![Orbán hat pontjából szerinte a legfontosabb esett el - menekültválság percről percre](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/b12a9b1b-fab9-4f3d-984b-ae86cb998bf5.jpg)
Orbán hat pontjából szerinte a legfontosabb esett el - menekültválság percről percre
Utolsó frissítés:
Csütörtök kora hajnalban zárult a menekültválságról szóló EU-csúcs, amelyen végül a tagállamok megállapodásra jutottak: meg kell erősíteni a külső határok ellenőrzését és segítséget kell nyújtani a legtöbb szíriai menekültet befogadó országoknak. Egymilliárd eurós támogatásról döntöttek, ezt az ENSZ-en keresztül juttatják Törökországnak, de kap támogatást Macedónia is. Orbán Viktor szerint a hat magyar pontból egyről nem sikerült megállapodni, de épp az lett volna a legfontosabb. Szerdán egyébként továbbra is rendíthetetlenül érkeztek a menekültek Horvátországon át, miközben nálunk már csaknem bezárult a kerítés.
Most érkezett
Nemsokára jöhet Juncker és Tusk
Legalábbis az Európai Tanács honlapján azt olvasni, a sajtótájékoztatójuk várhatóan 23 órakor kezdődik. A Wall Street Journal tudósítója azt tweetelte, mininum fél órát késni fognak.
Percről percre
Segítenének nekünk a csehek a schengeni határ őrzésében
A cseh védelmi minisztérium és a hadsereg közösen elemzi, mit tudnának Magyarországnak nyújtani - közölte Martin Stropnicky tárcavezető. A cseh hírügynökség úgy értesült, hogy Prága határőrzésre szolgáló eszközök kiküldését mérlegeli a megfelelő katonai személyzettel együtt.
A V4 minitalálkozón nem született egységes álláspont
A jelenleg zajló ET csúcsot megelőzően találkoztak a Visegrádi Négyek államai, de nem tárgyalták a keddi szavazás eredményét, miszert 120 ezer menekültet osztanak fel az EU tagállamok között. Lengyelország az előzetes tárgyalások ellenére megszavazta a tervezetet, ezzel kiváltva a cseh kormány rosszallását. Azonban érdemben szóba sem került a szavazás, a ma esti tárgyalásra nem alakítottak ki közös álláspontot.
Robert Fico nyilatkozatában támadta a keddi döntést, hogy nem kívánják elfogadni a kvótákat, és igyekezte meggyőzni cseh kollégáját, hogy álljanak az ügy mellé, közösen megtámadva a döntést az Európai Bíróságon. Szijjártó Péter a BBC-nek adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy megvisgálják a jogszabályokat, ennek követően döntenek arról, hogy bírósághoz fordul-e a magyar kormány.
Nem folyt vér
Egy uniós diplomata úgy fogalmazott, a csúcson az első tárgyalási kör messze nem annyira véres, mint gondolták. A hangulat nem ellenséges - erősítették meg mások is. Volt tudósító, aki úgy fogalmazott: sok hűhó semmiért!
Nincs Wifi az EU csúcson
Csak nagyon lassan jönnek a hírek Brüsszelből, a helyszínen szörnyű a hivatalos Wifi kapcsolat, az újságírók ki-be rohangálnak, hogy a megszerzett híreket mobilinternettel elküldjék, ugyanis az épület elfedi a mobilinternet-kapcsolatot.
Együttesen lépnek fel a határőrizet megerősítésért
Együttesen lép fel Németország, Ausztria, Szlovénia és a Horvátország a zárt körű tárgyalásról kiszivárgott információk szerint, hogy megerősítsék az határőrizetet az EU külső határain. A tárgyaló hangulatát az egyetértés és a keserűség meglepő hiánya jellemzi.
Magyarországnak el kell fogadnia a többségi döntést
Egy, a Politico munkatársának nyialtkozó diplomata szerint Magyarországnak el kell fogadnia a kvótarendszerről kedden hozott többségi döntést. Nincs mód a szavazás semmissé tételére - nyilatkozta egy másik diplomata.
Szijjártó nem zárja ki, hogy bíróságon is megtámadják a kvótarendszert
Szijjártó Péter a BBC-nek adott interjújában "nonszensz" megoldásnak nevezte a százhúszezer menekült kvótaalapú elosztását, melyet kedden fogadtak el az EU tagállamai. Magyarország a kvóták ellen szavazott, a külügyminiszter nem tartja lehetetlennek, hogy az Európai Bíróságon is megtámadják döntést.
Török-bolgár ötlet a menekültválság megoldására
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök a szerdai brüsszeli rendkívüli EU-csúcstalálkozón ismerteti a török kormányfő javaslatát, amely szerint a tömeges menekültáradat megelőzése céljából biztonsági zónát kellene létrehozni Szíria északi részén.
"A török miniszterelnökkel egy szíriai biztonsági zóna ötletén gondolkodunk, hogy az emberek a születési helyük közelében maradjanak és ott kapjanak segítséget" - közölte Boriszov a BNT bolgár televíziónak a csúcs előtt adott interjújában. (MTI)