Magyarország átjáróház lett - a menekültválság percről percre
Utolsó frissítés:
Péntektől vasárnapig óriási tömeg, 19 ezer menekült érkezett Magyarországra. A többség regisztráció után tovább is áll Ausztria felé, a gyékényesi vasútállomás lett a továbbvándorlók központja. A menekültválság legsúlyosabb helyzetei most tőlünk délre, Horvátországban és Szlovéniában adódnak, vasárnap éjjel például 300 menekült zárta le a Zágrábot Ljubljanával összekötő autópályán lévő határátkelőt. Horvátországgal és Romániával egyre intenzívebb a szájkarate, Szijjártó Péter két nagykövetet is behívatott mára. A parlamentben kétharmados támogatást igénylő törvénymódosításokról szavaznak hétfőn. A menekültválság hírei percről percre.
Most érkezett
Rendőrségi jogosítványokat kaptak a válsághelyzetben dolgozó katonák
Az Országgyűlés hétfőn a rendőrségnek és a honvédségnek is új jogosítványokat, valamint feladatokat adott a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idejére. A képviselők 151 igen szavazattal, 12 nem ellenében és 27 tartózkodás mellett fogadták el a Fidesz-KDNP tömeges bevándorlás kezelését célzó előterjesztésének sarkalatos, kétharmados többséget igénylő rendelkezéseit. Igennel a kormánypártok és a Jobbik képviselői szavaztak, az LMP-sek és a függetlenek közül 7-en nem támogatták a javaslatot, a szocialista frakció és egy független képviselő pedig tartózkodott.
Percről percre
Német intézet: A menekültek többsége nem eléggé képzett
Nem eléggé képzett a menekültek többsége ahhoz, hogy megállja a helyét a német munkaerőpiacon – áll a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet elemzésében, amelyről a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap számolt be hétfőn.
Az ifo (Münchner Institut für Wirtschaftsforschung) szerint tartani kell attól, hogy sok menekült nem tud elhelyezkedni az óránkénti bruttó 8,5 eurós minimálbér mellett, "mert egyszerűen túl alacsony a termelékenysége".
"Szálem alejkum, my name is Ranko"
Ranko Ostojic horvát belügyminiszter személyesen nyugtatta meg a bevándorlókat arról, hogy nem vesznek tőlük ujjlenyomatot.
A horvát belügyminiszter személyesen nyugtatta a migránsokat
"Szálem alejkum, my name is Ranko" (Béke veled, nevem Ranko) – így köszöntötte a buszokon a migránsokat a horvát belügyminiszter az M1 tudósítása szerint. A hírportál honlapjára feltöltött videón az látható, hogy a politikus azt mondja nekik, hogy legfeljebb 24 órát maradnak az országban, kapnak élelmet, majd továbbviszik őket.
A Migration Aid eddig nem találja az állami támogatást
Pedig Orbán Viktor a Parlamentben azt mondta, pénzzel is támogatta a civileket – erre a szervezet kicsit kiakadt.
Szijjártó: Ponta folyamatosan rágalmazza Magyarországot
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a román kormányfő nyilatkozatára reagálva Európa szégyenének nevezte, hogy egy bűnvádi eljárás alá vont miniszterelnök "folyamatosan, hazug módon rágalmaz egy szomszédos országot".
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte: Magyarország az európai szabályokat betartva jár el a bevándorlás kezelésében. Az ország nehéz helyzetét a miniszter szerint éppen az okozza, hogy két másik EU-tagállam "szándékosan és demonstratívan" megsérti az uniós szabályokat: Görögország "nem tudja megvédeni határait", Horvátország pedig "regisztráció nélkül ezresével hordja be a bevándorlókat Magyarországra" – olvasható a közleményben.
Magyarország kimaradhat a kedvezményezettek köréből?
Magyarország mégsem kerül be azok közé az országok közé a 120 ezer menekült elosztását szolgáló európai uniós tervben, ahonnan menekülteket helyeznének át más tagállamokba – mondta hétfőn a másnapi belügyminiszteri tanácskozást előkészítő luxemburgi soros elnökség egyik tisztviselője. Hozzátette: a miniszterek emellett várhatóan a – több keleti EU-tagállam által elutasított – kötelező jelzővel sem fogják ellátni a menekültek elosztására vonatkozó kvótarendszert keddi brüsszeli tanácskozásukon.
Benkő: A honvédség felkészült a rá váró feladatokra
A honvédség felkészült az illegális bevándorlásból fakadó további feladatokra – szögezte le a Honvéd Vezérkar főnöke hétfőn az MTI-nek. Benkő Tibor vezérezredes hozzátette, hogy békeidőszak van, semmiféle összeírás, mozgósítás nincs Magyarországon.
Merkel és Hollande olyat tesz, amire 1989 óta nem volt példa
A német kancellár és a francia államfő közösen szólal fel az Európai Parlamentben a menekültügyi kihívásokkal kapcsolatban október elején. Utoljára Miterrand és Helmut Kohl beszélt együtt az EP-ben.