Orbán a Jobbikot osztogatva beszélt történelmi győzelemről
Utolsó frissítés:
A vasárnapi eredménytelen (de politikailag a kormány szerint eredményes) kvótanépszavazás után azon melegében összeül a Parlament. Hogy ünnepli magát a kormány? Mit tud kihozni a helyzetből az ellenzék napirend előtt?
Most érkezett
Jobbik: ne kenje senkire a kormány a kudarcot
Vona Gábor: látom, felborzoltam Orbán Viktort – majd konditerembe invitálta a miniszterelnököt.
A nemek aránya magasabb, azt tudtuk, nem kellett volna a népszavazás. Az egyetlen tét az érvényesség volt, nem sikerült. "Esettanulmány az Önök arca."
Ne kenjék senkire az érvénytelenséget, ez a kormány kudarca.
Mennyi mindenre lehetett volna fordítani a kampányköltségeket.
Az lenne a férfias reakció, ha vállalnák a felelősséget a tetteikért. A Fidesz nem támogatta, hogy a Nyugaton dolgozók szavazhassanak, "szégyelljék magukat"! Összevissza kommunikált a Fidesz: Orbán még a százszázalékos részvételről beszélve indult, aztán nem vállalta a vitát, és a végén már arról beszélt, mindegy a megoldás. A jobbikos vezetésű Ózdon azért volt alacsony a részvétel, mert a Fidesz összeomlott.
Percről percre
Orbán: a Jobbik megvett párt, az MSZP európai
Orbán viszonválaszában először megköszöni a külhoni magyaroknak a "nagy számú" részvételt.
Orbán úgy látja, van egy vita arról, hogy a Jobbik vagy az MSZP nyerte-e meg a népszavazást. "Beszéljék meg ezt egymás közt."
Nem tudjuk, az otthonmaradottak mit szerettek volna, csak a résztvevőkét – inkorrekt a vita a meg nem szerzett szavazatok felett. Annyit tudunk, hogy az otthonmaradottak annyit mondtak, elfogadják a döntést. Az meg is született, és ezt az otthonmaradottak ezt tudták. Ne sértegessék a szavazatot leadókat.
A Brüsszel–Budapest-mérkőzésen a Jobbik Brüsszelnek szurkol, ez "szokatlan", mondja Orbán. Hazafiatlan, inkorrekt és nem becsületes magatartás" ez. Ennek okát is tudja Orbán: a Jobbik bejelentette, hogy eladták, "pontosan tudjuk, hogy kicsodák" a Jobbik gazdái, pénzügyi érdekeket képviselnek, a jobbikosok "megvett emberek, fogott párt".
A költségeket meg kell szavazni, mert nagy a tét, ennél sokal több pénz sem lett volna kevés.
Ha Kósa Lajos összevissza beszélt, akkor mit csinál Vona, aki szerint az iszlám az emberiség utolsó reménye? Hagyják abba ezt az amatőr tempót.
Orbán reagál az MSZP-re is: európai megoldást akar, az MSZP mindig is európai párt volt. De jó-e Magyarországnak ebben a konkrét kérdésben az európai megoldás? Az EU beengedi a menekülteket, a migránsokat, egy ország védi meg a határait, mi. Majd szét akarja osztani a menekülteket. Ez rossz Magyarországnak – ha egyetértünk abban, hogy rossz az illegális migránsok betelepítése. De az MSZP nem ezt gondolja Orbán szerint.
Az EU-nak ez nem mai álláspontja, régóta ezt képviseli, csak most vált láthatóvá. Kofi Annan már 2004-ben erről beszélt az Európai Parlamentben, hogy az EU-nak kellenek a bevándorlók.
KDNP: az Alaptövény-módosítás legitimációjához kellett a népszavazás
Harrach Péter beszél: a népszavazás egy kérdésről szól, ami kapcsolódik egy másikhoz: megőrizzük-e a nemzeti szuverenitásunknak azt a részét, amit nem közösen gyakorolunk a tagállamokkal. Ezt meg kell őriznünk, mert különben még "azt sem dönthetjük el, hogy ki lesz a szomszédunk".
Sok-e, vagy kevés a 3,3 millió ember? Mi elégnek találjuk. Az MSZP 5-3-ról beszélt, ez csúsztatás. Az általában aktív választók kétharmada elment szavazni. Ha ennyien szavaztak volna a kormánypártokra, akkor nem lennének ellenzékiek a Parlamentben.
Az ellenzék nem tudott mit mondani a kampányban. A Jobbik magatartása is zavaros volt, nemre buzdítottak, de egy lépést sem tettek ennek érdekében. A népszavazás pedig az Alaptörvény-módosítás legitimációjához kellett.
Fidesz: Mohács, Szapolyai, Vona, ellenzék
Kósa Lajos: tegnap este kiderült pár dolog: "magyar miniszterelnök hívó szavára még soha ennyi ember nem értett vele egyet" különösen fontos, hogy a magyar határok védelmében történt mindez. 3,3 milió ember felhatalmazta a kormányt, hogy minden eszközzel védje meg az országot a migrációs hullám ellenében. Lemondását egy olyan politkus követeli, aki nemrég még az iszlámot hirdette Magyarország megmentőjének, utal Vona Gábor iszlámrajongásáért. "Kiknek a pénzén, kiknek a tanácsát hallgatva mondja mindezt?"
Az ellenzék nem védi meg az országot. Ahogy az ellenzék tegnap, úgy 1526-ban Szapolyai János is örült, hogy nem sietett csapataival az ország védelmére.
3,284 millió ember véleménye bőségesen elég ahhoz, hogy az ország szembeszálljon a kötelező kvótával. Az ellenzéknek fontosabb a saját hatalma, az ország rájuk nem számíthat saját védelme kapcsán.
Jobbik: Orbán egy bukott politikus
Vona Gábor szerint a kormánynak rengeteg pénzbe tellett, hogy rájöjjön, a Jobbiknak van igaza, amely korábban is Alaptörvényt akart módosítani.
A Fidesz csak megbízható tapsolók előtt merte tegnap az eredményt kommentálni.
A Jobbik nem támogatja a kvótát és a bevándorlást sem, a Jobbik régóta érvel amellett, hogy nem kéne népszavazás – a Fidesz pökhendi és arrogáns volt mindvégig.
"Íme, itt van Orbán Viktor, aki még egy érvényes népszavazást sem tudott összehozni", így beszélnek majd Orbánról Brüsszelben Vona szerint.
A kvóták elleni harcban a pozíciónk rosszabb, mint a népszavazás előtt. "Ezért mondom, le kell önnek mondani, ahogy David Cameron is lemondott."
A kvótakampány végén teljes káosz volt a kormány kommunikációja.
"Ön miatt maradtak otthon a magyarok" – elég volt a közpénzek tékozlásából, az emberek félnek Orbán túlhatalmától, jobban, mint a menekültektől, multikulturalizmustól.
"Ön többé nem menekülhet a menekültpolitikába!"
MSZP: az Alaptörvény-módosítás csak színjáték
Tóth Bertalan frakcióvezető: "Ön más filmet nézett tegnap este, az eredmény 5-3" Ötmillió ember nem ment el, átlátott a szitán. "Tudta? A választópolgárnak mindig igaza van." Az otthon maradottak más miatt is aggódnak – egészségügy, oktatásügy. Miért kell módosítani az Alaptörvényt? Hisz az emberek otthon maradtak. Felesleges volt a 15 milliárdos kampány. A fideszes haverok zsebét gazdagította csak.
A kormány mindent megkapott a biztonság fenntartásáért, az Alaptörvény-módosítás csak színjáték, nem változik általa semmi.
A menekültválság józanságot, emberséget és felelősségteljes válaszokat igényel, erről az MSZP be is nyújtja az új törvényjavaslatát.
"A kvótakérdés napirenden tartása egyedül az Ön érdeke, miniszterelnök úr, az Unió már letett róla."
A valódi problémákról kéne beszélni, "ne futamodjon meg" Orbán.
Kövér elnézést kér
Hogy nem szólt közbe és nem utasította rendre a szocialista frakció közbekiabálásait. "A civilizálatlan és folyamatos óbégatásra gondolok", ami a választóknak szólt Kövér olvasatában.
Orbán:erőszakosak, hangosak, antidemokratikusak
Képesek vagyunk az emberek döntésének érvényt szerezni az európai porondon is? Az európai polgárok jelentős része sem támogatja a kvótákat. "Sikerült áthangolnunk az európai politikát." Ma már Európában többen érvelnek a határok megvédése mellett, mint akik a befogadás mellett érvelnek.
"Nehéz út vár még ránk." A korlátlan bevándorlásban érdekelt politikai elit erős eszköztárral rendelkezik, magyar társaik is erőszakosak, hangosak, antidemokratikusak. Ellenük kell fölvenni a harcot.
Ezzel ér véget Orbán Viktor beszéde.
Orbán: az EU-ba lépésről kevesebb szavazat döntött
A döntés meghatározza évekre az ország sorsát. A népszavazás tisztázta a magyarok álláspontját: a résztvevők 90 százaléka úgy döntött, hogy harcolni kell.
Mától nem a magyar kormány, nem is a parlamenti képviselők akaratát, hanem majdnem 3,3 millió magyar ember akaratát képviseli a kormány Brüsszelben. "Sok ez vagy kevés?" Az EU-ba lépésről ennél kevesebb ember szavazata döntött – vagyis ez elég kell legyen.
Tegnap a magyarok történelmet írtak – ha igaz, hogy a történelmet a győztesek írják, akkor Magyarország a nemek győzelmével elsöprő győzelmet aratott.
Először kérdezték meg az embereket erről a kérdésről az EU-ban.
2010-től mintaállammá váltunk, betartjuk a fiskális fegyelmet, az alaptörvénybe beépítettük az európai jogrendet, betartjuk a kötelezettségeket, és figyelembe vesszük a többi tagállam érdekeit is. Minden jogunk megvan arra, hogy hallassuk a hangunkat.
Még soha egy párt vagy pártszövetség nem kapott ilyen mértékű bizalmat, egymillióval több szavazat érkezett a kormánypártokra, mint 2014-ben a választásokon (ekkor már óriási a zúgolódás a teremben).
Orbán: módosítjuk az Alaptörvényt
"Nem fogom hagyni, hogy ennyi ember véleményét semmibe vegyék." Közjogi értelemben a népszavazás nem kötelezi a kormányt törvényalkotásra, de a kormánypártok azt látják helyesnek, ha módosítják az Alaptörvényt, ezért ezt kezdeményezi Orbán.