyes okmányokkal, lefotózzák, akiknek van valamilyen igazolványuk, átírják a nevét egy papírra, majd aláíratják velük. A hatóságok azt mondják a menekülteknek, hogy ezzel a papírral elhagyhatják az országot.
Majdnem hétezer menekült érkezett Bajorországba a hétvégén
Ez a szám mintegy harmada a szeptember 13-án bevezetett határőrizet előttinek – közölte a német szövetségi rendőrség. Vasárnap 5098 menekülőt regisztráltak az Ausztriával határos tartományban, szombaton pedig 1710 embert, a megelőző két hétvégén regisztrált 20-20 ezer migránssal szemben. (MTI)
Újabb 1500 menekült jött vonattal, ez ma már a harmadik járat
Egy újabb, mintegy 1500 tagú menekültcsoportot indítottak el Zákányból hétfő délután az ország nyugati határánál kialakított gyűjtőpontokhoz, Szentgotthárdra és Vámosszabadiba – közölte a köztévé tudósítója.
Bilincselni tanítják a rendőrök a határra készülő katonákat – fotók
Fotókat tett közzé a Facebookon a honvédség arról, hogyan készítik fel a rendőrök a katonákat a határon való bevetésre. Több száz katona felkészítése folyik, a bilincs használatára és a fegyverek "taktikai kezelésére" is kiképzik őket.
Financial Times: Orbán kemény hozzállása nagy siker otthon
Budapest azt mondja, nem volt más választása, mint lezárni a határokat, és bár sok civil kedvesen fogadta a bevándorlókat, a lakosság nagyrészt egyetért a határok lezárásával – írta az FT, amely a kormánypárt népszerűségének emelkedéséről ír a Századvég felmérésére hivatkozva.
Buszok érkeztek Beremendre
Megérkeztek a menekülteket szállító buszok a horvát határhoz. Valószínűleg Magyarbólyra viszik őket, miután átkeltek a határon, onnan pedig vonat indul Ausztria felé – jelentette az M1 tudósítója.
"Nem egyezünk bele, hogy Szerbiát kerítéssel különítsék el"
A migrációs válságban a menekültelosztási kvóták aligha hoznak megoldást, az európai uniós tagságra pályázó Szerbia pedig nem egyezik bele, hogy falakkal elkülönítsék – jelentette ki Ivica Dacic szerb külügyminiszter hétfőn Varsóban, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) emberi jogi konferenciájának megnyitó ülése utáni sajtóértekezleten. "Szerbia a menekültügyi kérdésben az európai megoldás része, nem pedig áldozata akar lenni" – hangsúlyozta Ivica Dacic, emlékeztetve az országába délről beáramló migránsáradatra, valamint a Szerbiával határos országok lépéseire, a magyar-szerb határon létesített határzárra és a horvát-szerb határátkelők lezárására. "Nem egyezünk bele, hogy Szerbiát kerítéssel különítsék el, ha kell, ellenlépésekhez folyamodunk" – jelentette ki Dacic. Az EBESZ által szervezett kéthetes konferenciáján több mint 60 állam mintegy 1400 képviselője vesz részt.